Piłka nożna. Podsumowanie sezonu Warty Międzychód w Artbud IV lidze w sezonie 2021/2022

Adrian Wieczorek
Warta Międzychód rzutem na taśmę utrzymała się w Artbud IV lidze. Wygraną z mistrzem ligi, Unią Swarzędz, przypieczętowała utrzymanie na piątym poziomie rozgrywkowym.

Warta Międzychód była prowadzona przez dwóch trenerów. Do końca rundy jesiennej pierwszy zespół prowadził Tomasz Leszczyński, a w przerwie zimowej drużynę przejął znany już w środowisku piłkarskim Arkadiusz Adach. Zarówno w rundzie jesiennej, jak i na koniec sezonu, Warta plasowała się na 15 miejscu. Pod koniec rundy jesiennej panował taki ścisk w tabeli, że uplasowany na piętnastej lokacie klub z Międzychodu miał zaledwie dwa punkty straty do wtedy zajmującej dziesiąte miejsce Victorii Września. Pod koniec sezonu sytuacja się w miarę unormowała, a o utrzymanie do ostatniej kolejki walczyła Warta, rezerwy KKSu Kalisz, Olimpia Koło oraz Polonia 1908 Marcinki Kępno. Po wygranej w Swarzędzu sytuacja ułożyła się bardzo korzystnie dla Warty, ponieważ swój mecz zremisowały rezerwy z Kalisza, a Olimpia Koło ostatecznie przegrała swoje spotkanie.
Przez 36 rozegranych meczów warciarze zgromadzili 43 punkty. Dwanaście razy wygrywali swoje spotkania, siedem razy Warta dzieliła się punktami i aż siedemnaście razy podopieczni trenera Adacha wracali "na tarczy". Na uwagę zasługuje fakt, że Warta Międzychód na dziewiętnaście drużyn jest trzecią siłą ofensywną w sezonie 2021/22. Zdobyli aż 79 bramek. Więcej miała tylko Unia Swarzędz (80 bramek strzelonych) oraz Centra Ostrów Wielkopolski (91 bramek). Niestety, w liczbie straconych goli również międzychodzianie zajmują trzecie miejsce. 85 bramek straconych w 36 meczach daje średnią 2,36 bramki na mecz. Gorszy bilans straconych goli mają dwie drużyny zamykające tabele Artbud IV ligi- Victoria Ostrzeszów (104 stracone bramki) oraz Górnik Konin (110 straconych bramek).
Najlepszym strzelcem w biało-niebieskich barwach został Mateusz Wzięch, który cały czas był w czołówce strzelców, a nawet przez pewien okres prowadził w tabeli strzelców IV ligi. W drugiej połowie sezonu regularnie zaczął strzelać Denis Maćkowiak, czy Patryk Smolarek. Podczas meczów nie mogliśmy narzekać na brak emocji. W spotkaniach Warty padały aż 4,5 bramki na mecz, co jest na prawdę ciekawym zjawiskiem. Zwykle mecze rozstrzygały się w końcowych minutach (mecz z Mieszkiem Gniezno, 2:1 po golu w doliczonym czasie gry, dwa mecze z Iskrą Szydłowo, rozstrzygnięte w ostatnich minutach gry, czy mecz z Kotwicą Kórnik), lecz całe szczęście, po takich emocjach ponownie zobaczymy naszą drużynę na szczeblu czwartoligowym. Oby bez strachu do końcowej kolejki.

Start rozgrywek przewidziany jest na weekend 6/7 sierpnia. Warta pierwszy mecz rozpocznie od meczu wyjazdowego do Słupcy. Poznaliśmy obsadę osiemnastu zespołów, które zmierzą się w sezonie 2022/2023 na szczeblu wojewódzkim. Od sierpnia będzie grała: Nielba Wągrowiec, Kotwica Kórnik, Huragan Pobiedziska, Mieszko Gniezno, LKS Gołuchów, Centra 1946 Ostrów Wielkopolski, Obra 1912 Kościan, Victoria Września, GKS Iskra Szydłowo, Korona Piaski, Tarnovia Tarnowo Podgórne, SKP Słupca, Polonia 1908 Marcinki Kępno, WARTA Międzychód oraz drużyny które awansowały z piątej ligi: Steico Noteć Czarnków, Lipno Stęszew, Polonia 1912 Leszno. W wyniku baraży, do osiemnastozespołowej stawki dołączyła Victoria Skarszew, która pokonała w półfinale Wiarę Lecha Poznań, by w finale pewnie pokonać 3:0 Meblorza Swarzędz.