GAZ-SYSTEM zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

OPRAC.:
Jakub Czekała
Jakub Czekała
Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Kolejny etap prac w związku z budową gazociągu Baltic Pipe został ukończony – ten najważniejszy – jak podkreślają inwestorzy. Poinformowali oni, że 18 listopada został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski.

Jak wskazano, zakończyła się budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.

- Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Ułożenie gazociągu na dnie morza było najbardziej wymagającą organizacyjnie i technicznie częścią Baltic Pipe.

- Etap ten ukończyliśmy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i zaplanowanym harmonogramem. Przed nami są jeszcze  testy, próby techniczne i odbiory. Na prace te mamy około roku, tak aby od 1 października 2022 r. móc rozpocząć komercyjny przesył gazu z szelfu norweskiego do Polski – powiedział z kolei Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Jako ciekawostkę, możemy podać, że podczas budowy ok. 275-kilometrowego gazociągu na obszarach morskich Danii, Szwecji i Polski GAZ-SYSTEM wykorzystał ponad 22 000 rur o średnicy nominalnej 900 milimetrów. Wszystkie zostały zespawane i ułożone na dnie Morza Bałtyckiego przez wyspecjalizowane jednostki pływające. Castorone był największym z trzech statków wykorzystanych do budowy gazociągu. W ciągu 35 dni pracy ułożył on ok. 150 km gazociągu na wodach głębokich. Drugi ze statków – Castoro Sei – zbudował ok. 104 km na wodach Polski i Danii, natomiast  Castoro 10 – ok. 20 km na płytszych wodach u wybrzeża duńskiego. W trakcie prac statki były aktywne na morzu przez 24 godziny na dobę. W prace łącznie zaangażowano ok. 1100 osób, a wymiana załóg odbywała się m.in. z użyciem śmigłowca,

Przypomnijmy, że gazociąg Baltic Pipe przebiega też przez powiat międzychodzki – m.in. rury okładano w okolicach Lewic oraz Łowynia.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Dodaj ogłoszenie