Kwilcz z szansą na rondo? GDDKiA tworzy program inwestycji dla tego odcinka

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Włączanie się do ruchu na trasę krajową nr 24 w Kwilczu dla kierowców jadących od strony Sierakowa lub od strony ulicy Wyszyńskiego, a także tych, którzy chcą po prostu skrzyżowanie przejechać – do najłatwiejszych nie należy.

Wszystkiemu winny dość spory ruch na trasie krajowej.

- Czasem trzeba czekać i po kilka minut by włączyć się do ruchu. Szczególnie w okresie wakacyjnym jest tutaj ciekawie, gdy wczasowicze opuszczają okoliczne ośrodki wypoczynkowe i wracają do swoich domów. Przydałoby tu się rondo, które najlepiej rozwiązałoby problemy drogowe w tym miejscu, albo chociaż sygnalizacja świetlna – mówi nam jeden z kierowców, który trasą dość często się porusza.

Rzeczywiście, wyjazd od strony Sierakowa, a więc z drogi wojewódzkiej numer 186 do najłatwiejszych nie należy.

- Wracałem w niedzielę po południu, już po sezonie wczasowym, a i tak do ruchu włączałem się dobre 5 minut, bo jak nie z jednej, to z drugiej strony jadą samochody – mówi nam inny kierowca.

Czy zarządca drogi a więc Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma jakiś pomysł na zmiany na wskazanym skrzyżowaniu, by w jakiś sposób poprawić życie tym, którzy włączają się do ruchu na dk24 z dróg podporządkowanych?

- Obecnie przygotowywany jest Program Inwestycji dotyczący rozbudowy DK24 na odcinku Pniewy – Rozbitek. Długość tego odcinka to 14,6 km. Po zatwierdzeniu Programu Inwestycji będzie można przystąpić do prac projektowych podczas, których analizowane będę różne warianty rozbudowy na poszczególnych skrzyżowaniach – wyjaśnia nam rzecznik poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Alina Cieślak.

A to nie wszystko, bo jak dodała Alina Cieślak, GDDKIA jest w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej dla dwóch isotnych zadań. Pierwsze, to Rozbudowa drogi krajowej nr 24 na odcinku Rozbitek – Kamionna. Drugie z kolei, to rozbudowa drogi krajowej nr 24 na odcinku Kamionna – granica województwa.

- Powyższa dokumentacja ma obejmować między innymi zaprojektowanie ścieżki rowerowej na całym odcinku objętym w/w dokumentacją, przebudowę skrzyżowań, budowę wraz z oświetleniem i doświetleniem przejść dla pieszych, wykonanie niezbędnych poszerzeń jezdni, przebudowę poboczy gruntowych, budowę oświetlenia ulicznego/drogowego, budowę kanału technologicznego na całym odcinku drogi – wyjaśnia nam.

Dodać również warto, że do zmian ma dojść również w sąsiadującą z naszym powiatem gminą Pniewy. Otóż nie od dziś wiadomo, że szczególnie popołudniami bardzo mocno korkuje się skrzyżowanie dróg krajowych nr 24 oraz nr 92. Rozwiązaniem tej sytuacji ma być właśnie rozbudowa skrzyżowania w Pniewach. Co prawda zarządca drogi nie planuje tam budowy ronda – w miejsce już istniejącej krzyżówki – jednak zdaniem GDDKiA pomóc poprawić przepustowość tego miejsca ma dodatkowy pas skrętu w ciągu drogi nr 92.

- Rozbudowa skrzyżowania w Pniewach planowana jest po uzyskaniu decyzji ZRID, czyli na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – zakończyła rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrada oddział Poznań.

Należy więc mieć nadzieje, że w niedalekiej przyszłości ruch na opisywanych skrzyżowaniach znacznie się poprawi. Do tematu będziemy wracać.

Rozpoczął się sezon morsowanie 2021

Międzychód. Morsy PMI rozpoczeły sezon. Czas na wspólne mors...

Wypadek w Karolewicach na DK24. Osobówka zderzyła się z tirem (10.10.2021).

PILNE! Wypadek w Karolewicach na DK24. Osobówka zderzyła się z tirem

Na cmentarzach w powiecie międzychodzkim już widać wzmożony ruch mieszkańców i przyjezdnych, którzy porządkują groby swoich bliskich. Niestety pojawiły się także… cmentarne hieny (zdjęcie ilustracyjne).

Międzychód. Mieszkańcy alarmują, że ktoś okrada groby ich bl...

Wojtek Michałek - motocyklista z Kamionny, który został Mistrzem Polski sezonu 2021 w klasie 125 SP.

Kamionna. Wojtek Michałek - motocyklista z Kamionny, który z...

Wypadek na DW 160 na wysokości ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie.

Mierzyn. Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 160 na wysokości ...

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie