Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet (28.11.2023)
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet (28.11.2023) Krzysztof Sobkowski
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie we wtorek 28 listopada białe wstążki, sprzeciwiając się w ten sposób symbolicznie przemocy wobec kobiet. Co to za akcja i o co w niej chodzi?

Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to poważne naruszenia praw człowieka. Ta przemoc jest wszędzie i trzeba się jej przeciwstawiać – mówią organizatorzy kolejnej, piątej już edycji akcji „Biała Wstążka", czyli Międzychodzkiej Kampanii Przeciwko Przemocy. Jej inauguracja miała miejsce we wtorek 28 listopada w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie. W tym roku akcja zwraca uwagę w szczególności na przemoc wobec osób starszych.

Kulminacyjnym momentem akcji jest przypięcie mężczyznom białych wstążek, które mają symbolizować to, że ci panowie sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet; obiecują, że nie będą jej stosowali i akceptowali; i zapowiadają, że będą reagowali na jej przejawy w swoim otoczeniu. W tym roku białe wstążki w BPiCAK przypięło sobie kilkunastu panów.

Statystyki dotyczące przemocy w gminie Międzychód są ciągle zatrważające

Takie akcje są potrzebne, bo problem z przemocą ciągle jest ogromny, co potwierdzają policyjne statystyki. Podczas wtorkowego spotkania mówiła o tym Olga Małecka z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie.

Tylko na terenie gminy Międzychód w 2019 roku wdrożono 32 procedury Niebieskiej Karty. W 2020 roku były to już 43 procedury, w 2021 roku 58, a w 2022 roku 56. W tym roku już wdrożono 67 procedur... Przemoc najczęściej dotyczy kobiet. Według oficjalnych statystyk w 2019 roku dotyczyła 28 pań (ale także jednego małoletniego i jednego mężczyzny), w 2020 roku 38 pań (oraz 12 małoletnich i 2 mężczyzn), w 2021 roku 42 kobiet (ale także 12 małoletnich i 7 mężczyzn), w 2022 roku 47 kobiet (oraz 6 małoletnich i 3 mężczyzn), w tym roku 42 pań (oraz 8 małoletnich i 5 mężczyzn).

Warto zaznaczyć, że w tym roku akcja zwraca uwagę w szczególności na przemoc wobec osób starszych. Chodzi między innymi o przypadki znęcania się nad osobami starszymi, zamykania ich w domach, ograniczania wydawania ich własnych pieniędzy, zakazu spotykania się ze znajomymi, wytykania choroby i niepełnosprawności, straszenia umieszczenia w domu opieki, wymuszania zmian w testamencie, ograniczania jedzenia i podawania leków, w drastycznych przypadkach także pobicia. Tylko w 2023 roku międzychodzka policja odnotowała 20 przypadków przemocy wobec osób 65+. W 4 przypadkach dotyczyło to kobiet, w 16 mężczyzn.

Z kolei tymi, którzy stosują przemoc, są najczęściej mężczyźni. W 2019 roku w oficjalnych statystykach było 29 panów (ale także 1 kobieta i 2 nieletnich), w 2020 roku 38 panów (i 7 kobiet), w 2021 roku 50 panów (i 8 kobiet), a w 2022 roku 53 mężczyzn (i 3 kobiety).

Tylko w tym roku w gminie Międzychód nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym otrzymało już 5 osób (w 2022 roku 4, a w 2021 roku 6), zakaz kontaktowania się z określonymi osobami otrzymało już 5 osób (w 2022 roku 3, a w 2021 roku 6), zakaz zbliżania się do określonych osób otrzymało 5 osób (w 2022 roku 2, a w 2021 roku 5), dozór policyjny otrzymało już 8 osób (w 2022 roku 7, a w 2021 roku 9). Od tego roku w polskim prawie pojawił się też zakaz zbliżania do osoby, kontaktowania się z nią, zakaz wstępu na teren placówek, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy. Odnotowano już w gminie Międzychód jeden taki przypadek.

Oprócz tego prelekcję na temat nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wygłosił Karol Jasiak, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu.

Skąd pomysł na akcję "Biała Wstążka"?

Jak wyjaśniały Małgorzata Orzeł i Beata Konieczna, certyfikowane specjalistki w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie: - 6 grudnia 1989 roku w Montrealu pewien mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, iż zabrały mu miejsce na politechnice. W 1991 roku kanadyjscy mężczyźni postanowili to upamiętnić w postaci walki z przemocą wobec kobiet i w ciągu sześciu tygodni około 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło jako symbol białe wstążki. Inni podjęli debatę na temat przemocy wobec kobiet i tak się zaczęło. Dziś, to już największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w kilkudziesięciu krajach. W 1999 roku ONZ uznała 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć, która kończy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku akcja w Międzychodzie odbywa się po raz piąty. Tegorocznym tematem akcji jest przemoc wobec osób starszych, która ma obecnie szczególne znaczenie. Do 2050 roku liczba osób na świecie w wieku 60+ ulegnie podwojeniu i osiągnie 2 mld. Jeśli odsetek seniorów doświadczających przemocy nie zmniejszy się, to będzie ona dotyczyła statystycznie 320 mln ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto