Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy przez gminę Międzychód będzie przebiegała nowa, dwutorowa linia elektroenergetyczna 400kv? Jest taki pomysł...

Redakcja
Czy przez gminę Międzychód będzie przebiegała nowa, dwutorowa linia elektroenergetyczna 400kv? Jest taki pomysł. Rozmawiano o tym na spotkaniu w Lewicach 10 września 2019.
Czy przez gminę Międzychód będzie przebiegała nowa, dwutorowa linia elektroenergetyczna 400kv? Jest taki pomysł. Rozmawiano o tym na spotkaniu w Lewicach 10 września 2019. Dominika Michałek
Czy przez gminę Międzychód będzie przebiegała nowa, dwutorowa linia elektroenergetyczna 400kv? Jest taki pomysł. Niedawno w Lewicach odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie z mieszkańcami.

10 września w świetlicy sołectwa Lewice odbyło się spotkanie informacyjno - konsultacyjne dotyczące realizacji inwestycji na terenie gminy Międzychód. Inwestycja polega na wybudowaniu dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy dwie stacje węzłowe: 400/220/110 kV Plewiska (gmina Komorniki, powiat poznański) oraz 400/ 110 kV Baczyna (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski). Ze wstępnego projektu inwestycji wynika, że linia przebiega m.in. przez gminę Międzychód, głownie terenami niezamieszkałymi, jednak część trasy przebiega przez wioskę Lewice.

Przedstawiciele projektu inwestycji spotkali się z mieszkańcami Lewic aby przedstawić im plan przebiegu trasy linii elektroenergetycznej, a także wysłuchać ewentualnych pomysłów na zmianę przebiegu trasy.
Na spotkaniu zjawili się m.in. Marcin Czajkowski - dyrektor Biura Pozyskiwania Nieruchomości API (Agencja Promocji Inwestycji), Krzysztof Szymański - rzecznik prasowy inwestycji, prof. dr hab. inż. Karol Nadolny z Politechniki Poznańskiej, zastępca burmistrza Międzychodu - Rafał Ciszewicz, a także sami mieszańcy wraz z sołtysem - Maciejem Wróż.

Na początku spotkania przybliżono dokładnie czego dotyczy cały proces inwestycyjny, przedstawiono inwestora inwestycji – Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz cel inwestycji. „Celem Projektu jest poprawa pewności i bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w północno - zachodniej części Polski. Inwestycja ma na celu wzmocnienie układu sieci w zakresie wymiany transgranicznej na poziomie napięcia 400 kV pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec oraz poprawę warunków wyprowadzenia mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE) zlokalizowanych na terenie północnej Polski oraz z Elektrowni Dolna Odra”.

Mieszkańcom przedstawiono także oddziaływanie linii elektroenergetycznej na środowisko Temat przybliżył profesor Karol Nadolny. Zaznaczał, że planowana inwestycja jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

Temat inwestycji wzbudził jednak sporo kontrowersji. Mieszkańcy obawiali się, że linia energoelektryczna nie tylko zakłóci krajobraz wizualnie ale także może zaszkodzić terenom zalesionym Lewic, przez które w większości przebiega planowana trasa. Zakłada się zastosowanie technologii nadleśnej lub śródleśnej przejścia przez tereny leśne. Po zapoznaniu się z mapami inwestycji, niektórych mieszkańców zaniepokoiła bliska odległość przebiegu linii od ich domów, która wynosi od ok 350 m do 700m. Sporo zebranych chciało aby plan przebiegu trasy linii przesunięto bardziej na południe tym samym całkowicie omijając gminę.

- Przeanalizujemy propozycję mieszkańców, ale – na co wskazałem na spotkaniu – prawdopodobieństwo usunięcia linii całkowicie z terenu gminy jest bardzo małe i szacuję na poziomie poniżej 5 proc. - mówi nam Krzysztof Szymański. - Szanując głos społeczeństwa prowadzimy konsultacje, które pozwalają nam wybrać wariant najmniej uciążliwy, jednak ze względu na fakt, że jest to inwestycja strategiczna a jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko regionu, ale również całego kraju, nie jest możliwe jej zaniechanie - dodaje.

Sama inwestycja to również korzyści dla gminy: coroczny podatek na rzecz gminy w wysokości 2 proc. wartości inwestycji na terenie gminy.

– Ponadto inwestycja ta, w połączeniu z budowaną pod Gorzowem nową stacją elektroenergetyczną – umożliwi operatorowi sieci dystrybucyjnej (Enea) modernizację sieci doprowadzającej prąd do domów i zakładów produkcyjnych w państwa regionie. W trakcie rozmów mieszkańcy skarżyli się na częste wyłączenia oraz parametry dostarczanego prądu – budowa linii 400 kV oraz stacji w Baczynie są pierwszym krokiem na drodze do zakończenie tych problemów - zaznacza Krzysztof Szymański.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto