Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie międzychodzkim. Wywiad z Ireną Wojciechowską

Iwona Paroń
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego" i "Tygodnika Międzychodzko - Sierakowskiego", którego celem jest wybór najbardziej aktywnej, najbardziej pomysłowej i najbardziej inspirującej Wielkopolanki minionego roku. O zacny tytuł Kobiety Przedsiębiorczej Powiatu Międzychodzkiego walczą 4 panie. Oto wywiad z jedną z nich: Ireną Wojciechowską

Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie międzychodzkim. Wywiad z Ireną Wojciechowską

Dlaczego stawia Pani na kobiety działające w stowarzyszeniach i organizacjach?
Stawianie na kobiety to przede wszystkim przełamywanie barier obyczajowo-środowiskowych, to proces zmiany postrzegania przedmiotowego w podmiotowy. Dla mnie ważne są wszystkie kobiety te działające i te niezrzeszone w organizacjach, myślę że właśnie te drugie zasługują na szczególną uwagę. Kobiety wiejskie, oraz te poświęcające się ognisku domowemu pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie, to dzięki nim tradycje w rodzinie są pielęgnowane. Od kilku lat obserwuję wzrost zrzeszania się i woli działania na rzecz swoich małych ojczyzn. Panie zostają wybierane na sołtyski, radne, zakładają organizacje pozarządowe, są silne świetnie radzące sobie we współczesnym świecie . Moim celem jest aktywizacja, korzystanie z potencjału lokalnego i odkopywanie talentów. Korzyści są obopólne. Dzięki wsparciu takich pań jak Magdalena Żurkowska – niezwykle pogodna i zaangażowana w tworzenie Turniejów Siatkówki Plażowej Puszcza Notecka CUP. Potrafiła zaangażować grupę osób do stworzenia boiska do siatkówki plażowej. Joanna Hańćkowiak – służy pomocą podczas konferencji, wyjazdów studyjnych. Agata Andrałojć – wolontariuszka pomagająca w pracach w biurze, przygotowując ewenty. Jolanta Matalewska – Prezeska Stowarzyszenia Agroturystów w Międzychodzie –uczestniczy w targach, konferencjach i szkoleniach współtworząc je. Wspiera rozwój kobiet wiejskich poprzez organizacje szkoleń i wyjazdów studyjnych. To przykłady wspaniałych Kobiet z którymi się uzupełniamy tworząc wartości dodane jakim jest dobro wspólne. Przykładem odkopania talentu jest Ewa Lubik z Mościejewa którą spotkałam kilka lat temu i zabrałam na Szkołę Liderek poznając jej talent zielarski nasunęłam myśl aby korzystając ze swoich unikalnych talentów przy okazji zarabiała na życie, jeździła ze mną na konferencje i targi pokazując swoje osiągnięcia. Dzisiaj ma swoją rubrykę w gazecie „Gospodyni” gdzie odpłatnie publikuje artykuły.
To tylko kilka przykładów, naszą pracę w dziedzinie rozwoju kobiet nagrodzono i wyróżniono na poziomie województwa i kraju. Prowadzę rozmowy z przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego aby zawieźć grupę na spotkanie, byłam z 50 Paniami w Ministerstwie Rolnictwa, teraz prowadzę rozmowy w celu zorganizowania wyjazdu do Sejmu i Senatu. A dzieje się to wszystko w ramach opracowanego przed laty programu „Puszcza Notecka Seniority”. Kobiety liderki z Puszczy Noteckiej mają swój hymn napisany przez nie same. Podsumowując RÓŻŃ NAS: wiek, kolor włosów, pochodzenie, status społeczny, zainteresowania, wykształcenie, zawód i miejsce pracy. ŁĄCZY : chęć rozwoju, pasja, aktywność społeczna.
My Kobiety jesteśmy delikatne ale potrafimy znaleźć swoje miejsce w przestrzeni.

Co Pani zdaniem jest siłą kobiet, którym Pani pomaga?
Odzwierciedla to nasze hasło : Kobiety z Puszczy Noteckiej działają, aktywizują, świętują! To esencja – działanie to pomaganie i otwartość na drugą osobę, aktywizacja to pobudzanie innych do działania to inspirowanie oraz świętowanie czyli umiejętność współpracy i wspólnego cieszenia się ze swoich osiągnięć i pokazywania tradycji i dziedzictwa które jest pomostem między przeszłością a teraźniejszością. Buduje podwaliny pod kształt przyszłego społeczeństwa.

Czy uważa Pani, że odniosła sukces?
Moim zdaniem sukces to połączenie satysfakcji z życia osobistego i zawodowego to praca która staje się pasją oraz wspaniali ludzie wokół mnie. Mam wspaniałą rodzinę; córkę, 10 letnią wnuczkę która jest naszą radością , syna i męża. Jesteśmy dla siebie wsparciem i zawsze możemy na siebie liczyć. Praca zawodowa i dostrzeżenie jej efektów przez innych to największa wartość.

Co daje Pani motywację do działania?
Mam szczęście pracować z ludźmi, bardzo to lubię daje mi to radość i napędza do dalszego działania.

Wierzy Pani w młodych. Dlaczego?
„Puszcza Notecka Młodnik” to kolejny projekt dedykowany młodzieży. To kreatywny niesformalizowany zespół młodych ludzi, którzy nie boją się wyzwań. Zespół składa się z osób posiadających doświadczenie wyniesione z pracy w własnych firmach, samorządzie, agencjach reklamowych, mediach, filmie, KGW itd. Ta mieszanka wiedzy i praktyki daje gwarancję realizacji projektów na najwyższym poziomie i innowacyjności. Zawsze mogę na nich liczyć podczas organizacji turniejów siatkówki plażowej, organizacji konferencji, wystaw i szkoleń. Pomagają w tworzeniu programów, w recepcji i w biurze. Tych inicjatyw na przestrzeni lat było dużo, wspomnę tylko ostatnią naszą współpracę w zakresie wspólnego Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse 2016” w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nie licząc swojego wolnego czasu pomagała nam liczna grupa młodzieży; wymienię kilku z nich : Damian Michałek, Daniel Okupski, Jakub Zachciał czy Marcin Henzel. Sporządziliśmy ponad 600 ankiet diagnozując środowisko lokalne młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w Międzychodzie. Planowana wartość projektu – 40 000,00 zł. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź z Warszawy o pomyślnej weryfikacji naszej diagnozy strategicznej. Koordynatorem tego zadania jest Łukasz Klapczyński z naszego biura, który ma doskonały kontakt z młodzieżą.
Stawianie na młodych to przyszłość rozwoju naszego regionu, młodzieżowe rady przy starostwie czy gminie to nie tylko łącznik międzypokoleniowy lecz ogromna skarbnica wiedzy na temat potrzeb młodego pokolenia. W Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014 – 2020 jedną z grup którą chcemy się zając i dedykowaliśmy wsparcie finansowe są młodzi ludzie. Stawiając na młodych mamy szansę na to aby widzieli to miejsce gdzie warto żyć i pracować.

Jak znalazła się pani w LGD Puszcza Notecka?
Od początku tworzenia Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka” włączyłam się w działanie. Przypomnę że LGD stanowi obszar 8 gmin : cały powiat Międzychodzki oraz 4 gminy z powiatu szamotulskiego: Wronki, Ostroróg , Obrzycko gm.miejska i wiejska to ponad 67 tys. mieszkańców objętych działaniem. W 2009 roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wygraliśmy konkurs na dofinansowanie w ramach Osi IV Leader. Po podpisaniu umowy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego mieliśmy obowiązek utworzenia biura w celu wdrożenia programu. Wystartowałam w konkursie i tak zostałam kierownikiem biura w którym pracuje do dziś. Tamten okres programowania rozliczyliśmy pozytywnie, 30 grudnia 2015 roku złożyliśmy aplikację w kolejnym konkursie o wybór lokalnej strategii w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jesteśmy po pozytywnej ocenie formalnej i w maju br. podpiszemy umowę na wdrażanie kolejnej transzy finansowej. W ramach tej dotacji 50% środków dedykowanych będzie dla przedsiębiorczości, nie zabraknie dotacji na aktywizację i małe inicjatywy lokalne oraz dla gmin zrzeszonych w LGD. Tam również preferencje będą m.in. dla młodych. Jednak pierwszych dotacji można się spodziewać na przełomie roku ponieważ tak zaplanowane są procedury.

Wyślij sms o treści SUPER.138 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3