MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jędrzej O. prawomocnie skazany na 7 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w Ryżynie w 2019 roku

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Jędrzej O. prawomocnie skazany na 7 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w Ryżynie w 2019 roku i 10-letni okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (zdjęcie archiwalne).
Jędrzej O. prawomocnie skazany na 7 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w Ryżynie w 2019 roku i 10-letni okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (zdjęcie archiwalne). Krzysztof Sobkowski
We wtorek 30 stycznia Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie wypadku w Ryżynie, do którego doszło w 2019 roku. Jędrzej O. został skazany na 7 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku. Sąd orzekł wobec mężczyzny także 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok jest prawomocny.

Proces Jędrzeja O. przed Sądem Rejonowym w Szamotułach zakończył się 22 grudnia 2022 roku. Strony odwołały się jednak od nieprawomocnego wyroku do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Ten ogłosił wyrok we wtorek 30 stycznia.

Jędrzej O. został skazany za spowodowanie wypadku w lipcu 2019 roku w Ryżynie, w którym zginęły dwie młode osoby, a trzecia została ciężko ranna. Sąd skazał kierowcę na 7 lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (wyrok Sądu Rejonowego w Szamotułach to 5-letni okres pozbawienia wolności i 8-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych).

Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu jest prawomocny.

We wtorek, 27 stycznia Sąd Okręgowy w Poznaniu zmienił opis czynu zarzucanego oskarżonemu, przyjmując, że umyślnie naruszył on zasady ruchu drogowego poprzez wskazane przekroczenie prędkości, jadąc 130 km/h.

Sędzia Maciejewska-Papież powiedziała, że oskarżony jest osobą młodocianą, więc wymierzając karę sąd powinien kierować się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować. Zwróciła również uwagę, że Jędrzej O. rozwijał jakieś swoje pasje, angażował się w organizację wyścigów, a w areszcie ma dobrą opinię.

- Należy jednak podkreślić, że do momentu osadzenia w tymczasowym areszcie, postawa oskarżonego wskazywała na wysoce lekceważący stosunek do porządku prawnego. Oskarżony lekceważył przepisy ruchu drogowego, prowadząc do popełniania wykroczeń. Przestępstwo, które jest przedmiotem tego postępowania, nie było jedynym przestępstwem, którego dopuścił się oskarżony

- przypomniała.

Jędrzej O. został skazany przez sąd w Niemczech za nieumyślne spowodowanie uszkodzenia ciała. Obecnie odsiaduje karę więzienia za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, które popełnił w czerwcu 2020 roku, czyli po spowodowaniu śmiertelnego wypadku.

- Nawet jeżeli oprzeć się na aktualnej karcie karnej, która wskazuje na zatarcie dwóch innych wyroków skazujących, to nie sposób nie przyjąć, że wskazane w tamtych wyrokach zdarzeniach też miały miejsce. I należy podkreślić czyn z września 2021 roku, kiedy to oskarżony kierował samochodem, nie zatrzymał się do kontroli policyjnej, co też było istotnym naruszeniem prawa

- powiedziała sędzia.

I dodała: - Prawdą jest, że za te wszystkie stwierdzone naruszenia porządku prawnego oskarżony poniósł odpowiedzialność. Jednakże okoliczności te nie pozostają bez wpływu na wymiar kary w niniejszym postępowaniu. Wskazują one na pewną postawę oskarżonego wobec porządku prawnego i to, w jaki sposób podchodzi do respektowania ustalonych norm prawnych.

Sędzia podkreśliła, że ten tragiczny wypadek, do którego doprowadził Jędrzej O., nie skutkował jakąkolwiek refleksją u oskarżonego, lecz tym, że po raz kolejny był na bakier z porządkiem prawnym.

- Młody wiek oskarżonego nie może stanowić kluczowej okoliczności łagodzącej, a właściwie to nawet przemawia na jego niekorzyść. Wskazuje, że oskarżony, będąc osobą młodą, wykazuje całkowity brak poszanowania dla porządku prawnego i go lekceważy wchodząc w konflikt z prawem i to kilkukrotnie

- wskazała sędzia Maciejewska-Papież.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto