Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022, czyli… czas na „Wariacje Goldbergowskie z Tischnerem”

Wiesław Pietruszak
V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022 (zdjęcie ilustracyjne).
V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022 (zdjęcie ilustracyjne). Archiwum autora
W niedzielę 14 sierpnia w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odbył się drugi z czterech planowanych w powiecie międzychodzkim koncertów w ramach Letnich Spotkań Kameralnych 2022. Tym razem przed publicznością wystąpił duet Issel Burzyńska (skrzypce) oraz Michał Francuz (fortepian). Na najbliższą niedzielę planowana jest gratka, czyli „Wariacje Goldbergowskie z Tischnerem”.

Są w historii Polski wydarzenia szczególne i wyjątkowi bohaterowie. Takim zjawiskiem była „Solidarność” z roku 1980 i ks. Józef Tischner, który nadał temu ruchowi wymiar intelektualny, wymiar ewangeliczny. Wielu zarzucało nam, Polakom, że wszelkie niepokoje wywoływane w PRL były wołaniem tylko o chleb. Niewątpliwie dla wielu wolność była czymś drugorzędnym, ale w każdym narodzie jest warstwa intelektualna, która jeszcze pyta o idee. Ważnym głosem tej części ruchu „Solidarność” była myśl ks. Józefa Tischnera, którą zawarł był w dziele „Etyka solidarności”. Wymienił tam nasze marzenia, nasz stan duchowy. Polska po II wojnie światowej znalazła się w obrębie państw komunistycznych. Cechą dominującą tamtego ustroju było oszukiwanie pracą i myślą. Tworzono absurdalne byty, zakłamana była historia i gospodarka, w rezultacie czego Polska odstawała intelektualnie i technologicznie. O ks. Tischnerze powiadano, że tłumaczył nam na język bardziej zrozumiały trudne teksty Jana Pawła II. Nie mam wątpliwości, że faktycznie myśl Księdza Profesora splatała się z myślą polskiego papieża, a że starał się pisać językiem niezwykle zrozumiałym, to „myśl ta zbłądziła pod strzechy”. Cytując Słowackiego ks. Józef Tischner pracował, by nas, zwykłych zjadaczy chleba, w aniołów przerobić. Czy to się udało? Nie wiem. Wiem jednak, że wielu z nas spotkało się wtedy z ludzką solidarnością. Przypomnę na tym koncercie słowa, które wielu słuchaczom mojego pokolenia zapadły głęboko w sercach:
- Łączy nas krajobraz, łączy nas ciało i krew. Łączy nas praca i mowa.
- Chcemy być narodem zespolonym, ale nie zespolonym strachem. Chcemy, aby jednoczył nas najprostszy ludzki obowiązek.
- Polskie słowo ojczyzna pochodzi od słowa ojciec, ojcowizna. Jesteśmy potomkami, synami i córkami, dziećmi tej Ojczyzny. Jakim słowem wyrazić ową więź, która nas łączy i czyni nas dziećmi tej samej Ojczyzny?
- Solidarność, ta zrodzona z kart i ducha Ewangelii, nie potrzebuje wroga, aby się umacniać, rozwijać. Ona zwraca się do wszystkich, nigdy przeciw komukolwiek.

Od początku festiwalu, proponując koncerty o charakterze literackim czy historycznym, staramy się proponować Państwu wykonawców o ustalonej renomie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Troje artystów: Celina Kotz, Mateusz Doniec i Piotr Mazurek to laureaci wielu prestiżowych konkursów. Grają w najlepszych zespołach orkiestrowych Polski. Jednocześnie koncertują z powodzeniem w mniejszych zespołach.

Ksiądz Józef Tischner należy do największych myślicieli Europy ( nie tylko chrześcijańskiej). Tak wybitna myśl powinna zostać pokazana w niezwykłym otoczeniu. Nie mam wątpliwości, że słynne „Wariacje Goldbergowskie” w wykonaniu wymienionych wyżej artystów dostarczą tyle samo emocji, co słowa wielkiego polskiego filozofa. Oprócz Księdza Profesora i Jana Pawła II nie padną żadne nazwiska bohaterów wydarzeń sprzed 42 lat. Będziemy mówić o idei, o myśli filozoficznej, której autorami byli Polacy, a myśl ta, podobnie, jak muzyka Bacha przetrwa wieki. Przypomnimy więc wartości, których nie sposób ująć w ramy prawne, jak solidarność, sumienie, przyzwoitość, wspólnota i ojczyzna.

Zapraszamy w niedzielę 21 sierpnia na godz. 19 do Muzeum Opalińskich w Sierakowie.

V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022
V Letnie Spotkania Kameralne Sieraków 2022Archiwum autora
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto