Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagadka mogiły przy leśniczówce Pławiska pod Sierakowem rozwiązana? W 1919 roku w tym miejscu zginęło kilku żołnierzy - ilu dokładnie?

Roman Chalasz
Po 100 latach odnaleźli mogiłę przodków pod Pławiskami.

Gorzów: będzie remont ul. Kazimierza Wielkiego? Miasto chce dołożyć wykonawcy pieniędzy, byle w końcu ruszyły prace
Po 100 latach odnaleźli mogiłę przodków pod Pławiskami. Gorzów: będzie remont ul. Kazimierza Wielkiego? Miasto chce dołożyć wykonawcy pieniędzy, byle w końcu ruszyły prace Bartosz Musiał
Minęło 100 lat od tych wydarzeń a my ciągle odkrywamy fakty i ich konsekwencje. 5 czerwca 1919 roku w potyczce z wrogiem koło leśniczówki Pławiska zginęło trzech żołnierzy wojsk wielkopolskich służących w 7. Kompanii 2. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Wokół zdarzenia wyrosło wiele opowieści.

Sam przebieg i przyczyny starcia nie są udokumentowane. Nie mamy nawet pewności ilu żołnierzy rzeczywiście poległo. Mówi się o sześciu, czasami o siedmiu. Ostatecznie najbliższa prawdy wydaje się być liczba trzech, w końcu znamy trzy nazwiska. Są to kapral J. Szopka oraz szeregowcy A. Greczka i F. Gałka. Niewiele o nich było wiadomo.

Aż do teraz. Braterskie spotkanie wiosną 2018 roku na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Grzebienisku zaowocowało obserwacją poczynioną przez sierakowskiego brata kurkowego Grzegorza Jaskułę. Otóż na tablicy pamiątkowej poświęconej poległym powstańcom z Grzebieniska odnalazł on dobrze znane nam nazwiska. I tak od słowa do słowa bohaterowie z Grzebieniska okazali się naszymi. W Grzebienisku jest mogiła tych żołnierzy na cmentarzu parafialnym, przed II wojną na szkole wisiała tablica pamiątkowa (obecnie w siedzibie Bractwa Kurkowego) i to właśnie jej lektura doprowadziła do wymiany zdań, które przybliżyły wszystkich do prawdy. Ci sami ludzie mają swoją (wcale przecież nie symboliczną) mogiłę koło leśniczówki Pławiska. W miejscowej tradycji nie zachowały się jednak przekazy ani o miejscu śmierci ani o jej okolicznościach.

Prowadzone przy okazji składania Almanachu Powstańczego prace jak się okazuje mogą przynieść i takie zaskakujące odkrycia. Liczna, bo 25 osobowa grupa braci kurkowych z Grzebieniska odwiedziła Sieraków, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod mogiłą. Wspaniały to był widok i podniosła chwila. Galowe mundury i dyskusja o historii, troszeczkę z łezką w oku. Wśród braci kurkowych byli krewni poległych, dla których wizyta w Sierakowie była wyprawą odkrywającą tajemnicę sprzed lat. Przy okazji może uda się po 100 latach napisać historię bohaterów Grzebieniska i Sierakowa.

Gorzów: będzie remont ul. Kazimierza Wielkiego? Miasto chce dołożyć wykonawcy pieniędzy, byle w końcu ruszyły prace

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto