MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Znęcał się nad matką, dostał zakaz, a i tak u niej przebywał

Jakub Czekała
Jakub Czekała
KPP Międzychód
53-letni mężczyzna złamał zakaz wydany przez sąd, teraz musi liczyć się z konsekwencjami.

Cała sprawa zaczęła się pod koniec 2023 roku. Wówczas sąd wydał postanowienie, zgodnie z którym 53-letni mieszkaniec Międzychodu za znęcanie się nad matką został zobowiązany do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się na odległość 50 metrów od zamieszkania osoby doznającej przemocy domowej.

Niestety zignorował postanowienie sądu

- W poniedziałek (15 kwietnia) w trakcie kontroli- działań monitorujących podjętych przez międzychodzkich dzielnicowych mężczyzna przebywał w mieszkaniu matki- czyli nie zastosował się do sądowego postanowienia. Było to podstawą wszczęcia przez Komendę Powiatową Policji w Międzychodzie czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie z art. 66b Kodeksu wykroczeń. Jeszcze tego samego dnia został on doprowadzony do Sądu Rejonowego w Szamotułach i ukarany - informuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie młodsza aspirant Justyna Rybczyńska.

Jak dodaje policjantka, zgodnie z art. 66b ust. 3 Kodeksu wykroczeń: kto nie stosuje się do postanowienia sądu o zobowiązaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazaniu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

- Przemoc w rodzinie, to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania, wobec osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające ją do zachowań wbrew jej woli, w szczególności narażające ją na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne. Brak reakcji ofiary, jak również świadków, to ciche przyzwolenie na działanie oprawcy. Taka sytuacja może doprowadzić do eskalacji agresji, a w konsekwencji tragedii. Przemoc domowa to zjawisko, które się nasila i tylko reakcja na nią może jej zapobiec. Należy pamiętać, że są instytucje, które w takich sytuacją służą pomocą - kończy oficer prasowa.

Pamiętaj! Jeśli jesteś ofiarą takiej przemocy, nie pozostawaj anonimowy i powiadom o tym fakcie Policję. Im wcześniej to zrobisz, tym wcześniej otrzymasz odpowiednią pomoc.

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112, dzięki czemu, osoba dotknięta przemocą otrzyma natychmiastową pomoc.

Wsparcie i pomoc możesz także uzyskać m.in

.

• dzwoniąc na telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 800 120 002

• pisząc na e-mail: [email protected]

• łącząc się przez komunikator Skype – jeśli chcesz porozmawiać w języku migowym: pogotowie.niebieska.linia

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc w uniknięciu tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to, aby jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto