Międzychód. Sekcja brydża sportowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie obchodzi 15-lecie dzialalności

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Edward Szuflak od początku kierował sekcją brydża sportowego UTW w Międzychodzie.
Edward Szuflak od początku kierował sekcją brydża sportowego UTW w Międzychodzie. Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Rozmowa z Edwardem Szuflakiem, byłym kierownikiem sekcji brydża sportowego, członkiem honorowym Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie.

Jak to się stało, że powołano do życia sekcję brydża sportowego przy UTW w Międzychodzie?

- Powołany do życia w lipcu 2006 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie oprócz podstawowej działalności edukacyjno – informatycznej w planach pracy przyjął zajęcia sportowo-rekreacyjne i umysłowe. To zobowiązało entuzjastów brydża sportowego do utworzenia sekcji brydża sportowego dla studentów już zaawansowanych, jak i początkujących. Pierwsze zajęcia z udziałem 12-stu uczestników na których przedstawiono wstępnie program działania odbyły się w październiku 2007 roku w Sali Lustrzanej Domu Kultury. Podstawowa działalność sekcji skupiła się na cotygodniowych spotkaniach w ramach których podnoszono kwalifikacje brydżystów zapoznając ich z konwencjami brydżowymi, elementami podstawowych odzywek licytacyjnych, analizą rozgrywanych rozdań, systemu wistów i zrzutek.

Cotygodniowe spotkania to dobra droga do rozwoju kontaktów społecznych, organizowania się w grupy i podejmowania wspólnie decyzji, do poznania bliżej swego partnera i pozostałych uczestników zasiadających przy stolikach brydżowych. Temu służą przeprowadzane rozgrywki par brydżowych i turnieje indywidualne, czy też mecze drużynowe w ramach sekcji. Liczba uczestników spotkań z miesiąca na miesiąc rosła, zainteresowanie grą było coraz większe. W roku akademickim 2013/14 w zajęciach sekcji uczestniczyło 32 brydżystów i to była największa liczba w ciągu kilkunastu lat działalności. Dzięki przychylności Zarządu UTW, a szczególnie Prezesa Tadeusza Środeckiego zakupiono pudełka wraz z kartami i boxy licytacyjne, które pozwoliły na organizowanie pierwszych rozgrywek w ramach sekcji. Na zakończenie każdego roku akademickiego dokonuje się podsumowania współzawodnictwa w oparciu o przeprowadzone turnieje.

Działalność sekcji to jedno, ale dzięki brydżowi, Międzychód stał się rozpoznawalną marką w świecie UTW, bo zaczął organizować Wielkopolski Turniej Brydża Sportowego w konkurencji par.

- Z inicjatywy Prezesa UTW Tadeusza Środeckiego zwrócono się do Uniwersytetów Wielkopolskich z propozycją organizacji Wielkopolskiego Turnieju Brydża Sportowego w konkurencji par sportowych. Po opracowaniu regulaminu i przyjęciu go przez Zarząd UTW Międzychód przystąpiono do organizacji turnieju. Dnia 12 kwietnia 2008 roku w Sali Kameralnej Domu Kultury w Międzychodzie 13 par studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku współzawodniczyło o Puchar i nagrodę Burmistrza Międzychodu, Dyrektora Domu Kultury i Prezesa UTW Międzychód. Pierwszymi zwycięzcami zostali: 1. Lucyna Przybylska – Józef Przybylski (UTW Gniezno), 2. Jolanta Klawe - Edward Szuflak (UTW Międzychód), Halina Harłoś - Waldemar Ignaszewski (UTW Wolsztyn). Z uzyskanych wyników parami zgodnie z regulaminem wyłoniono zwycięski Uniwersytet Trzeciego Wieku w klasyfikacji zespołowej, który współzawodniczył o Puchar przechodni Prezesa UTW Międzychód. Pierwszym zwycięzcą został zespół UTW z Gniezna przed Wolsztynem i Międzychodem.

Od tego roku w kalendarzu działań naszej sekcji pozostał na stałe Wielkopolski Turniej Brydża Sportowego w konkurencji par. W kolejnych latach zwyciężali: Rok 2009 uczestniczyło 10 par: Janina Winowicz- Henryk Michalak (UTW Gniezno), drużyna: UTW Gniezno. Rok 2010 uczestniczyło 13 par: Wiesław Jabłoński – Zdzisław Rudnicki (UTW Wolszyn), drużyna: UTW Sieraków. Rok 2011 uczestniczyło 19 par: Mieczysław Kańdulski – Edward Szuflak (UTW Międzychód), drużyna: UTW Międzychód. Rok 2012 uczestniczyło 16 par: Barbara Nowak – Halina Grześkowiak (UTW Międzychód), drużyna: UTW Międzychód. Rok 2013 uczestniczyły 23 pary: Edward Szuflak – Mieczysław Kańdulski (UTW Międzychód), drużyna: UTW Wolsztyn. Rok 2014 uczestniczyły 24 pary: Marek Lewantowicz – Jerzy Wilczek (UTW Oborniki), drużyna: UTW Oborniki. Rok 2015 uczestniczyło 26 par: Jerzy Sadowski – Janusz Skwarczyński (UTW Piła), drużyna: UTW Piła. Rok 2016 uczestniczyły 24 pary: Jerzy Sadowski – Janusz Kruszewicz (UTW Piła), drużyna: UTW Międzychód. Zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzychodu zwyciężył w klasyfikacji drużynowej po raz trzeci. Zgodnie z punktem 8 regulaminu Wielkopolskiego Turnieju Brydża Sportowego puchar przechodni Prezesa UTW Międzychód przeszedł na własność Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzychodu. Rok 2017 uczestniczyło 16 par: Zbigniew Geisler – Waldemar Pałka (UTW Oborniki), drużyna: UTW Oborniki. Rok 2018 uczestniczyło 18 par: Stanisław Czarnecki – Andrzej Malenta (UTW Piła), drużyna: UTW Piła. Rok 2019 uczestniczyło 20 par: Jerzy Wilczek - Waldemar Pałka (UTW Oborniki), drużyna: UTW Piła. Rok 2020 - niestety z powodu COVID -19 turniej nie odbył się. Rok 2021 uczestniczyło 11 par: Tadeusz Rudziński – Adam Cukier (UTW Wolsztyn), drużyna: UTW Wolsztyn.

Jak widać z powyższych danych liczba uczestników turnieju każdego roku wzrastała, by osiągnąć 26 par w 2015 roku. Spotkania te przyczyniły się do integracji studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku z naszego rejonu, pozwoliły nawiązać nowe znajomości, podnosić umiejętności brydżowe, wprowadzić małe współzawodnictwo między uniwersytetami i studentami.

Z tego, co pamiętam, to po kilku turniejach pojawił się nawet pomysł stworzenia brydżowej ligi UTW...

- Wychodząc na przeciw rozgrywek drużynowych sekcja nasza zwróciła się do ościennych Uniwersytetów z propozycją zorganizowania tzw. Małej Ligi UTW. W roku akademickim 2013/14 odbyły się pierwsze mecze z udziałem UTW Piła, Oborniki, Wolsztyn i Międzychód. Po rozegraniu wszystkich spotkań (mecz i rewanż) zwycięzcą została drużyna Uniwersytetu z Piły przed Obornikami i Wolsztynem. W następnym roku do rozgrywek oprócz w/w przystąpiła drużyna z Leszna, a rywalizacja zakończyła się zwycięstwem brydżystów z Obornik, która odebrała statuetkę ufundowaną przez UTW Międzychód. Każde spotkanie pozwoliło oprócz elementu współzawodnictwa nawiązać szczere i serdeczne przyjaźnie między zawodnikami, a gospodarze spotkań robili wszystko, aby jak najlepiej ugościć przyjezdnych kawą i ciastem przygotowanymi przez sympatyków i kibiców brydża sportowego. W przeprowadzeniu sprawnie rozgrywek w Międzychodzie uczestniczyli wolontariusze – członkowie naszej sekcji. W kwietniu 2014 roku sekcja nasza przystąpiła do organizowanej przez Polski Związek Brydża Sportowego formy uaktywnienia ludzi po 60-tym roku życia tzw. „BRIDGE 60+”. To zaowocowało otrzymaniem nieodpłatnie niezbędnego sprzętu do przeprowadzania zajęć w postaci pudełek licytacyjnych, kaset wraz z kartami oraz lektury „ Brydż dla samouków”.

Podczas X-tego Turnieju, który odbył się 8 kwietnia 2017r. z udziałem zawodników, zaproszonych gości i organizatorów dokonałem krótkiego podsumowania dziesięcioletniej działalności, a Zarząd UTW Międzychód uświetnił ten fakt wspaniałym tortem z życzeniami dalszych sukcesów w popularyzacji brydża sportowego wśród ludzi z metryką „60 plus”.

Po jedenastu latach prowadzenia sekcji brydża sportowego oraz jedenastu zorganizowanych Wielkopolskich Turniejach Brydża Sportowego z dalszego kierowania zrezygnowałem, dziękując wszystkim za miłe lata współpracy, a szczególnie Prezes i Zarządowi UTW Międzychód, Burmistrzowi Międzychodu oraz Dyrektor Centrum Animacji i Kultury. Dalsze kierowanie pracą sekcji oraz organizacje turniejów powierzono Jerzemu Krawieckiemu i Leszkowi Czachowskiemu.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie