Powiat międzychodzki. Nasze samorządy złożyły wnioski do Polskiego Ładu. Sprawdziliśmy na co

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Nasze samorządu pieniądze z Polskiego Ładu chcą w największej części wydać na remonty i budowy dróg (zdjęcie ilustracyjne).
Nasze samorządu pieniądze z Polskiego Ładu chcą w największej części wydać na remonty i budowy dróg (zdjęcie ilustracyjne). Krzysztof Sobkowski
Polski Ład to nowy rządowy program społeczno – gospodarczy na okres po pandemii. Zakłada inwestycje, które mają wygenerować nowe miejsca pracy, ale i rewolucję podatkową, która będzie rzutowała na dochody m.in. samorządów. I choć w programie jest ciągle mnóstwo niewiadomych, to samorządy już musiały złożyć wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego na wielomilionowe lokalne inwestycje. Tymczasem Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich alarmują, że na nowych propozycjach podatkowych samorządy stracą… także miliony.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno – gospodarczy na okres po pandemii. Zakłada m.in. przeznaczenie 7 proc. PKB na zdrowie oraz obniżkę podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł). Polski Ład proponuje także inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy. W programie są także mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, czy emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł. Rząd uruchomił ponadto Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który ma być nową formą wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Władze lokalne dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania poniesionych nakładów.

Związek Miast Polskich wyliczył, że na zapowiadanej rewolucji podatkowej samorządy stracą ogromne pieniądze. Tylko w przyszłym roku gmina Międzychód może zanotować prawie 4,3 mln zł mniej dochodów z podatków, dla gminy Sieraków wyliczono stratę prawie 2,2 mln zł, dla gminy Kwilcz ponad 1,15 mln zł dla gminy Chrzypsko Wielkie ponad 865 tys. zł.

Sprawdziliśmy, na co rządowe pieniądze – jeśli program rzeczywiście doczeka się realizacji – chcą przeznaczyć nasi samorządowcy. Każdy z samorządów mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski. Pierwszy z nich o dotacji do 5 mln zł, drugi do 30 mln zł, a trzeci bez maksymalnego ograniczenia.

Chrzypsko Wielkie w ramach Polskiego Ładu złożyło wnioski na dwa zadania. Pierwszy, to termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, gdzie poproszono o wsparcie wynoszące nieco ponad 1,7 mln zł, a drugi to prośba o 3,6 miliona złotych na budowę kanalizacji w miejscowości Białcz.

Gmina Kwilcz wykorzystała pełną pulę i zaproponowała trzy zadania. O ponad 3,6 mln zł władze starają się na budowę biblioteki publicznej. Druga propozycja to budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla Gminy Kwilcz – tu prośba o dotację wynosi nieco ponad 1,1 mln złotych. Trzecie zadanie to przebudowa drogi gminnej na odcinku Kwilcz – Stara Dąbrowa, na którą wnioskowano o dotację wynoszącą 2 346 500 złotych.

Władze gminy Sieraków w ramach programu Polski Ład chciałyby zrealizować pierwszy etap rewitalizacji Sierakowa (o szczegółach napiszemy w kolejnym wydaniu). Zaznaczmy jednak, że inwestycja wyceniana jest na nieco ponad 24,6 mln zł, a wnioskowana kwota wynosi blisko 23,5 mln zł. Drugie zadanie to program kompleksowej przebudowy dróg wiejskich w gminie Sieraków – etap I. Tu gmina stara się o dotację 5,2 mln zł. Trzecie zadanie to program kompleksowej przebudowy dróg w mieście Sieraków i wniosek o 2 531 750 zł.

Gmina Międzychód złożyła trzy wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład na realizację zadań z zakresu infrastruktury drogowej. Pierwszy wniosek to budowa czterech dróg gminnych w mieście i gminie Międzychód (droga do Piłki, ul. Nowa, Chopina i Polna) – na kwotę 13.953.531,00 zł. Druga dotyczy przebudowy i rozbudowy drogi gminnej – ulicy Strzeleckiej w Międzychodzie (3 etapy) – na kwotę 18.044.637,00 zł, a trzecia przebudowy czterech dróg gminnych w mieście i gminie Międzychód (droga przy świetlicy i droga przy stawie w Głażewie, droga przy stawie w Tuczępach, ul. Wiśniowa) – na kwotę 4.377.622,00 zł.

Powiat Międzychodzki w ramach programu chce przebudować drogę Międzychód – Stare Gorzycko. Inwestycja wyceniana jest na 9 mln zł, a udział własny powiatu, to 5 procent. Ponadto władze planują poprawić atrakcyjności placówek oświatowych powiatu poprzez budowę dwóch boisk sportowych wraz z infrastruktura towarzyszącą – zadanie wyceniono na 6 mln zł (10 proc. wkładu własnego). Trzeci projekt to montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego – barier energochłonnych na drogach powiatowych powiatu, wartość inwestycji 3,6 mln zł (udział własny 15 proc.).

JBL. Triathlon Sieraków 2021 za nami. Świetne zawody w Sierakowie z plejadą sportowych gwiazd oraz serią rekordów życiowych (4 i 5.09.2021).

JBL. Triathlon Sieraków 2021 za nami. Świetne zawody w Siera...

Setki wiernych witały kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Chrzypsku Wielkim (4.09.2021).

Chrzypsko Wielkie. Setki wiernych witały kopię obrazu Matki ...

Przy boisku sportowym w Kwilczu otwarto drugi w powiecie międzychodzkim Rowerowy Kątek ze stacją naprawczą dla rowerów (4.09.2021)

Kwilcz. Przy boisku sportowym otwarto drugi w powiecie międz...

"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021).

Sieraków. "Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstw...

JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pierwsze rywalizowały dzieci (3.09.2021).

Sieraków. JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pier...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie