Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie na Zamku: Ukraińska wojna okiem reportera

Jakub Zachciał
Rozmowa o ukraińskiej wojnie
Rozmowa o ukraińskiej wojnie Tomasz Frąk
Spotkanie na sierakowskim Zamku Opalińskich. Mieszkańcy mieli okazję spotkać się z reporterem wojennym Marcinem Ogdowskim, który na co dzień prowadzi bloga, ale wydał również książkę. Co o zeszłotygodniowym spotkaniu mówi Robert Jędrzejczak - dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury?

Skąd pomysł na zorganizowanie spotkania o takiej własnie tematyce?

Jakiś czas temu poszukiwałem informacji o udziale polskich żołnierzy w działaniach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie. Przypadkiem natrafiłem wówczas na blog zafganistanu.pl, którego autorem jest jeden z najlepszych polskich reporterów wojennych - Marcin Ogdowski. Opisywał on tam w niezwykły sposób służbę polskich żołnierzy u podnóża gór Hindukuszu. Projekt ten zakończył się w 2014 r., w momencie zakończenia polskiej misji stabilizacyjnej w Afganistanie. W 2015 roku Marcin Ogdowski zajął się nowym blogiem: bezkamuflazu.pl na którym relacjonuje on swoje wyjazdy do strefy działań wojennych na Ukrainie oraz komentuje obecny stan naszej armii. Początkowo prowadząc rozmowy o organizacji spotkania w Sierakowie rozważaliśmy tematykę iracko - afgańską. Jednak wspólnie doszliśmy do wniosku że ciekawiej będzie przedstawić mieszkańcom regionu rzeczywistą sytuację za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej że temat w głównych mediach przysechł, a tam nadal giną ludzie. Do podjęcia tej tematyki skłonił nas również nieprawdziwy obraz wojny przedstawiany w mass mediach, a sytuacja jest bardziej złożona niż nam jest to sprzedawane.

Marcin Ogdowski - jak autor przedstawiał swoje przeżycia?

Spotkanie z Marcinem Ogdowskim było bardzo interesujące. Ma on niezwykły dar opowieści, a jego styl pisania jest wciągający, każdy może się o tym przekonać zaglądając na bloga albo sięgając po książki jego autorstwa. Nasze spotkanie miało charakter rozmowy prowadzonej z publicznością, w jej trakcie przybyli goście zadawali pytania dotyczące działań wojennych i codziennego życia w strefie wojny. Prelegent zaś starał się w miarę możliwości na nie odpowiadać. Co najbardziej mnie zaskoczyło w jego opowieści? Trudne pytanie - myślę że wiele aspektów. Przede wszystkim to że w przekonaniu naszego gościa wojna w Donbasie jest bardziej krwawa i okrutna niż działania w Iraku i Afganistanie. Opowiadał o sytuacjach, w których zarówno jedna jak i druga strona rozstawia wyrzutnie Grad wśród cywilnych domów mieszkalnych, nie ostrzegając ich mieszkańców - odpala pociski i chwilę później przychodzi odpowiedź drugiej strony. Nikt nie liczy się ze stratami, a liczba ofiar szacowana jest m.in. przez wywiad wojskowy na ponad 50 tyś ludzi. Przerażające jest również to że nikomu nie zależy na zakończeniu tej wojny - zarówno władze ukraińskie, jak i Rosjanie mają swoje interesy w tym aby trwała ona nadal. Na chwilę obecną Ukraina jest za słaba aby pokonać separatystów, separatyści są za słabi aby powiększyć znacząco swe terytoria a Rosja zaczyna odczuwać poważnie ekonomiczne skutki sankcji na nią nałożonych. Bezsporny jest również udział Rosjan w tym konflikcie, którzy oprócz wsparcia materialnego dla separatystów, podsyłają „ochotników” czyli urlopowanych żołnierzy, a w sytuacjach kryzysowych wkraczają nieoznakowane regularne brygady wsparcia. Tragiczne jest życie ludności cywilnej, która musi sobie jakoś tam radzić, natomiast oligarchowie doskonale funkcjonują i wykorzystują sytuację. Zaskoczeniem były również przyczyny wybuchu walk – to nie Rosjanie je inicjowali ale winowajcami, w odczuciu prelegenta, są same władze Ukraińskie które zostawiły ludzi samych sobie. O tym wszystkim można by powiedzieć jeszcze więcej – faktem jest że rzeczywistość wojny na Ukrainie jest bardzo skomplikowana.
W Sierakowie obecnie mieszka wielu Ukraińców - czy oni również pojawili się na widowni?
Tak, było kilka osób z Ukrainy. Po spotkaniu rozmawiali z prelegentem o swoich osobistych doświadczeniach, tym bardziej że pochodzą oni z rejonu konfliktu.

Co przed nami w najbliższym czasie, jeżeli mowa o działalności Powiatowej Instytucji Kultury?

Nadal czekamy na decyzje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwestii dofinansowania projektu w ramach Edukacji Kulturalnej. Niestety strasznie się to przeciąga. Natomiast w kwietniu zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Jerzym Wierzbickim, który zabierze nas na Bliski Wschód. W miesiącu tym planujemy również wernisaż lwowskiej malarki Wiery Kalinowskiej i warsztaty pod jej okiem. W maju współorganizujemy Festiwal Muzyki Akordeonowej i jedną z gwiazd będzie Witek Muzyk Ulicy, bardzo popularny ostatnio w mediach społecznościowych muzyk. Przed nami również wystawa przygotowywana wspólnie z Romanem Chalaszem poświęcona historii szklarstwa w regionie oraz cykliczna Sierakowska Wiosna Klasyków. Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy!

Rozmowa Jakuba Zachciała z Robertem Jędrzejczakiem

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto