Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Feralny punkt kolizyjny w Sierakowie

Radosław Borowicki
Skrzyżowanie Dworcowej z Poznańską przoduje w statystykach
Skrzyżowanie Dworcowej z Poznańską przoduje w statystykach Radosław Borowicki
Powiat zastanawia się jak zwiększyć bezpieczeństwo na skrzyżowaniu Dworcowej i Poznańskiej w Sierakowie.

Po serii spektakularnych wypadków rozpoczęły się prace nad poprawą bezpieczeństwa w tym feralnym punkcie Sierakowa. Ulica Poznańska jest fragmentem drogi powiatowej Sieraków - Sośnia. Kontrolę nad skrzyżowaniem sprawuje Starostwo Powiatowe w Międzychodzie.

- Nie przewidujemy w tym miejscu sygnalizacji świetlnej - mówi Mariusz Osowski, kierownik Wydziału Dróg i Komunikacji w starostwie. - Nachylenie jezdni pomiędzy wiaduktem a skrzyżowaniem jest zbyt duże. Zimą, na śliskiej jezdni, wystarczyłaby jedna ciężarówka, nie mogąca ruszyć spod świateł, żeby sparaliżować całe skrzyżowanie i pół miasta.

Propozycje zmian przedstawi na początku przyszłego tygodnia poznańska firma. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że rozważa się ograniczenie prędkości do 40 km/h i żółtą lampę pulsującą, ostrzegającą o niebezpiecznym miejscu lub (bardziej prawdopodobny) fotoradar wycelowany w jadących od strony Kwilcza.

Według mieszkających lub pracujących tuż przy skrzyżowaniu, sprawcy kolizji często tłumaczą się, że jadąc Dworcową nie dostrzegli znaku STOP. Albo przez czystą nieuwagę, albo dekoncentację, o którą łatwiej podczas powolnej jazdy, albo oślepieni popołudniowym słońcem. Błędnej ocenie sytuacji sprzyja prosty odcinek Dworcowej i brak oznakowania poziomego. Znak STOP na wjeździe od strony dworca kolejowego często skrywa się w głębokim cieniu.

Czy obniżenie prędkości o 10 km/h dla jadących z pierwszeństwem przejazdu ulicą Poznańską radykalnie poprawi bezpieczeństwo? Na pewno warto byłoby ostudzić zapędy wielu kierowców, którzy pokonują skrzyżowanie znacznie przekraczając dozwolone 50 km/h.

Może warto byłoby rozważyć montaż aktywnych znaków STOP na ul. Dworcowej? Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. burmistrz Sierakowa Witold Maciołek.

Znaki tego typu mają tarcze z diodami LED, które stale mrugają w regularnych odstępach, lub - w droższych wersjach - reagują na ruch i włączają się tylko, gdy nadjeżdża pojazd. Są zasilane z akumulatorów, w ciągu dnia doładowywanych przez baterie słoneczne. Najbliższe przykłady z powodzeniem działają w Kwilczu na ul. Powstańców Wlkp. (znak ostrzegający o zbliżaniu się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną) i w Nojewie (znaki "Uwaga dzieci" w pobliżu szkoły) . W aktywnych znakach STOP mrugają biała obwódka i napis. Nie sposób przeoczyć tak podany sygnał!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto