Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 listopada 1939 roku Niemcy zamordowali w Międzychodzie Wincentego Iczka. W 84 rocznicę tych wydarzeń powstaje film upamiętniający Bohatera

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
9 listopada 1939 roku Niemcy zamordowali na Majowych Górach w Międzychodzie Wincentego Iczka - woźnego ówczesnej Szkoły Powszechnej. W 84 rocznicę tych wydarzeń powstaje film upamiętniający Bohatera.
9 listopada 1939 roku Niemcy zamordowali na Majowych Górach w Międzychodzie Wincentego Iczka - woźnego ówczesnej Szkoły Powszechnej. W 84 rocznicę tych wydarzeń powstaje film upamiętniający Bohatera. Nikodem Kokoszanek Media
9 listopada 1939 roku Niemcy zamordowali na Majowych Górach w Międzychodzie Wincentego Iczka - woźnego ówczesnej Szkoły Powszechnej (dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie). W 84. rocznicę tych wydarzeń w Międzychodzie powstaje film upamiętniający Bohatera.

Wincenty Iczek był powstańcem wielkopolskim i prawdopodobnie pierwszą ofiarą niemieckiego terroru w 1939 roku na ziemi międzychodzkiej. Zginął za rzekome posiadanie broni, którym miał być bagnet. Publiczną egzekucję wykonano 9 listopada 1939 roku na tak zwanych Majowych Górach, czyli w okolicach dzisiejszych ulic Bolesława Chrobrego i Polnej.

Wincenty Iczek - życiorys bohatera

Wincenty Iczek urodził się 10 lipca 1886 roku w Mnichach. Od 1921 roku pracował w szkole. Był woźnym Szkoły Powszechnej w Międzychodzie. 7 listopada 1939 roku został przez Niemców aresztowany za rzekome posiadanie broni, której to Polacy już wtedy posiadać nie mogli. Dwa dni później został rozstrzelany. Wincentego Iczka pochowano pierwotnie na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Bolesława Chrobrego w Międzychodzie. Później grób przeniesiono na Cmentarz Komunalny.

Na pamiątkę tego wydarzenia w mieście znajduje się ulica Wincentego Iczka. Przy tej ulicy mieszkała niegdyś rodzina Iczków. Wcześniej była to ulica Ogrodowa. Dom, w którym mieszkał Wincenty Iczek do dziś jest w posiadaniu potomków rodziny.

Wincenty Iczek - film o bohatrze

W 84. rocznicę tych wydarzeń w Międzychodzie, staraniem społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, powstaje film upamiętniający Bohatera. Zdjęcia zostały już wykonane. Jego premiera odbędzie się wkrótce.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie posprzątali grób bohatera Wincentego Iczka na Cmentarzu Komunalnym w Międzychodzie (27.10.2023).

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie posprzątal...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto