Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stary Port w Międzychód powróci do dawnej świetności, tym razem dla turystów

Iwona Paroń
Wizualizacja docelowego kształtu Starego Portu w Międzychodzie.
Wizualizacja docelowego kształtu Starego Portu w Międzychodzie. Archiwum
Wszystko wskazuje, że w 2014 roku zobaczymy Stary Port w Międzychodzie w nowych szatach.

Jedni go wspominają, inni tylko ze słyszenia wiedzą o jego istnieniu. Za 2 lata wszyscy będą mogli stać się bywalcami nowo powstającego portu w Międzychodzie. Trudno by streścić całą jego burzliwą historię, bo wciąż rozwijający się w XIX i XX wieku port lata swojej świetności przeżywał zwłaszcza w okresie międzywojennym. Gościły w nim barki i statki polskie, niemieckie i francuskie. Dziś żyje jako międzychodzka legenda, ale może się to zmienić, bo gmina dzięki przyznanym przez Lokalną Grupę Rybacką Obra – Warta dotacjom podejmie się rewitalizacji Starego Portu.
Wszystkie działania zmierzają w kierunku ponownego otwarcia drogi wodnej i zapewnienia możliwości cumowania. Przede wszystkim to zadbanie i zabezpieczenie środowiska naturalnego na Warcie oraz oczyszczanie dna i odmulanie zbiornika, aby zapewnić odpowiednia głębokość żeglowną na całej trasie. Kolejny etap przewiduje budowę nadbrzeża (umocnienie linii brzegowej) oraz slipu, czyli wchodząca pod wodę betonową pochylnię z szynami wyposażoną w specjalne wózki i wciągarki linowe. To także stworzenie infrastruktury technicznej (miejsce poboru prądu czy wody) i ku uciesze żeglarzy pływające stanowiska cumowania. Ostatni etap prac wymaga oderwania uwagi od międzychodzkiej Warty i skupienia wysiłku nad modernizacją Stanicy: remont pomieszczeń magazynowych przystani, remont placu manewrowego wraz z budową kanalizacji deszczowej z separatorem i oświetleniem, uzbrojenie miejsca do cumowania jednostek w kanalizację sanitarną, wodę i energię elektryczną.
Realizacja projektu rozpocznie się dopiero w kwietniu 2013 roku i ze względu na liczbę zadań oraz koszt inwestycji z tym związanych zakończy w pierwszym kwartale 2014 roku. Jakich korzyści możemy oczekiwać?
– Przystań w Międzychodzie jest zlokalizowana na trasie wodnej E70, która stanowi jedyne połączenie śródlądowe między Odrą i Wisłą. Dzięki atrakcyjnym warunkom geograficzno – przyrodniczym Międzychód ma ogromne możliwości rozwoju turystyki wodnej. To dla gminy ogromna szansa, bo przecież zawijający do Międzychodu wodniacy korzystać będą także z wielu dostępnych na miejscu usług i atrakcji. Dodatkowo realizacja projektu służyć ma stworzeniu udogodnień do uprawiania specjalistycznych form turystyki, dzięki którym będzie można dotrzeć na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mamy także zamiar stać się ważnym elementem wodnej Wielkiej Pętli Wielkopolski – zapewnia Agnieszka Leśniewska z Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy.
To zapewne dla gminy kolejna szansa na zainteresowanie naszymi terenami turystów oraz inwestorów. Turyści i pasjonaci sportów wodnych przyczynią się do ożywienia w handlu,turystyce i gastronomii, a inwestorzy, którzy zdecydują się na rozbudowanie lokalnej infrastruktury w pobliżu portu zapewnia miejsca pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto