Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół LOMBARD: Mieszkają w Powiecie Międzychodzkim i w tym roku świętują 40 urodziny zespołu [ZDJĘCIA]

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
LOMBARD 2021 #lombard4040 Marta Cugier - wokal Grzegorz Stróżniak - wokal, intr. klaw. Łukasz Kulczak - gitara Paweł Kosicki - bas, synth bas Bartek Krawczak - perkusja
LOMBARD 2021 #lombard4040 Marta Cugier - wokal Grzegorz Stróżniak - wokal, intr. klaw. Łukasz Kulczak - gitara Paweł Kosicki - bas, synth bas Bartek Krawczak - perkusja Z archiwum zespołu Lombard
Zespół Lombard powstał w 1981 roku w Poznaniu przy Estradzie Poznańskiej. Pomysł na powstanie zespołu zrodził się w głowie Grzegorza Stróżniaka po występie zespołu Maanam na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Dziś zespół świętuje swoje 40. urodziny! Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

Jak wspomina był oczarowany Boskim Buenos! W liceum Grzegorz Stróżniak grał na fajfach, imprezach okolicznościowych, szkolnych akademiach, komponował. Po ukończeniu Studio Sztuki Estradowej do którego uczęszczał, chciał iść dalej muzyczną drogą niekoniecznie w chórku wokalnym VIST. Udał się więc na rozmowę do ówczesnego dyrektora Estrady, który stwierdził, że to wspaniały pomysł i przydzielił mu opiekuna – menadżera - Piotra Niewiarowskiego, do realizacji tego zadania.

Od początku mieli trudne relacje. O uznanie go liderem zespołu, jakiś czas musiał powalczyć. Udowodnił jednak, że ma pomysły muzyczne i determinację by je realizować. Po pierwszych sukcesach jego kompozycji nikt nie miał już wątpliwości, że będzie muzycznym szefem Lombardu.

Pierwszy skład zespołu tworzyło trzech wokalistów: Wanda Kwietniewska, Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak oraz muzycy związani z Estradą: Maciej Szymański - instrumenty klawiszowe, Jeremi Sajkowski - gitara, Maurycy Przybyłowicz - bas, Krzysztof Kuźniak - perkusja.

Przez 40 lat w zespole Lombard grało 27 muzyków. Wśród nich trudno nie wspomnieć gitarzystów: Piotra Zandera, który z Lombardem był związany do 2003, Jacka Królika, Pawła Klimczaka, Daniela Patalasa, basistów Zbyszka Forysia, Michała Burzymowskiego czy Michała Kwapisza, perkusistów: Przemka Pahla, Włodka Kempfa czy Mirka Kamińskiego.

W 1983 r. tuż przed premierą pierwszej płyty z zespołu odeszła Wanda Kwietniewska by stworzyć swój życiowy projekt Wanda i Banda. W 1991 Małgorzata Ostrowska rozpoczęła solową karierę. Jubileuszowy skład zespołu Lombard tworzą: Łukasz Kulczak - gitara, Paweł Kosicki - bas, Bartek Krawczak - perkusja.

Od 1999 roku wokalistką zespołu Lombard jest Marta Cugier.

Razem ciężko pracujemy od ponad 20 lat, dzieląc porażki i sukcesy zespołu - komentuje Grzegorz Stróżniak

Najtrudniejszy czas dla Grzegorza Stróżniaka to ten poza Lombardem. Zatrzymano go w momencie największej kreatywności, na wiele lat podkopując poczucie własnej wartości. Zwolniono go z własnej kapeli w 1987 roku. Zespół Lombard bez niego nie miał grać już jego piosenek. Miał być bardziej rockowy, gitarowy.

Czy to się wtedy udało?

Jak sam mówi, nie jemu oceniać. Z dnia na dzień musiał sobie na nowo zorganizować życie. Uratował go Teatr Polski Grzegorza Mrówczyńskiego dla którego napisał muzykę do 4 musicali. Wspaniali aktorzy wspierali go i pomagali przetrwać ten trudny czas. Do Lombardu powrócił w 1991, by ostatecznie dowiedzieć się, że Małgorzata Ostrowska odchodzi. Zespół Lombard postanowił grać jako Lombard Group bez wokalistek, ale na koncertach brakowało damskiego repertuaru. W 1997 znów zaczęli grać razem jako Małgorzata Ostrowska i zespół Lombard. Po 2 latach drogi rozeszły się bezpowrotnie. Zaprosił więc do współpracy Martę Cugier - poznańską, znakomitą, wszechstronną wokalistkę, która podbijała kluby muzyczne grając w wielu składach. Wystarczyło mu kilka dźwięków, usłyszanych z kasety nagranego potajemnie koncertu przez zaprzyjaźnionych realizatorów i tak w 1999 roku zaczął się nowy rozdział.

Najważniejsza była i jest dla niego muzyka. To piosenki tworzą tożsamość każdego rockowego zespołu. Dlatego walczy o to by te spopularyzowane przez Lombard, które skomponował dla zespołu, przy nim pozostały. Muzyka jest również najważniejsza dla ludzi, dla fanów. To dla nich i dzięki nim Lombard istnieje już 40 lat.

Staram się by muzyka zespołu Lombard była ciekawa. Nie chce by zamknięto zespół w jakiejś stylistycznej szufladzie czy dekadzie. Staram się by każda płyta zespołu była inna. Są płyty do których fani zespołu przekonali się dopiero po latach - dodaje Grzegorz Stróżniak

Od 1981 do dziś skomponował dla zespołu Lombard prawie 100, a piosenek wśród nich te największe przeboje. Do muzyki Grzegorza Stróżniaka teksty pisali Marek Dutkiewicz, Jacek Skubikowski, Andrzej Sobczak czy Leszek Pietrowiak. Kilka piosenek dla Lombard’u skomponował Jacek Skubikowski, są kompozycje Piotra Zandera czy Zbyszka Forysia. Ostateczny ich kształt, aranż to wspólna praca poszczególnych składów zespołu pod jego kierownictwem. Zawsze zależało mu na tym by teksty piosenek wypływały z wnętrza zespołu, dlatego kilkanaście z nich pod jego namową napisała Małgorzata Ostrowska.

Od 1999 roku teksty dla zespołu Lombard pisze Marta Cugier. Wiele z nich to efekt ich wielogodzinnych rozmów o życiu, o tym co jest dla nich ważne, lub co ich boli, albo zrobiło na nich ogromne wrażenie. Starają się również reagować na to co się dzieje w Polsce czy na Świecie.

Zespół Lombard nagrał 10 płyt na których znajdują się dobrze znane i lubiane przeboje. „Śmierć dyskotece” 1983, „Wolne od cła” 1984 „Szara maść” 1984 i jej angielska wersja „Hope and Penicillin” 1985, „Anatomia” 1985 i jej angielska wersja „Wings of a Dove” 1986, „Kreacje” 1987, „Welcome home” 1990 i jej angielska wersja „Rocking The East” 1991, „Deja’vu” 2000, „ShowTime” 2012, „Lombard swing” 2016.

Lombard słynie ze świetnych koncertów. Te znalazły się na płycie: „Live” 1983, „Koncert” 1989, Afryka” 1994 i „20 lat - przeżyj to sam” z 2002. Przez 40 lat zagrał ich ponad 2500. Na swoim koncie zespół ma również DVD z historycznym spektaklem multimedialnym „Lombard w hołdzie Solidarności - drogi do wolności”. W 2021 roku z okazji 40-lecia powstania zespołu ukaże się płyta zawierająca 40 utworów z repertuaru zespołu - Lombard 40/40, w tym również premierowe piosenki nawiązujące w swej stylistyce do koncepcji albumu.

Z okazji jubileuszu na fanów czeka w tym roku wiele muzycznych niespodzianek. Wszystko dzięki wsparciu Funduszu Wsparcia Kultury.

Co odbędzie się w ramach jubileuszu 40-lecia?

Przed nami premiera nowej piosenki inspirowanej pięknem przyrody Powiatu Międzychodzkiego, gdzie wspólnie od 10 już lat mieszkają liderzy i wokaliści zespołu Lombard Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak pt. „Modlitwa o wyspy szczęśliwe”, odbędzie się już 18 maja. Teledysk do utworu powstaje dzięki wspólnej pracy zespołu Lombard i Powiatu Międzychodzkiego. To jednak nie ostatnia muzyczna premiera w tym roku i teledysk realizowany w Krainie 100 Jezior.

Od 18 maja startuje cykl audycji Historia zespołu Lombard na antenie Radia Poznań i Radio Poznań online. Historię zespołu opowiadać będzie Grzegorz Stróżniak wraz z zaproszonymi gośćmi.

Już 14 maja zespół Lombard będzie gościem programu Natalii Czarneckiej realizowanego w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie. Premiera wywiadu odbędzie się 18 maja.

W czerwcu natomiast w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbędzie się rejestracja koncertu multimedialnego zespołu Lombard z okazji jubileuszu 40 urodzin. Premiera odbędzie się na antenie Radia Poznań i Radio Poznań online jeszcze w lipcu 2021.

W sierpniu zespół Lombard będzie gościem gali Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Polskiego w Brukseli z okazji odsłonięcia pomnika przy siedzibie ONZ w Brukseli. Koncert „Roads to freedom” zarejestrowany w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury w 2020 roku, będzie mieć swoją premierę w obecności przedstawicieli ONZ z całego świata. W koncercie przetłumaczonym na język angielski wezmą udział również bardowie z Ukrainy, Czech, Niemiec i Białorusi.

We wrześniu odbędzie się premiera niezwykłego wydawnictwa jubileuszowego zespołu LOMBARD 40/40 w ramach którego połączą różne sposoby wyrażania artystycznego. 40 piosenek, 40 tekstów, 40 obrazów realizmu magicznego Arkadiusza Dzielawskiego, fotografie, wspomnienia, a wszystko na 40-lecie zespołu Lombard.

Zespół Lombard pojawiać się będzie w radio i w telewizji bardzo często, daty można śledzić na stronach www.lombard.pl oraz w społecznościach zespołu.

W związku z pandemią COVID-19 zespół Lombard ostrożnie podchodzi do organizacji koncertów. Jeśli nie będą one zagrażać życiu i zdrowiu ludzi z wielką przyjemnością wrócą na trasę. Już nie mogą się doczekać! Bo jak mówią najpiękniejsze w ich zawodzie jest spotykanie wspaniałych ludzi w różnych zakątkach Polski i świata.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto