Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-letnia tradycja śpiewu chóralnego na Ziemi Międzychodzkiej, czyli znaczące wyróżnienie i album na 100-lecie Chóru Mieszanego Lutnia

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wideo
od 16 lat
Chór Mieszany „Lutnia w Międzychodzie już w 2020 roku świętował swoje 100-lecie, ale wówczas świętowanie pokrzyżowała chórzystom pandemia. W 2021 roku na murach Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odsłonięto pamiątkową tablicę, a w 2022 roku odbył się jubileuszowy koncert. W niedzielę 22 października światło dzienne ujrzał album traktujący o historii „Lutni”. Tego dnia chór został także wyróżniony Złotą Odznaką z Brylantem nadaną przez zarząd główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Stulecie Chóru Mieszanego „Lutnia” w Międzychodzie przypadło na 2020 rok. Pierwsze wzmianki o chórze sięgają okresu zaborów (1909 rok), kiedy to z inicjatywy znanego kompozytora Napoleona Rutkowskiego z Ławicy pod Sierakowem, powstało Koło Śpiewacze pod wezwaniem świętej Cecylii. Restrykcje władz pruskich sprawiły, że działalność ta nie mogła się rozwinąć. Udało się to dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Koło Śpiewacze „Lutnia” zaczęło w końcu działalność 10 listopada 1920 roku.

W latach międzywojennych międzychodzki chór swoim poziomem artystycznym kwalifikował się do chórów pierwszej kategorii, za co otrzymał wiele wyróżnień oraz pochlebną opinię od Feliksa Nowowiejskiego. Kolejne lata to lata okupacji i starań wielu osób o uchronienie majątku repertuarowego oraz sztandaru przed pożogą wojenną.

Okres powojenny to z kolei wysiłek kolejnego pokolenia, aby odbudować szeregi chóru i tworzyć nową, powojenną historię, która okazała się wyjątkowo bogata.

Dyrygentami chóru na przestrzeni lat byli: Leon Baiński, Wojciech Poczekaj, Józef Poczekaj, Władysław Gorzelniaski, Edmund Wujczak, Bernard Krajewski, Alfons Ulrich – po śmierci pana Ulricha nastąpił krótki okres stagnacji i chór chcąc nadal śpiewać uczęszczał na próby do domu katolickiego, gdzie prowadzili go następujący po sobie księża dyrygenci: ks. Cyryl Cylkowski, ks. Wiktor Kokot, ks. Wiesław Kondratowicz, ks. Andrzej Ignaszewski oraz ks. kleryk Zdzisław Gościniak. Następnie chór wrócił pod patronat Domu Kultury i dyrygentem został Józef Kinal, a po nim Sławomir Szkudlarek, Lucyna Gawecka, Andrzej Kamprowski, a od 2000 roku funkcję tę sprawuje Szczepan Kaszyński.

Prezesurę w chórze pełnili kolejno: Stefan Ulkowski, Stefan Buczewski, Stanisław Jaśkowiak, Jan Białkowski, Jan Kasprzak, Franciszek Frąckowiak, Leon Jankowski, Jan Demski, Dominik Początek, Ks. Franciszek Klauziński, Mieczysław Ziółek, Dominik Początek, Józef Mikuła, Kazimierz Pisarzewski, Ignacy Maślankiewicz, Leon Ciążyński, Jan Sobczak, ponownie Leon Ciążyński, Leon Nowicki, Iwona Klapczyńska, a od roku 2002 prezesem jest Renata Czarnecka.

Album na 100-lecie "Lutni"

W niedzielę 22 października w Art Cafe przy Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyła się promocja albumu traktującego o historii Chóru Mieszanego „Lutnia” w Międzyhchodzi i 100-letniej tradycji śpiewu chóralnego na Ziemi Międzychodzkiej.

Podczas uroczystości prezes chóru i dyrygent odebrali Złotą Odznaką z Brylantem nadaną „Lutni” przez zarząd główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, którą wręczyła przedstawicielom „Lutni” Estara Serówka, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Nadnotecki w Pile.

Uroczystość była też okazją do prezentacji chóru oraz kilku popisów solowych międzychodzkich chórzystów: Marzeny Marii Nowak, Renaty Czarneckiej przy akompaniamencie Tomasza Jabłońskiego, a także Krzysztofa Pomorskiego i Sławomira Nawrota.

Zespoły międzyspółdzielniane i Orkiestra Symfoniczna - Poznań 1962

Chór Mieszany Lutnia na 100 urodziny: Taką historią warto si...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto