Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z jakich zajęć skorzystają 3-latki w chrzypskim przedszkolu? Czy będą odbywały się tylko w ramach projektu?

Iwona Paroń
Z jakich zajęć skorzystają 3-latki w chrzypskim przedszkolu? Czy będą odbywały się tylko w ramach projektu? W piątym oddziale "U Reksia" trwają zajęcia z logopedii i zajęcia korekcyjne. Dlaczego?

Z jakich zajęć skorzystają 3-latki w chrzypskim przedszkolu? Czy będą odbywały się tylko w ramach projektu? Na te pytania odpowiada zastępca dyrektora Małgorzata Skrzypkowiak - Kudlińska.

Od kiedy realizowany jest projekt? Jaką grupę dzieci obejmuje?
Projekt ,, Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Chrzypsko Wielkie” realizowany jest od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2018 r. Jednak umowę o dofinansowanie podpisano 8 marca 2018 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 8.1.1 Edukacja przedszkolna. Projekt obejmuje grupę 13 dzieci .

Jakie możliwości i korzyści przynosi?
W ramach projektu powstało 13 nowych miejsc przedszkolnych przeznaczonych dla najmłodszych – dzieci 3 i 4 –letnich. W naszej placówce dotyczy to 13 dzieci 3-letnich, które w wyniku rekrutacji zakwalifikowały się do uczestnictwa w projekcie. Celem projektu jest podniesienie wiedzy i kompetencji dzieci uczestniczących w edukacji przedszkolnej, szczególnie tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W ramach projektu została rozszerzona oferta edukacyjna przedszkola skierowana do dzieci najmłodszych. Dzieci otrzymują także specjalistyczne wsparcie, głównie z zakresu logopedii i zajęć korekcyjno-ruchowych oraz korekcyjno-kompensacyjnych.Utworzone formy wsparcia to : indywidualne zajęcia z logopedą, indywidualne zajęcia z psychologiem, indywidualne zajęcia korekcyjno-ruchowe, grupowe zajęcia logopedyczne, grupowe zajęcia rozwijające koordynację ruchową, grupowe zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Dzieci skorzystają z dwóch wyjazdów edukacyjnych – do teatru i do zoo.
Dodatkową korzyścią dzieci uczestniczących w projekcie jest uczestnictwo nieodpłatne w całorocznej edukacji przedszkolnej. Rodzice tych dzieci nie ponoszą żadnych opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.
Kadra uczestnicząca w projekcie skorzysta ze szkoleń, które wzbogacą ją w nowe kompetencje i wiedzę dotyczącą pracy z dziećmi w przedszkolu.

Jakie były powody ubiegania się o środki na stworzenie 13 nowych miejsc w przedszkolu? Czy nadal jest więcej dzieci w wieku przedszkolnym niż miejsc w placówce?
Powodem ubiegania się o środki finansowe była chęć zwiększenia ilości miejsc w przedszkolu oraz poszerzenia oferty zajęć przedszkolnych kierowanych dla najmłodszych przedszkolaków. Dzięki temu na dzień 1 września 2017 roku wszystkie dzieci trzyletnie zostały przyjęte do przedszkola. W trakcie roku szkolnego rodzice zgłaszali potrzebę przyjęcia do przedszkola głównie dzieci 2,5-letnich, których nie mamy obowiązku przyjąć.

Czy 13 nowych miejsc oznaczało stworzenie nowego oddziału w przedszkolu?
Tak. Dotychczas w naszym przedszkolu zajęcia odbywały się w 4 grupach przedszkolnych, obejmujących łącznie maksymalnie 100 dzieci. Od września 2017 roku mamy 5 grup przedszkolnych, a warunki lokalowe pozwalały na edukację 113 dzieci. Nowo przyjęta 13-nastka najmłodszych wychowanków należy do najmłodszej grupy przedszkolnej ,,Misie”, a łącznie w tej grupie jest 25 dzieci.

Czy tylko 13 dzieci zostanie objętych dodatkowymi zajęciami? W jaki sposób odbył się lub odbędzie selekcja do tej grupy? Jakie to zajęcia dodatkowe?
Z zajęć dodatkowych w tym roku będą korzystały dzieci, które zostały zakwalifikowane do projektu. Jednak ważne jest to, że ta oferta zajęć pozostanie na rok następny i skorzystają z niej inne dzieci, którym takie wsparcie będzie potrzebne. Przy rekrutacji i kwalifikacji dzieci na zajęcia brane były pod uwagę następujące aspekty :
- wiek dziecka (projekt przeznaczony tylko dzieci 3 lub 4 –letnie);
- opinie poradni specjalistycznych;
- opinie i obserwacja dzieci przez kadrę pracującą z dziećmi w przedszkolu;
- zgłaszane przez rodziców dzieci potrzeby.

Na czym polegało doposażenie sali nowego oddziału?
Sala nowego oddziału przedszkolnego została odświeżona i wzbogacona o nowy dywan. Sukcesywnie będą dokonywane zakupy i sala ta wzbogaci się o nowy segment meblowy z serii bajkowej, stoliki i krzesełka. Doposażona zostanie baza pomocy dydaktycznych, zgodnych z realizowanymi zajęciami , typu : książki, gry, układanki, zestawy instrumentów muzycznych, przybory plastyczne i wiele innych. Na placu zabaw pojawi się ścianka wspinaczkowa, a w sali przedszkolnej ,,Magiczny dywan” – pomoc multimedialna.

Wokół Bułgarskiej - odcinek nr 5

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto