Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pracownika Socjalnego. Ośrodek Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej (21.11.2023).
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy zaprosili na konferencję na temat pomocy społecznej (21.11.2023). Krzysztof Sobkowski
We wtorek 21 listopada Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie zaprosili na konferencję pod nazwą „Pomoc społeczna – w kierunku profesjonalizacji działań”. Konferencja nie przez przypadek odbyła się w dniu, kiedy obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.

Profesja pracownika socjalnego do łatwych nie należy. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy się tym trudnią na co dzień. Często odbywa się w zaciszu domów i jest niewidoczna dla innych ludzi. A do tego wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania i określonych cech osobowościowych „pomagacza”, a także empatycznego podejścia do drugiego człowieka. Ale przy tym jakże często jest oceniana poprzez pryzmat właśnie trudnych przypadków, których dotyka.

21 listopada, właśnie w Dniu Pracownika Socjalnego, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzychodzie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie zaprosili do Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie na wartościową konferencję pod nazwą „Pomoc społeczna – w kierunku profesjonalizacji działań”, podczas której nie tylko mówiono o zakresie działań gminnych instytucji pomocowych, ale i o pożądanej synergii wszystkich partnerów pomocowych w regionie.

Aneta Gierszewska, dyrektor OPS w Międzychodzie opowiadała o tym, czym zajmuje się ośrodek w Międzychodzie i jakie działania pomocowe oferuje. Z kolei Katarzyna Marciniak, kierownik ŚDS w Międzychodzie tłumaczyła, czym jest sytuacja kryzysowa i jak można w niej odnaleźć się. Były też wykłady na temat strategii rozwiązywania problemów społecznych w gminie Międzychód, czy też na temat zrozumienia postaw drugiego człowieka nie przez pryzmat własnych ocen i opinii, który wygłosił Tomasz Szwed z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

- Swój zawód związaliśmy z pomocą na rzecz człowieka dotkniętego określonymi problemami społecznymi, ale też potrzebami. Podejmując pracę w samorządowej jednostce organizacyjnej, zderzyliśmy się z rozbudowanym procesem administracyjnym. Każda realizacja przez OPS kolejnych zadań, wiąże się z realizacją przepisów, sprawozdawczością, rozliczaniem, monitoringiem, ale też kontrolą – mówiła Aneta Gierszewska.

- Pracownik pomocy społecznej powinien biegle operować przepisami prawa, znajomością instytucji pomocowych, technik i metod pracy z człowiekiem, a także – jako partner w tworzeniu relacji pomocowych – powinien wykazywać się odpowiednimi cechami i umiejętnościami, które składają się na tak zwaną osobowość „pomagacza” – podkreślała z kolei Katarzyna Marciniak.

Dzień Pracownika Socjalnego w Międzychodzie 2023

Spotkanie stało się także okazją do złożenia życzeń służbom socjalnym w gminie Międzychód, z którymi pospieszyły władze powiatu międzychodzkiego i gminy Międzychód, a także przedstawiciele klubów seniora działających w Międzychodzie i Kamionnie oraz Natalia Czarnecka, dyrektor CAK.

- Powinniśmy zwracać uwagę, by wszelkie działania administracyjne, nie przyćmiły osoby, z którą się pracuje, bo to nasz mieszkaniec jest najważniejszy, choć przepisy nie do końca to zawsze widzą. Mówi się, że my powinniśmy widzieć człowieka w przepisach i wy pracownicy socjalni tak właśnie robicie. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia – mówił Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu.

- Praca z człowiekiem jest pracą szalenie odpowiedzialną, szalenie wyjątkową, ale też szalenie skomplikowaną. Wy pomagacie tym, którzy do was trafiają, stając się często waszymi podopiecznymi i dajecie im wszystko, co macie w sobie najlepszego, najwrażliwszego. Staracie się im pomagać, dzielicie się dobrocią. Realizujecie przepisy prawa, ale dajecie też zwykłe porady życiowe. Niejeden z was nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważnymi jesteście ludźmi, często wręcz drogowskazem dla tych osób, które potrzebują najmniejszej choćby pomocy. Dziękując za każdy dzień waszej pracy, życzę, byście radości w życiu mieli jak najwięcej – mówił z kolei starosta międzychodzki Rafał Litke.

Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać także recitalu Martyny Szpak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto