Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Automaty podbijają polski rynek. Kupujemy w nich nie tylko żywność. Wiedziałeś, że te produkty można kupić w automatach?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Pierwszy mobilny sklep samoobsługowy ATS Technology zostanie ustawiony w przestrzeni komercyjnej w najbliższych miesiącach. Sklepy samoobsługowe posiada już sieć Carrefour. Przykładem jest ten z ul. Światowida 18 w Warszawie
Pierwszy mobilny sklep samoobsługowy ATS Technology zostanie ustawiony w przestrzeni komercyjnej w najbliższych miesiącach. Sklepy samoobsługowe posiada już sieć Carrefour. Przykładem jest ten z ul. Światowida 18 w Warszawie Krystian Dobuszyński / Polska Press
Automaty vendingowe stają się alternatywą dla tradycyjnych sklepów. Automaty z jedzeniem w Polsce pojawiły się w 1995 r. po denominacji złotego i od tej pory zmieniły polski handel. Dlaczego Polacy kupują w automatach i sklepach samoobsługowych? Choć automaty sprzedają przede wszystkim jedzenie oraz napoje i pamiątki – nie brakuje bardziej niestandardowych pomysłów. W Polsce jeszcze nie ma maszyn do ozdabiania paznokci, ale pojawiły się automaty z żywymi przynętami dla wędkarzy.

Zaczęło się od automatów z jedzeniem. Początkowo w automatach vendingowych można było kupić jedynie jedzenie o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Nie tak dawno były to przede wszystkim:

  • batoniki,
  • chipsy,
  • ciastka,
  • croissanty specjalnie pakowane w atmosferze ochronnej,
  • słodycze,
  • przekąski,
  • napoje.

Ta sytuacja jednak jest już przeszłością.

Na początku pandemii w miejscach publicznych mogliśmy spotkać automaty vendingowe z maseczkami i środkami dezynfekcyjnymi. Przeznaczone był przede wszystkim dla osób chcących unikać bezpośredniego kontaktu w czasie zakupów.

Co można kupić w automatach vendingowych w Polsce?

Firma Movinn z trójmiasta w swoich automatach oferuje np. zupy w słoikach.

Również w Trójmieście powstała jedna z pierwszych całodobowych bezobsługowych kwiaciarni. Chodzi o kwiatomat Hello Flowers z ul. Czerwony Dwór 24 w Gdańsku. Dzięki temu zakupów można dokonać także w nocy oraz niedziele niehandlowe. W kwiatomacie zakup trwa 30-40 sekund. Automat oferuje świeże kwiaty w pudełkach, kwiaty w doniczkach oraz dekoracje kwiatowe. Maszyna posiada agregat chłodzący, który pozwala kwiatom zachować dłużnej świeżość.

W Gnieźnie stanął już pierwszy automat z wędlinami. Maszyna została umieszczona w Galerii Gniezno na ul. Pałuckiej. Dzięki temu nie ma już konieczności stania w kolejce i czekania na obsługę. W ofercie automatu znalazły się m.in.:

  • kiełbasy parzone,
  • surowe,
  • wędzone,
  • metki,
  • frankfurterki.

Wędliny wyprodukował zakład w Rusiborzu w powiecie średzkim. Przedsiębiorstwo zajmuje się także sprzedażą wysyłkową. Jest to możliwe z tego powodu, że produkty są hermetycznie zapakowane. Aby kupić wędlinę, wybiera się odpowiedni numer na wyświetlaczu, po czym należy opłacić zamówienie.

Mlekomaty – czyli automaty z mlekiem, nim pojawiły się w Polsce, były obecne już w Czechach, Włoszech czy Austrii. Mleko do automatów dostarczane jest codziennie, a maszyny odpowiadają za utrzymanie stałej temperatury w zbiornikach na poziomie 3-4 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że mleko jest niepasteryzowane — istnieje możliwość uzyskania z niego twarogu, śmietany lub nawet domowego masła.

W 2013 roku przed sklepem wędkarsko-zoologicznym przy ul. Partyzantów w Gdańsku, umieszczono automat z przynętami, dżdżownicami i larwami potrzebnymi dla wędkarzy, którzy podjęli spontaniczną decyzję o wędkowaniu w chwili, gdy sklepy są jeszcze zamknięte.

Co można kupić w automatach vendingowych na świecie?

Pierwszy automat do kawy pojawił się w 1947 roku za przyczyną Amerykanów, choć już w 1855 w Paryżu zaprezentowano urządzenie przypominające ekspres do kawy.

W kilku japońskich miastach w automatach można kupić krawaty na spontaniczne spotkania biznesowe. Japończycy również opracowali automaty z jajkami na twardo – z myślą o osobach, które nie jedzą śniadania w domu.

W Dubaju spotkamy automaty vendingowe z biżuterią. Maszyna posiada specjalne oświetlenie oraz pozwala na przybliżanie artykułu do szyby — dzięki czemu produktom można się lepiej przyjrzeć przed zakupem.

Na Tajwanie na podobnej zasadzie działają maszyny błyskawicznie ozdabiające paznokcie.

W Toronto, największym mieście Kanady, działają automaty sprzedające torty. Wybierać można z asortymentu liczącego kilkadziesiąt pozycji. Maszyna wydaje także jednorazowe widelce.

W Bari we Włoszech na lokalnym lotnisku można w bezobsługowym sklepie kupić produkty regionalne, takie jak np. wina i sery.

Czy konsumenci są gotowi na sklepy autonomiczne?

Według danych z raportu „Polaków portfel własny — kochamy okazje” Santander Consumer Banku, w 2019 r. ponad połowa Polaków była zainteresowana robieniem zakupów w sklepach nieposiadających obsługi. Według danych firmy Deloitte, aż 70 proc. konsumentów jest gotowych zrezygnować z usługi, jeśli obsługa nowoczesnych technologii okaże się zbyt trudna. Jest to jeden z powodów, przez które sklepy bezobsługowe nie odniosły jak dotąd większego sukcesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto