MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Puszcza Notecka z umową na rozwój lokalny kierowany przez społeczność o wartości ponad 4 milionów Euro

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Krzysztof Grabowski - wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Jacek Kaczmarek - prezes zarządu Stowarzyszenia Puszcza Notecka podpisali w poniedziałek 8 stycznia umowę ramową na rozwój lokalny kierowany przez społeczność o wartości ponad 4 milionów Euro. Dokument podpisano w Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie. Pieniądze już od tego roku będą rozdysponowywane na terenie ośmiu gmin powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego.

Stowarzyszenie Puszcza Notecka swoim działaniem obejmuje osiem gmin na terenie powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego. To gminy:

  • Chrzypsko Wielkie
  • Kwilcz
  • Międzychód
  • Obrzycko (gmina miejska)
  • Obrzycko (gmina wiejska)
  • Ostroróg
  • Sieraków
  • Wronki

Na tym terenie zamieszkują obecnie 66 643 osoby. Do 2027 roku organizacja będzie miała do dyspozycji ponad 4 mln Euro, na różne inicjatywy podejmowane w całym regionie. Pierwsze nabory mają ruszyć już w tym roku.

Stowarzyszenie Puszcza Notecka - podpisanie umowy ramowej

Umowę gwarantującą Stowarzyszeniu Puszcza Notecka finansowanie, podpisali w poniedziałek 8 stycznia Krzysztof Grabowski - wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Kaczmarek - prezes zarządu Stowarzyszenia Puszcza Notecka, a także Izabela Mroczek - dyrektor departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Grzegorz Kurek - skarbnik Stowarzyszenia Puszcza Notecka.

Dokument podpisano w Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie. Pieniądze już od tego roku będą rozdysponowywane na terenie ośmiu gmin powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego.

128,5 mln Euro na rozwój wielkopolskiej wsi

W styczniu 2024 roku wicemarszałek Krzysztof Grabowski podpisuje umowy ramowe z przedstawicielami 30 lokalnych grup działania. Grupy te działają na zasadzie stowarzyszeń obejmujących sektory publiczny, prywatny i pozarządowy. W 2023 roku każda grupa opracowała strategię rozwoju lokalnego, która będzie realizowana do 2027 roku. W całej Wielkopolsce strategiami objęto 212 gmin. Dotyczą one głównie rozwoju lokalnego, który jest kierowany przez społeczność.

- To właśnie społeczności lokalne decydowały o kształcie strategii, potrzebach do zaspokojenia przy wsparciu środków unijnych. W nowej perspektywie finansowej mamy do dyspozycji środki europejskie pochodzące z trzech źródeł: funduszu rolnego, funduszu rozwoju regionalnego i funduszu społecznego. Dzięki temu na zrównoważony rozwój wielkopolskiej wsi przekazujemy aż 128,5 mln Euro - mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Ponad 105 mln Euro to pieniądze, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów składanych przez wnioskodawców z obszarów objętych strategiami. Ponad 23 mln Euro to z kolei fundusze przeznaczone na zarządzanie strategiami, w tym także animację społeczności i organizację szeregu imprez plenerowych.

O tym, jak ważne znaczenie dla lokalnej społeczności ma podpisanie tej umowy mówił z kolei prezes zarządu Stowarzyszenia Puszcza Notecka, Jacek Kaczmarek.

- Główne założenia naszej strategii to m.in. wzrost jakości kapitału społecznego na obszarze LGD, zwiększenie poziomu wykorzystania infrastruktury kulturalnej oraz turystyczno - rekreacyjnej, wsparcie sektora publicznego, inwestycje wzmacniające jakość kapitału społecznego lub przeciwstawiające się wyludnianiu wsi i zmniejszaniu się różnic rozwojowych, a także wsparcie mikro i małych firm - mówi Jacek Kaczmarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto