Sieraków ma zyskać nowe oblicze po rewitalizacji. Zobacz, jakie gmina ma plany

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W minionym tygodniu informowaliśmy o działaniach, jakie nasze samorządy chcą zrealizować w ramach możliwych dotacji z tak zwanego Polskiego Ładu. Jest to nowy rządowy program społeczno – gospodarczy na okres po pandemii. Zakłada inwestycje, które mają wygenerować nowe miejsca pracy, ale i rewolucję podatkową, która będzie rzutowała na dochody m.in. samorządów. I choć w programie jest ciągle mnóstwo niewiadomych, to samorządy już musiały złożyć wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego na wielomilionowe lokalne inwestycje.

Gmina Sieraków zawnioskowała między innymi o blisko 23,5 miliony złotych na pierwszy etap rewitalizacji Sierakowa. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie plany ma samorząd w związku z tą realizacją.

O szczegółach opowiedział nam zastępca burmistrza Sierakowa dr Arkadiusz Świderski.

- Plany rewitalizacyjne w gminie Sieraków dotyczą różnych terenów a także mają różnoraki charakter. Jednak ich celem wspólnym jest poprawa jakości życia mieszkańców gminy. Mają one służyć z jednej strony poprawie estetyki i funkcjonalności a z drugiej wzmocnić bezpieczeństwo, służyć rekreacji, oświacie, sportowi i zdrowiu. Ważnym celem jest również podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy i przyczynienie się tym samym do rozwoju gospodarczego – mówi nam.

Jak dodaje, zadania związane te opisane zostały m.in. w Lokalnym Programie Rewitalizacji gminy Sieraków. Konkretnie planowane zadania rewitalizacyjne obejmują m.in.: budowę nowego domu kultury a w miejscu obecnego dostosowanie klas szkolnych do zmian po reformie oświatowej z 2017 roku; modernizację obiektów sportowych na byłym terenie TKKF, w tym budowę nowoczesnej kręgielni na potrzeby sierakowskich dzieci grających we Wrzos Sieraków.

_- Planowana też jest przebudowa i odbudowa pozostałych obiektów sportowych po konsultacjach ze szkołami i klubami sportowymi. Zadania rewitalizacyjne w niedalekiej przyszłości obejmują też wydłużenie bulwarów nadwarciańskich i powrót do drobnej rewitalizacji w obrębie sierakowskiego rynku, tak by poprawić bezpieczeństwo i połączenie z północną częścią miasta_– dodaje.

Zastępca burmistrza podkreśla, że bardzo ważne zadania rewitalizacyjne dzieją się też w obrębie przejętego w 2018 roku Zespołu Szkół w Sierakowie, bo poza utrzymaniem przez gminę szkoły średniej, cały czas rozwijane są tam usługi z zakresu pomocy seniorom, dzieciom niepełnosprawnym, a już wkrótce świadczone będą tam również usługi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, w tej części znajduje się również sierakowskie przedszkole, które w tym roku zostało znacznie przebudowane dla najmłodszych pociech i planowane są kolejne działania w tym zakresie.

Władze gminy liczą, że uda się pozyskać fundusze w ramach Polskiego Ładu. Wspomniany wniosek złożono z zamiarem przebudowa ul. Św. Cecylii (utwardzanie, melioracja, zieleń); dostosowaniem Szkoły Podstawowej w Sierakowie po reformie oświatowej z 2018 r. (przebudowa obiektu – nowe klasy w obecnym domu kultury oraz budowa nowego domu kultury); modernizacji obiektów sportowych (rewitalizacja obiektów byłego TKKF: nowa kręgielnia, boiska piłkarskie, obiekty lekkoatletyczne); rozwoju e-Usług publicznych tj. elektroniczne systemy obsługi obywateli oraz wspomagające funkcjonowanie urzędu oraz placówek oświatowych; a także montażu paneli fotowoltaicznych na obiektach użyteczności  publicznej (szkoły podstawowe, szkoła średnia, przedszkole, hala sportowa).

Dodać należy, że gmina w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych składała 9 wniosków, które obejmowały m.in. budowę ścieżek rowerowych, budowę systemu rowerowego w formule park&ride, zakup elektrycznego pojazdu turystycznego czy budowę tężni zdrowotnej dla mieszkańców. Niestety jednak nie uzyskała wówczas wsparcia na te inwestycje.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie