Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie międzychodzkim. Wywiad z Ireną Wojciechowską

Iwona Paroń
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego" i "Tygodnika Międzychodzko - Sierakowskiego", którego celem jest wybór najbardziej aktywnej, najbardziej pomysłowej i najbardziej inspirującej Wielkopolanki minionego roku. O zacny tytuł Kobiety Przedsiębiorczej Powiatu Międzychodzkiego walczą 4 panie. Oto wywiad z jedną z nich: Ireną Wojciechowską

Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie międzychodzkim. Wywiad z Ireną Wojciechowską

Dlaczego stawia Pani na kobiety działające w stowarzyszeniach i organizacjach?
Stawianie na kobiety to przede wszystkim przełamywanie barier obyczajowo-środowiskowych, to proces zmiany postrzegania przedmiotowego w podmiotowy. Dla mnie ważne są wszystkie kobiety te działające i te niezrzeszone w organizacjach, myślę że właśnie te drugie zasługują na szczególną uwagę. Kobiety wiejskie, oraz te poświęcające się ognisku domowemu pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie, to dzięki nim tradycje w rodzinie są pielęgnowane. Od kilku lat obserwuję wzrost zrzeszania się i woli działania na rzecz swoich małych ojczyzn. Panie zostają wybierane na sołtyski, radne, zakładają organizacje pozarządowe, są silne świetnie radzące sobie we współczesnym świecie . Moim celem jest aktywizacja, korzystanie z potencjału lokalnego i odkopywanie talentów. Korzyści są obopólne. Dzięki wsparciu takich pań jak Magdalena Żurkowska – niezwykle pogodna i zaangażowana w tworzenie Turniejów Siatkówki Plażowej Puszcza Notecka CUP. Potrafiła zaangażować grupę osób do stworzenia boiska do siatkówki plażowej. Joanna Hańćkowiak – służy pomocą podczas konferencji, wyjazdów studyjnych. Agata Andrałojć – wolontariuszka pomagająca w pracach w biurze, przygotowując ewenty. Jolanta Matalewska – Prezeska Stowarzyszenia Agroturystów w Międzychodzie –uczestniczy w targach, konferencjach i szkoleniach współtworząc je. Wspiera rozwój kobiet wiejskich poprzez organizacje szkoleń i wyjazdów studyjnych. To przykłady wspaniałych Kobiet z którymi się uzupełniamy tworząc wartości dodane jakim jest dobro wspólne. Przykładem odkopania talentu jest Ewa Lubik z Mościejewa którą spotkałam kilka lat temu i zabrałam na Szkołę Liderek poznając jej talent zielarski nasunęłam myśl aby korzystając ze swoich unikalnych talentów przy okazji zarabiała na życie, jeździła ze mną na konferencje i targi pokazując swoje osiągnięcia. Dzisiaj ma swoją rubrykę w gazecie „Gospodyni” gdzie odpłatnie publikuje artykuły.
To tylko kilka przykładów, naszą pracę w dziedzinie rozwoju kobiet nagrodzono i wyróżniono na poziomie województwa i kraju. Prowadzę rozmowy z przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego aby zawieźć grupę na spotkanie, byłam z 50 Paniami w Ministerstwie Rolnictwa, teraz prowadzę rozmowy w celu zorganizowania wyjazdu do Sejmu i Senatu. A dzieje się to wszystko w ramach opracowanego przed laty programu „Puszcza Notecka Seniority”. Kobiety liderki z Puszczy Noteckiej mają swój hymn napisany przez nie same. Podsumowując RÓŻŃ NAS: wiek, kolor włosów, pochodzenie, status społeczny, zainteresowania, wykształcenie, zawód i miejsce pracy. ŁĄCZY : chęć rozwoju, pasja, aktywność społeczna.
My Kobiety jesteśmy delikatne ale potrafimy znaleźć swoje miejsce w przestrzeni.

Co Pani zdaniem jest siłą kobiet, którym Pani pomaga?
Odzwierciedla to nasze hasło : Kobiety z Puszczy Noteckiej działają, aktywizują, świętują! To esencja – działanie to pomaganie i otwartość na drugą osobę, aktywizacja to pobudzanie innych do działania to inspirowanie oraz świętowanie czyli umiejętność współpracy i wspólnego cieszenia się ze swoich osiągnięć i pokazywania tradycji i dziedzictwa które jest pomostem między przeszłością a teraźniejszością. Buduje podwaliny pod kształt przyszłego społeczeństwa.

Czy uważa Pani, że odniosła sukces?
Moim zdaniem sukces to połączenie satysfakcji z życia osobistego i zawodowego to praca która staje się pasją oraz wspaniali ludzie wokół mnie. Mam wspaniałą rodzinę; córkę, 10 letnią wnuczkę która jest naszą radością , syna i męża. Jesteśmy dla siebie wsparciem i zawsze możemy na siebie liczyć. Praca zawodowa i dostrzeżenie jej efektów przez innych to największa wartość.

Co daje Pani motywację do działania?
Mam szczęście pracować z ludźmi, bardzo to lubię daje mi to radość i napędza do dalszego działania.

Wierzy Pani w młodych. Dlaczego?
„Puszcza Notecka Młodnik” to kolejny projekt dedykowany młodzieży. To kreatywny niesformalizowany zespół młodych ludzi, którzy nie boją się wyzwań. Zespół składa się z osób posiadających doświadczenie wyniesione z pracy w własnych firmach, samorządzie, agencjach reklamowych, mediach, filmie, KGW itd. Ta mieszanka wiedzy i praktyki daje gwarancję realizacji projektów na najwyższym poziomie i innowacyjności. Zawsze mogę na nich liczyć podczas organizacji turniejów siatkówki plażowej, organizacji konferencji, wystaw i szkoleń. Pomagają w tworzeniu programów, w recepcji i w biurze. Tych inicjatyw na przestrzeni lat było dużo, wspomnę tylko ostatnią naszą współpracę w zakresie wspólnego Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse 2016” w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nie licząc swojego wolnego czasu pomagała nam liczna grupa młodzieży; wymienię kilku z nich : Damian Michałek, Daniel Okupski, Jakub Zachciał czy Marcin Henzel. Sporządziliśmy ponad 600 ankiet diagnozując środowisko lokalne młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w Międzychodzie. Planowana wartość projektu – 40 000,00 zł. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź z Warszawy o pomyślnej weryfikacji naszej diagnozy strategicznej. Koordynatorem tego zadania jest Łukasz Klapczyński z naszego biura, który ma doskonały kontakt z młodzieżą.
Stawianie na młodych to przyszłość rozwoju naszego regionu, młodzieżowe rady przy starostwie czy gminie to nie tylko łącznik międzypokoleniowy lecz ogromna skarbnica wiedzy na temat potrzeb młodego pokolenia. W Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014 – 2020 jedną z grup którą chcemy się zając i dedykowaliśmy wsparcie finansowe są młodzi ludzie. Stawiając na młodych mamy szansę na to aby widzieli to miejsce gdzie warto żyć i pracować.

Jak znalazła się pani w LGD Puszcza Notecka?
Od początku tworzenia Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka” włączyłam się w działanie. Przypomnę że LGD stanowi obszar 8 gmin : cały powiat Międzychodzki oraz 4 gminy z powiatu szamotulskiego: Wronki, Ostroróg , Obrzycko gm.miejska i wiejska to ponad 67 tys. mieszkańców objętych działaniem. W 2009 roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wygraliśmy konkurs na dofinansowanie w ramach Osi IV Leader. Po podpisaniu umowy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego mieliśmy obowiązek utworzenia biura w celu wdrożenia programu. Wystartowałam w konkursie i tak zostałam kierownikiem biura w którym pracuje do dziś. Tamten okres programowania rozliczyliśmy pozytywnie, 30 grudnia 2015 roku złożyliśmy aplikację w kolejnym konkursie o wybór lokalnej strategii w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jesteśmy po pozytywnej ocenie formalnej i w maju br. podpiszemy umowę na wdrażanie kolejnej transzy finansowej. W ramach tej dotacji 50% środków dedykowanych będzie dla przedsiębiorczości, nie zabraknie dotacji na aktywizację i małe inicjatywy lokalne oraz dla gmin zrzeszonych w LGD. Tam również preferencje będą m.in. dla młodych. Jednak pierwszych dotacji można się spodziewać na przełomie roku ponieważ tak zaplanowane są procedury.

Wyślij sms o treści SUPER.138 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie międzychodzkim. Wyniki

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto