To już pewne! Posterunek Policji w Kwilczu znów będzie funkcjonował

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Choć nasz pierwszy materiał w tej sprawie publikowaliśmy dokładnie w Prima Aprilis, bo 1 kwietnia, to jednak wówczas nie był to żaden żart, a konkretne fakty, które właśnie znalazły swoje potwierdzenie.

Przypomnijmy, że we wspomnianym terminie informowaliśmy o tym, że trwają intensywne rozmowy i ustalenia, w związku z możliwym po kilkunastu latach przerwy powrotem posterunku policji w Kwilczu.

Dziś już wiemy, że znalazły swoje potwierdzenie. Jak poinformował zespół prasowy Wielkopolskiej Policji, w poniedziałek 25 kwietnia Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadkom. Violetta Mójta i Wójt Gminy Kwilcz Stanisław Mannek podpisali porozumienie intencyjne w sprawie utworzenia Posterunku Policji w Kwilczu.

- Na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu doszło do podpisania porozumienia intencyjnego w sprawie współpracy dotyczącej powstania Posterunku Policji w Kwilczu. Dokument został podpisany przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadkom. Violettę Mójtę, natomiast Gminę Kwilcz reprezentował Wójt Stanisław Mannek. Planowana inwestycja ma poprzez współpracę z samorządem, wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa lokalnej społeczności – wskazano.

Z kolei oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie Justyna Rybczyńska poinformowała nas, że nowy posterunek będzie się mieścił przy ul. Dworcowej w Kwilczu. A jego otwarcie planowane jest na IV kwartał 2023 roku. Jak dodała, liczba policjantów jest jeszcze nieznana (będzie pracowało kilku policjantów ), w trakcie ustalania jest również, czy będą to nowi funkcjonariusze, czy oddelegowani z Komendy Powiatowej Policji, a także jakie i ile pojazdów będą mieli do swojej dyspozycji.

Dodajmy, że wcześniej pojawiały się informacje, że z kwileckim posterunkiem ma być związanych ośmiu funkcjonariuszy. Natomiast o utworzenie posterunku policji w Kwilczu od dawna zabiegał już wójt gminy Kwilcz Stanisław Mannek. Gmina Kwilcz zaoferowała swego czasu Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu wsparcie w tej sprawie, właśnie w postaci przekazania jednej z gminnych działek, na której mógłby zostać wybudowany nowy posterunek, albo też zagospodarowania pomieszczeń w budynku byłej poczty w Kwilczu.

Co ciekawe, Milicja Obywatelska działała w gminie Kwilcz na pewno od 1945 roku do 1975 roku. Siedziba posterunku znajdowała się wówczas w Orzeszkowie. Podobne posterunki funkcjonowały w tym czasie także w Sierakowie, Chrzypsku Wielkim i w Łowyniu – z siedzibą w Głażewie. Po reformie administracyjnej kraju w 1975 roku, posterunek w Kwilczu został strukturalnie przyłączony do komendy w Szamotułach. Na początku XXI wieku działał w budynkach przy Urzędzie Gminy w Kwilczu, gdzie został ostatecznie zlikwidowany około 2006/2007 roku.

Obecnie poza międzychodzką Komendą Powiatową Policji, posterunek znajduje się wyłącznie w Sierakowie i to policjanci dzielnicowi z tej lokalizacji zajmują się sprawami mieszkańców Kwilcza oraz Chrzypska Wielkiego. Jeszcze w tym roku się to zmieni, co na pewno znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.

O kolejnych postępach, w związku z tworzeniem nowego posterunku w Kwilczu, w tym o liczbie policjantów oraz sprzęcie, jakim będą oni dysponować, będziemy na bieżąco Państwa informować.

Polecane:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wolontariusze Kultury. Ukraińscy filmowcy pomagają ofiarom wojny

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie