Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 września zmarł śp. Łucjan Sobkowski - Honorowy Obywatel Gminy Międzychód

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Zmarł śp. Łucjan Sobkowski - Honorowy Obywatel Gminy Międzychód (7.09.2019).
Zmarł śp. Łucjan Sobkowski - Honorowy Obywatel Gminy Międzychód (7.09.2019). Krzysztof Sobkowski
7 września zmarł śp. Łucjan Sobkowski - Honorowy Obywatel Gminy Międzychód. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w czwartek 12 września o godzinie 13:30 w kościele pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się po Mszy Św. na Cmentarzu Komunalnym w Międzychodzie.

Łucjan Sobkowski to międzychodzianin „z krwi i kości”. Urodził się 22 listopada 1927 roku, jako najmłodsze z sześciorga dzieci szewca Antoniego Sobkowskiego i Katarzyny Sobkowskiej z domu Pospieszała. Dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście.

Beztroski czas przerwała II wojna światowa. Razem z innymi mieszkańcami powiatu, rodzina Sobkowskich została wysiedlona do Generalnej Guberni. To właśnie tam, m.in. w Żyrardowie Łucjan Sobkowski został zwerbowany do struktur Ośrodka Armii Krajowej „Żaba”. Pod pseudonimem „Antek” pełnił niebezpieczną funkcję łącznika. Warto zaznaczyć, że w tych samych strukturach działała też jego starsza siostra Jadwiga Sobkowska-Kleczko, pseudonim „Niezapominajka”.

Po działaniach wojennych zdobył wykształcenie w Akademii Handlowej w Poznaniu i wrócił do swojego miasta. Życie zawodowe związał z bankowością. Był m.in. dyrektorem Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Międzychodzie.

Należał do Stronnictwa Demokratycznego, pełniąc funkcję przewodniczącego struktur miejskich i powiatowych. W samorządzie lokalnym działał na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Zasłużył się m.in. skutecznymi zabiegami o gazyfikację miasta.

Łucjan Sobkowski działał w wielu organizacjach społecznych. Był jednym z inicjatorów i założycieli Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Międzychodzie. Współorganizował dziesiątki imprez harcerskich, inicjował budowę „Domu Harcerza”. Działał też w Polskim Związku Filatelistów oraz Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym. Organizował międzychodzkie środowisko kombatanckie, pełniąc funkcję prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Był pomysłodawcą odsłonięcia w mieście w 2013 roku Tablicy Pamięci Wysiedlonych Mieszkańców Powiatu Międzychodzkiego w latach 1939 - 1945.

Po przejściu na emeryturę oddał się swojej pasji, czyli odkrywaniu i spisywaniu lokalnej historii. Jest autorem i współautorem książek oraz artykułów prasowych, m.in.: „Poczet Burmistrzów Międzychodu 1628 - 2007” i „Nie wstydźmy się naszych ojców. Okruchy wydarzeń 1920 - 1945”.

Za swoją działalność został wpisany m.in. do „Księgi Ludzi Czynu Województwa Gorzowskiego” i „Księgi Zasłużonych Dla Miasta i Gminy Międzychód”. Został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi RP, a także odznaczeniami resortowymi, organizacyjnymi i wojskowymi. 28 sierpnia 2018 roku został mu nadany tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Międzychód".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto