Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedaleko Tucholi pod Sierakowem trwają prace przygotowawcze do eksploatacji ropy i gazu ze złoża „Sieraków”

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Ropa naftowa i gaz ziemny ze złoża w Tucholi pod Sierakowem docelowo będą trafiały za pomocą
rurociągów do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu
Ziemnego w Lubiatowie, która pracuje już od 2013 roku.
Ropa naftowa i gaz ziemny ze złoża w Tucholi pod Sierakowem docelowo będą trafiały za pomocą rurociągów do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie, która pracuje już od 2013 roku. Krzysztof Sobkowski
Sierakowskie złoże ropy naftowej szacowane jest na ponad 157 tysięcy ton oraz ponad 93 miliony metrów sześciennych gazu ziemnego towarzyszącego. W okolicy Tucholi właśnie rozpoczęły się prace przygotowawcze. W połowie roku mają ruszyć już prace wiertnicze. Eksploatacja planowana jest na 12 lat.

O tym, że w Pradolinie Toruńsko – Eberswaldzkiej, czyli w rejonach rzek Odry, Warty, Noteci, Brdy i Wisły, znajdują się złoża ropy naftowej i gazu ziemnego wiadomo już od wielu lat. Problemem było jednak ich głębokie zaleganie, a co za tym idzie ogromne koszty eksploatacji. Około 40 lat temu rozpoczęły się badania, które określiły strefy facjalne dolomitu w zachodnie Polsce. Wykonano nawet próbne odwierty, ale cechowała je mała zawartość węglowodorów i duża zawartość siarkowodoru, więc odstąpiono od dalszych działań. Powrócono do tego na początku XXI wieku w okolicach Międzychodu. Okazało się, że są tu jedne z największych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju. Złoża Lubiatów – Międzychód – Grotów (zwane w skrócie złożami LMG) szacuje się na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m3 gazu ziemnego. Ich całkowita powierzchnia to prawie 60 km2. Zalegają na głębokości ok. 3 – 3,5 km. Złoża te są już od kilku lat eksploatowane, a ich zasoby mają być czerpane przez 15-20 lat. W Puszczy Noteckiej powstała specjalna infrastruktura, której budowa kosztowała ok. 2 mld zł (Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie, Terminal Ekspedycyjny w Wierzbnie, sieć gazociągów przesyłowych).

Eksploatacja ruszyła, a w międzyczasie trwały badania nad kolejnymi złożami – w okolicy Sierakowa, które prowadziła spółka PGNiG (51 proc. udziałów w inwestycji) wraz z Orlen Upstream (49 proc. udziałów w inwestycji). Właśnie w okolicach Tucholi rozpoczęły się prace przygotowawcze do wykonania jednego odwiertu horyzontalnego (Sieraków-2H) dla złoża ropy naftowej i gazu ziemnego nazwanego „Sieraków”. Póki co przy drodze wojewódzkiej nr 182 Sieraków – Wronki na wysokości Tucholi można zauważyć prace ziemne. To właśnie tam w przyszłości będą realizowane prace wiertnicze.

– Złoże ropy naftowej Sieraków zostało odkryte w 2004 roku otworem Sieraków–1. Według dokumentacji geologiczno–inwestycyjnej, zasoby wydobywalne złoża wyliczono na 157,81 tys. ton ropy naftowej i 93,91 mln m3 gazu ziemnego towarzyszącego – wyjaśnia spółka PGNiG S.A.

Do połowy roku spółka PGNiG planuje zakończyć prace przygotowawcze, a w drugiej połowie zamierza zrealizować prace wiertnicze.

– Sczerpanie zasobów złoża szacujemy na 12 lat od momentu uruchomienia eksploatacji – tłumaczy biuro prasowe PGNiG S.A.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że w przyszłości zasoby z sierakowskiego złoża będą włączone – za pomocą infrastruktury przesyłowej – do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. A to będzie się wiązało z wykonaniem przecisku rurociągów pod korytem rzeki Warty.

Warto też zaznaczyć, że eksploatacja sierakowskiego złoża oznacza dodatkowe wpływy do gminnej i powiatowej kasy z tytułu podatków od nieruchomości oraz z tytułu udziału w opłacie eksploatacyjnej.

– Pod względem administracyjnym obszar złoża leży na terenie gminy Sieraków. Dlatego największe korzyści z eksploatacji węglowodorów będzie miała gmina Sieraków – będą to m.in.: udziały w opłacie eksploatacyjnej i podatek od nieruchomości. Zgodnie z zapisami ustawy prawo geologiczne i górnicze, wpływy z tytułu opłat w zakresie wydobycia węglowodorów w 60 proc. stanowią dochód gminy, w 15 proc. dochód powiatu, w 15 proc. dochód województwa, na terenie których jest prowadzona działalność, a w 10 proc. dochód NFOŚiGW. Dodatkowym dochodem dla gminy będą wpływy z tytułu podatku od nieruchomości, jeśli na jej terenie powstanie infrastruktura służąca eksploatacji – wyjaśnia spółka PGNiG S.A.

Według szacunków, z jednego odwiertu gmina Sieraków będzie mogła otrzymać nawet 1 mln zł rocznie.

APLIKACJA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto