Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt Ziółek przetarł szlak do Białego Dunajca

Radosław Borowicki
W połowie lutego wójt Chrzypska Wielkiego Edmund Ziółek spędził kilka dni w Białym Dunajcu. Przetarł ścieżki w tamtejszym Urzędzie Gminy. Wszystko dlatego, że decyzją radnych gmina Chrzypsko Wielkie zamierza wkrótce zadzierzgnąć oficjalne, partnerskie kontakty z gminą Biały Dunajec.

Ostatnie dni wójt Chrzypska Wielkiego Edmund Ziółek spędził w Białym Dunajcu. Wyjazd łączył jednak cechy rekreacji i pracy. Wójt przetarł ścieżki w tamtejszym Urzędzie Gminy. Wszystko dlatego, że decyzją radnych gmina Chrzypsko Wielkie zamierza wkrótce zadzierzgnąć oficjalne, partnerskie kontakty z gminą Biały Dunajec.
16 lutego Ziółek spotkał się z wójtem Białego Dunajca Andrzejem Nowakiem. Zaprosił go do wizyty z grupą radnych w Chrzypsku, np. z okazji majówki u Bogdana Królika lub Dnia Wędzonej Sielawy. Przy tej okazji byłby podpisany list intencyjny. Wójt Ziółek ma nadzieję, że współpraca będzie wykraczać dużo dalej niż po za wizyty i rewizyty samorządowców. Liczy, że uda się rozpocząć np. wymianę młodzieży, podobnie jak to się dzieje w przypadku Kwilcza i Ślemienia. Jest pod dużym wrażeniem, jak gmina Biały Dunajec odnalazła się w branży turystycznej.
– Wrażenia z wizyty są bardzo pozytywne. Tamtejsza społeczność osiągnęła wielki sukces w turystyce, ale dlatego, że postanowili zaryzykować i zaufali sobie. Wspólnymi siłami otwierali stoki narciarskie, często odstępując swoją ziemię i zaciągając kredyty, wchodząc w spółki. A u nas nie można nawet zawiązać spółki wodnej... – powiedział Edmund Ziółek.
Gmina Biały Dunajec leży przy drodze Poronin–Zakopane, co akurat bywa wadą. – Trzeba swoje odstać w korkach – zdradza Edmund Ziółek. Gmina ma powierzchnię zaledwie 35,51 km kw. i liczy ponad 6700 mieszkańców. Użytki rolne stanowią 79 proc., a lasy 15 proc. jej powierzchni, chociaż faktycznie rolnictwo jest już szczątkowe. (Dla porównania Chrzypsko Wielkie legitymuje się powierzchnią 84,33 km kw., gronem ponad 3300 mieszkańców i podziałem terenu na 67 proc. użytków rolnych i 17 proc. lasów). Miarą sukcesu Białego Dunajca w turystyce jest fakt, że dawni mieszkańcy coraz częściej wracają z emigracji, głównie w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto