Krzysztof Sobkowski
VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023. W tym roku dla Anieli, mieszkanki Międzychodu (24.09.2023). Krzysztof Wróblewski
VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 za nami. Setki zawodników, mnóstwo sportowych emocji i charytatywny wymiar imprezy. W tym roku pieniądze trafią do Anieli, mieszkanki Międzychodu.

Ależ to była niedziela w Mokrzcu! W tym roku podczas VI edycji Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 na wszystkich dystansach – FUN, MINI i MEGA – udział wzięło ponad 300 zawodników.

VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 - trasa FUN

Na dystansie FUN pojechało 121 zawodniczek i zawodników.

Wśród chłopców najlepiej poradził sobie Maciej Kozłowski z Sierakowa, który wyprzedził na mecie Wiktora Rogalę z Bielska i Oliwiera Sobczyńskiego z Międzychodu.

Wśród dziewcząt wygrała Hanna Wawrzyniak z Krosna Odrzańskiego, przed Magdaleną Mleczak z Międzychodu i Marzeną Sroką ze Starego Dworku.

VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 - trasa MINI

Solidne ściganie mogliśmy z kolei obserwować na dystansie MINI, gdzie wygrał Michał Lorenc ze Słubic, przed Sławomirem Dłużyńskim ze Skwierzyny i Piotrem Wawrzyniakiem z Krosna Odrzańskiego.

Wśród pań triumfowała Magdalena Hałajczak z Poznania, przed Dominiką Romanowską ze Stargardu i Agnieszką Ignaszak z Konarzewa. Na tym dystansie wystartowało aż 152 zawodników i zawodniczek.

Na tym samym dystansie, czyli MINI, organizatorzy przygotowali też specjalną kategorię dla rowerów elektrycznych. Pojechało w niej czterech zawodników. Wygrał Krzysztof Wachowiak z Międzychodu, przed Michaelem Malina z Guben i Pawłem Sobczyńskim z Międzychodu.

Była też specjalna kategoria dla leśników, którą wśród pań wygrała Małgorzata Suchowera z Zagórza.

Wśród panów natomiast zwyciężył Sebastian Golczak z Puszczykowa, przed Pawłem Szydełko ze Skwierzyny i Adamem Jagodą z Przytocznej.

VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 - trasa MEGA

Na dystansie MEGA zdecydowało się pojechać 53. uczestników. Wygrał Michał Paluta ze Strzelec Krajeńskich, przed Adrianem Zimnym ze Stobna i Karolem Frydrychem z Gorzowa.

Wśród pań zwyciężyła Barbara Borkowiecka z Poznania, przed Agnieszką Kachel z Łowynia i Agatą Kurkiewicz z Poznania.

VI edycja Wyścigu Charytatywnego MTB Mokrzec 2023 - inne kategorie

W klasyfikacji drużynowej wygrał Szczepan Bike Giant z Gorzowa, przed R-bajk Team i Fajni Rowerzyści Team.

Wśród najliczniejszych drużyn natomiast bezkonkurencyjny był Marbopur Międzychód Team Bike, a następnie Szamotulskie Wrony i Fajni Rowerzyści Team.

Wyścig Charytatywny MTB Mokrzec - jak to się zaczęło?

Za organizację wyścigu odpowiada Marbopur Międzychód Team Bike. Pomysł na organizację wyścigu MTB zrodził się w roku 2017 przy okazji organizacji meczu piłkarskiego między zespołem Marbopur a zespołem z Piłki.

- Tomasz Kuźmicz zaproponował, aby może zrobić zawody rowerowe. To on wytyczył pierwszą trasę i zajął się organizacją wyścigu . W trakcie meczu i wyścigu miały być zbierane pieniądze dla Oliwii Mach. Mi się ten pomysł spodobał i wsparłem Tomasza przy organizacji. Po tych pierwszych zawodach stwierdziłem, że warto to rozwinąć i co roku organizować zawody, by pomagać chorym dzieciom z naszego powiatu - wspominał kilka lat temu Arkadiusz Marciniak, jeden z głównych sprawców wydarzenia.

Kolejne zawody 2018 roku były już organizowane przez Marbopur Międzychód Team Bike. Trasa została zmodyfikowana przy udziale Tomasza Kuźmicza, a organizacja zawodów była już w rękach klubu. Pojawili się sponsorzy, pomiar czasu i impreza nabrała oficjalnego charakteru.

- Kolejne wyścigi to z roku na rok coraz więcej uczestników oraz – co zawsze cieszy – powiększona kwota zebrana dla dzieci. W tym miejscu należy podziękować wszystkim sponsorom, którzy nas wspierają co roku i dzięki temu udaje się zawsze przekazywać kwotę wpisowego od zawodników na cel charytatywny. Zawsze też jest ważna rola rodziny dziecka, która aktywnie pomaga przy zbieraniu fantów do loterii fantowej i licytacji – zaznacza Arkadiusz Marciniak.