Strażacy z Kwilcza i Tucholi dostaną nowe wozy bojowe

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Kwilcz
Udostępnij:
W środę 19 stycznia 2022 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przewidzianych do dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych bieżącym roku.

W wyniku planowanego wsparcia aż 456 jednostek OSP otrzyma dofinansowania w łącznej wysokości 175 215 tys. zł, w tym:

• z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG - 164 112 tys. zł;

• ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych - 11 103 tys. zł.

Do jednostek OSP trafią 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie. Szacowana łączna wartość sprzętu wynosi ok. 383 mln zł. Wśród tych blisko 460 szczęśliwych OSP znalazły się dwie z terenu powiatu międzychodzkiego. W 2022 roku nowe wozy zostaną zakupione przez samorządy Kwilcza oraz Sierakowa.

W drugim przypadku fabrycznie nowy, średni wóz ratowniczo – gaśniczy poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Tucholi oraz okolicznych miejscowości z terenu gminy Sieraków. Warto tutaj zaznaczyć, że obecnie ochotnicy z Tucholi dysponują wyłącznie lekkim samochodem marki Volkswagen, który nie nadaje się do działań gaśniczych w pierwszym rzucie, nie posiada bowiem zbiornika wodnego. Nowy średni wóz, będzie tu zatem bardzo użyteczny i pozwoli jeszcze szybciej ratować – w razie potrzeby – zdrowie, życie i mienie okolicznych mieszkańców.

Z kolei Gmina Kwilcz będzie partycypować w kosztach zakupu ciężkiego wozu bojowego, jaki zasili będącą w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym OSP Kwilcz.

Do Kwilcza, który w ostatnich 12 miesiącach wyjeżdżał aż do 121 akcji ratowniczo – gaśniczych trafi ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy. Obecnie jednostka posiada lekkie auto do działań technicznych na podwoziu Fiata Ducato, średniego Mana, a także użyczonego przez firmę Volkswagen – Volkswagena Transportera, który wykorzystywany jest przede wszystkim do działań związanych z zapobieganiem pandemii Covid.

Warto tutaj jeszcze nadmienić, że w październiku ubiegłego roku kwileccy strażacy doczekali się generalnej modernizacji swojej remizy strażackiej. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 1,2 mln zł. Do nowego strażackiego domu jeszcze w tym roku trafi fabrycznie nowy, ciężki wóz bojowy – ku uciesze ochotników.

Przypomnijmy jeszcze, że nie tylko ochotnicy zyskują nowe wozy, czy sprzęt. Pod koniec minionego roku ciekawe, ale przed wszystkim potrzebne wyposażenie trafiło do międzychodzkich strażaków zawodowych.

W ramach kilku różnych programów do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej trafiły: aparaty powietrzne MSA M1 PRO, butle kompozytowe 6,8 l, hełmy Rosenbauer, wentylator oddymiający elektryczny ES 230 NEO, została również dokonana wymiana węży Lucas w ciężkim zestawie hydraulicznym, zestaw ratownictwa wysokościowego, zestaw ratownictwa wodnego, sprzęt wspomagający działania ratowniczo gaśnicze.

Ponadto udało się zakupić środki ochronne, w walce z pandemią Covid-19, między innymi rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, maseczki ochronne, środki dezynfekujące i środki czyszczące.

W sumie do międzychodzkiej KP PSP trafił sprzęt wartości ponad 250 000 złotych, który już jest wykorzystywany przez tutejszych strażaków podczas działań ratowniczo – gaśniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie