Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód - Amazonki świętowały swoje 15-lecie

KSOB
Gratulacje "Amazonkom" złożyli m.in. dyrektorzy szpitala
Gratulacje "Amazonkom" złożyli m.in. dyrektorzy szpitala Mirosław Piosik
Klub Amazonek w Międzychodzie ma 15 lat! Z tej okazji, 12 kwietnia, odbyło się jubileuszowe spotkanie członków organizacji.

Międzychodzki Klub Amazonek został powołany do życia 12 kwietnia 1996 roku. Jak podkreślała szefowa organizacji, Gabriela Strzyżewska: - Z pierwszego spotkania zostało nas 8. W ciągu 15 lat odeszło od nas na zawsze 14 koleżanek, o których zawsze pamiętamy.

Jakie były początki? - Dyrektor szpitala w Międzychodzie, dr Bogdan Struk, wyraził zgodę na spotkania i prowadzenie rehabilitacji w pomieszczeniach fizykoterapii nieodpłatnie. Pierwsze fundusze na naszą działalność wpłynęły dzięki inicjatywie Wini Heliasz, a sprzęt do rehabilitacji kupiony został z dotacji ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Służy nam do dziś - wspomina Gabriela Strzyżewska. - Choć terenem działania naszego stowarzyszenia jest powiat, to w naszych zajęciach uczestniczą także panie z gminy Przytoczna. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 40 kobiet po przebytej chorobie raka piersi, z różnym stażem po zabiegu: od 30 lat, do kilku miesięcy - wylicza szefowa.

- Celem naszej samopomocowej organizacji jest wsparcie niesione kobietom dotkniętym rakiem piersi, w przezwyciężeniu stresu wywołanego diagnozą, bardzo obciążającym leczeniem, znalezienie w stałej rehabilitacji sposobu na powrót do dobrej kondycji psychologicznej. Stowarzyszenie uzupełnia też działania służby zdrowia w zakresie rehabilitacji, organizując grupowe i indywidualne zajęcia dla amazonek, prowadzone przez przeszkoloną profesjonalistkę niezmiennie od 15 lat - mgr Katarzynę Piorunek-Sommerfeld - zaznacza G. Strzyżewska.

Klub od początku uczestniczył w ogólnopolskim ruchu Amazonek, jako jeden z 200 zarejestrowanych członków Federacji Stowarzyszeń Amazonek. - Są wśród nas przeszkolone wolontariuszki, które w naszym ruchu nazywamy "ochotniczkami". Ponieważ w naszym mieście nie ma specjalistycznego oddziału onkologicznego, to ochotniczki spełniają swoją rolę w klubie i w środowisku. Spotykamy się na pogadankach w gimnazjach, szkołach średnich, w Klubie Seniora, na Sejmiku Kultury, propagując profilaktykę raka piersi. Z naszej inicjatywy organizowane są wykłady onkologów i rehabilitantów dla dużej rzeszy kobiet z Międzychodu i okolic. Świętujemy razem imieniny, rocznice, "gwiazdkę" i Wielkanoc. Wiosną organizujemy "Marsz dla Zdrowia", latem "Zawody Sportowe", a jesienią spotkania ze specjalistami - podsumowuje Gabriela Strzyżewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto