Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch jednokierunkowy na moście w Sierakowie? Od kiedy?

Iwona Paroń
Ruch jednokierunkowy na moście w Sierakowie? Od kiedy?
Ruch jednokierunkowy na moście w Sierakowie? Od kiedy?
Ruch jednokierunkowy na moście w Sierakowie? Jeszcze w tym roku sierakowian czeka zmiana. Będą musieli przyzwyczaić się, że przejazd między miastem a częścią zwaną Piaski będzie odbywał się przez most nad Zalewem rzeki Warty tylko w jednym kierunku. Planowana jest bowiem zmiana organizacji ruchu.

Ruch jednokierunkowy na moście w Sierakowie? Zarządca mostu, czyli Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, zdecydował się zminimalizować ryzyko. W grę wchodziły dwa rozwiązania - wprowadzenie ruchu wahadłowego kierowanego przez sygnalizację świetlną - co zastosowano w Międzychodzie lub też wykorzystanie drogi wiodącej pod mostem, która została zbudowana dla aut ciężarowych. Ostatecznie wybrano drugie rozwiązanie. Drogą przez most kierowcy pojadą na Piaski. Aby wjechać do centrum będą musieli przed mostem skręcić w prawo. Wszystko to dla bezpieczeństwa pieszych.

Okazało się bowiem, że chodniki na moście się w fatalnym stanie technicznym. Konieczne jest więc wydzielenie z pasa ruchu drogowego pas na chodnik.

- Jesteśmy już w trakcie uzgodnień opracowanego projektu zmiany organizacji ruchu na moście na zalewie Warty w ciągu drogi wojewódzkiej nr 133 w Sierakowie. Ze względu na zły stan techniczny chodników na moście zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy - od centrum miasta w kierunku północnym na miejscowość Chełst - dla samochodów osobowych o obciążeniu do 150 kN. Po jednej stronie jezdni zostanie wydzielony dwukierunkowy pas ruchu dla pieszych. Jadące do centrum miasta pojazdy osobowe, a także jadące w obu kierunkach pojazdy ciężarowe, będą poruszać się drogą bitumiczną pod mostem - mówi Kinga Hedrych, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu.

Nie jest znana dokładna data wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w życie, ale mówi się jeszcze o październiku 2017 roku. Projekt zmian konsultowany jest z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu, Urzędem Gminy w Sierakowie oraz Policją. Kolejnym krokiem będzie fizyczne dokonanie zmian poprzez oznakowanie tego miejsca.
- Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do czasu przeprowadzenia stosownych analiz i podjęcia decyzji o dalszych działaniach na moście - mówi Kinga Hedrych.

Warto przy tej okazji przypomnieć historię międzychodzkiego mostu. Od 16 stycznia 2015 roku przez most na rzece Warcie w Międzychodzie nie mogą przejeżdżać samochody, które w dowodzie rejestracyjnym mają zapisaną dopuszczalną masę całkowitą większą niż 26 ton. To decyzja wynikająca z ekspertyzy o fatalnym stanie konstrukcji mostu. Od lutego 2017 roku trwa budowa nowej przeprawy. Most zostanie oddany do użytku w kwietniu 2018 roku. Wtedy też rozpocznie się burzenie starego mostu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto