Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Wyniki testów potwierdziły opłacalność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Tucholi. Kiedy ruszy wydobycie?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wyniki testów potwierdziły opłacalność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Tucholi pod Sierakowem. Kiedy ruszy wydobycie? (zdjęcia z 2020 roku).
Wyniki testów potwierdziły opłacalność wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Tucholi pod Sierakowem. Kiedy ruszy wydobycie? (zdjęcia z 2020 roku). Krzysztof Sobkowski
Sierakowskie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego zostały odkryte w 2004 roku. Są bogate, ale mocno zanieczyszczone i zalegają bardzo głęboko, bo ponad 3 km w ziemi. W 2020 roku w Tucholi wykonano odwiert i pobrano próby. Wyniki testów potwierdził opłacalność wydobycia surowców w tym miejscu. Kiedy więc może ruszyć wydobycie?

O tym, że w Pradolinie Toruńsko – Eberswaldzkiej, czyli w rejonach rzek Odry, Warty, Noteci, Brdy i Wisły, znajdują się złoża ropy naftowej i gazu ziemnego wiadomo już od wielu lat. Problemem było jednak ich głębokie zaleganie, a co za tym idzie ogromne koszty eksploatacji. Ponad 40 lat temu rozpoczęły się badania. Wykonano nawet próbne odwierty, ale cechowała je mała zawartość węglowodorów i duża zawartość siarkowodoru, więc odstąpiono od dalszych działań. Powrócono do tego na początku XXI wieku w okolicach Międzychodu. Okazało się, że są tu jedne z największych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju. Złoża Lubiatów – Międzychód – Grotów (zwane w skrócie złożami LMG) szacuje się na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m3 gazu ziemnego. Ich całkowita powierzchnia to prawie 60 km2. Zalegają na głębokości ok. 3 – 3,5 km. Złoża te są już od kilku lat eksploatowane, a ich zasoby mają być czerpane przez 15-20 lat. W Puszczy Noteckiej powstała specjalna infrastruktura, której budowa kosztowała ok. 2 mld zł (Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie, Terminal Ekspedycyjny w Wierzbnie, sieć gazociągów przesyłowych).

Sierakowska ropa naftowa i gaz ziemny

Eksploatacja ruszyła, a w międzyczasie trwały badania nad kolejnymi złożami – w okolicy Sierakowa, które prowadziła spółka PGNiG (51 proc. udziałów w inwestycji) wraz z Orlen Upstream (49 proc. udziałów). W 2020 roku w okolicach Tucholi wykonano odwiert (Sieraków-2H). Według dokumentacji geologiczno–inwestycyjnej zasoby wydobywalne złoża wyliczono na 157,81 tys. ton ropy naftowej i 93,91 mln m3 gazu ziemnego towarzyszącego. Wydobycie zasobów złoża oszacowano na 12 lat. Co ciekawe, całkowita długość otworu Sieraków–2H to 4280 m, a głębokość to 3223 m. Średnica odwiertu przy powierzchni ziemi to ok. 58 cm, a średnica otworu na końcu odwiertu to ok. 12 cm. To właśnie tym kanałem będzie wypływała ropa naftowa i gaz ziemny do ropo i gazociągów. Wszystko wskazuje na to, że ten moment jest już blisko.

- Wyniki testów po wykonaniu odwiertu potwierdziły opłacalność wydobycia. Aktualnie trwa przygotowanie procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej instalacji technologicznych – informuje biuro prasowe spółki PGNiG S.A.

Samorządy będą mogły liczyć na dodatkowe wpływy do budżetu

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że w przyszłości zasoby z sierakowskiego złoża będą mogły zostać włączone do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Sierakowska ropa naftowa może popłynąć rurociągami nawet jeszcze w tym roku. A to oznacza, że samorządy będą mogły liczyć na wpływy do budżetu z tytułu udziału w opłacie eksploatacyjnej. Gmina Sieraków także z tytułu podatku od nieruchomości.

- W naszym przypadku szacunki wskazują, że łącznie może to być nawet milion złotych rocznie. Bardzo się z tego cieszę. Chciałem do tego doprowadzić przed końcem mojej kadencji na stanowisku burmistrza – mówi burmistrz gminy Sieraków, Witold Maciołek.

Polecane:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto