Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje do mieszkańców - zwracajcie uwagę na bezdomnych i osoby samotne

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Już od jesieni międzychodzcy policjanci, wsparci strażnikami miejskimi, a także pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej patrolują tereny wszystkich gmin, sprawdzając miejsca przebywania bezdomnych, czy osób samotnych, które szczególnie zimą są narażone na niebezpieczeństwo wychłodzenia.

Oficer prasowa międzychodzkiej Komendy Powiatowej Policji młodsza aspirant Justyna Rybczyńska podkreśla, że okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

- Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych i od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres zimowy. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy, ale również tereny zielone. Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek - podkreśla policjantka.

I dodaje, że często właśnie tylko dzięki empatii zwykłych przechodniów udaje się zapobiec tragedii i służby w porę odwożą wychłodzoną osobę do szpitala albo do placówek pomocowych dla osób bezdomnych. Zresztą mieszkańcy nie muszą dzwonić, bo miejsce potencjalnego występowania osób bezdomnych można również zaznaczyć za pomocą Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci wówczas - po otrzymaniu powiadomienia - sprawdzą wskazaną lokalizację. Z map należy jednak korzystać w przypadku, gdy mamy wiedzę, że bezdomni grupują się w danym miejscu od pewnego czasu, w przypadku jednostkowych przypadków, tak zwanych nagłych - należy jak najszybciej zawiadomić służby ratunkowe. W przypadku wychłodzenia organizmu przede wszystkim liczy się czas.

- Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień - dodaje Justyna Rybczyńska.

Poza bezdomnymi, należy również zwrócić uwagę na osoby samotne, czy starsze, a także te nieporadne życiowo, czy mające problemy z poruszaniem - również one, mimo, że mają dom, mogą sobie nie poradzić. Mogą nie mieć ogrzewania, czy nie potrafić go uruchomić. Musimy być otwarci na pomoc.

Na koniec - razem z policjantami - zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto