Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur i zbliżającej się odwilży wchodzenie na lód jest bezpieczne? Strażacy ostrzegają

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur wchodzenie na lód - na przykład na Jeziorze Miejskim w Międzychodzie - jest bezpieczne?
Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur wchodzenie na lód - na przykład na Jeziorze Miejskim w Międzychodzie - jest bezpieczne? Krzysztof Sobkowski
Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur i zbliżającej się odwilży wchodzenie na lód jest bezpieczne? Międzychodzcy strażacy ostrzegają. Informują też o bezpieczeństwie związanym z sezonem grzewczym.

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencję prasowa zwołana przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie.

- W naszej ocenie bezpieczny lód jest tylko na lodowisku - mówi zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie, mł. bryg. Roman Grzebieta. - Jeziora i rzeki, nawet skute lodem, nie są bezpieczne. Nie mamy bowiem wiedzy o tym, jak przez akwen przebiegają prądy, czy o tym jakie są grubości pokrywy lodowej w poszczególnych miejscach - dodaje.

Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur wchodzenie na lód - na przykład na Jeziorze Miejskim w Międzychodzie - jest bezpieczne?

Czy po kilkunastu dniach ujemnych temperatur i zbliżającej s...

Strażacy podkreślają też, że podejmowanie akcji ratunkowych na zamarzniętych akwenach do łatwych nie należy.

- Dotarcie służb ratunkowych wydłuża się wówczas w czasie, woda jest bardzo zimna, więc wychłodzenie organizmu następuje bardzo szybko - mówi Roman Grzebieta. - Dlatego, w kontekście warunków które mamy obecnie, nie zalecamy korzystania z zamarzniętych jezior i przestrzegamy przed tym - dodaje.

Strażacy informują o bezpieczeństwie związanym z sezonem grzewczym

Kilka dni temu w Międzychodzie doszło do tragicznego pożaru, w którym zginęły trzy osoby.

Przyczyną tragedii była najprawdopodobniej awaria systemu ogrzewania (9.02.2021)

Pożar w Międzychodzie przy ul. Strzeleckiej. Nie żyją trzy o...

W związku z tym strażacy raz jeszcze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z sezonem grzewczym i ogłaszają drugą edycję konkursu "Czujka na straży bezpieczeństwa", który organizują wespół ze Starostwem Powiatowym w Międzychodzie.

- Tylko od października 2020 roku do dziś w Polsce doszło do 2116 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których ranne zostały 942 osoby, a śmierć poniosło 36 osób. Należy tu podkreślić, że statystyka ta nie obejmuje ofiar, które zmarły na skutek powikłań w szpitalach, a więc można przypuszczać, że faktyczna liczba ofiar jest jeszcze większa. W naszym powiecie od początku września doszło do 29 takich zdarzeń, w tym aż sześć miało miejsce w minionym tygodniu, w tym to najbardziej tragiczne. Te dane są zatrważające - podkreśla Roman Grzebieta.

Zimowy Międzychód 2021

Zimowy Międzychód 2021 w obiektywie! Zobaczcie galerię zdjęc...

Konkurs - "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" w powiecie międzychodzkim

Dlatego też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie wespół ze Starostwem Powiatowym w Międzychodzie ogłosiła kolejną edycję konkursu dla mieszkańców pod nazwą "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Konkurs rozpoczął się już dzisiaj (15 lutego) i potrwa do 26 lutego. By wziąć w nim udział trzeba wypełnić ankietę zawierającą pięć pytań i dostarczyć ją pocztą elektroniczną na adres [email protected] lub wysłać pocztą tradycyjną na adres ul. Zewnętrzna 4 ,64-400 Międzychód. Można także osobiście złożyć ankietę w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Spośród ankiet wylosowanych zostanie 25 czujek tlenku węgla.

- Po raz kolejny organizujemy ten konkurs, by zwrócić uwagę mieszkańców na bezpieczeństwo związane z sezonem grzewczym. Posiadamy fundusz prewencyjny na takie cele. To wszystko po to, byśmy nie musieli się emocjonować przykrymi zdarzeniami dotyczącymi naszych mieszkańców. Wydaje się bowiem, że o działaniu tlenku węgla wiemy wszystko, a ciągle dochodzi do różnych zdarzeń - mówi Starosta Międzychodzki, Rafał Litke.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Tlenek węgla (czad), to bezwonny, bezbarwny gaz, skrajnie łatwo palny i silnie toksyczny. Jedyną szansą na jego szybkie wykrycie w pomieszczeniu jest specjalna czujka. Czujniki CO nie są drogie i praktycznie każde gospodarstwo domowe powinno takie urządzenie mieć na wyposażeniu. Ich cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. To niewiele, a może uratować życie.

Strażacy przypominają też o obowiązkowych działaniach:

  • raz w roku przegląd techniczny przewodów kominowych wykonany przez kominiarza (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
  • regularne usuwanie zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych przez kominiarza: raz na trzy miesiące (w obiektach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno), raz na 6 miesięcy (w obiektach opalanych paliwem płynnym i gazowym), raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
  • raz w roku przegląd instalacji gazowej.
  • raz w roku przegląd techniczny urządzeń grzewczych.
  • raz na pięć lat przegląd instalacji elektrycznej oraz odgromowej.
Walentynkowe morsowanie w Mierzynie

Walentynki spędzają... morsując w powiecie międzychodzkim [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto