Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łukasz Ciepliński - Powód do dumy, czy niechciany bohater?

Krzysztof Girus
Izba Pamięci Ł. Cieplińskiego w Szkole Podstawowej nr 28 w Rzeszowie.
Izba Pamięci Ł. Cieplińskiego w Szkole Podstawowej nr 28 w Rzeszowie. Fot. Archiwum
1 marca w Polsce po raz drugi obchodzić będziemy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Kwilczu - również 1 marca - odbędzie się natomiast uroczystość związana z 61 rocznicą śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego.

Nie jest to przypadkowa zbieżność. Ppłk Ciepliński zginął 1. marca 1951 roku razem z innymi przywódcami Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) – dostał śmiertelny strzał w tył głowy w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Po sygnałach ze strony organizacji kombatanckich w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński podejmuje inicjatywę ustawodawczą, a w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski wprowadza w życie przegłosowaną ustawę na mocy której pierwszy dzień marca staje się świętem państwowym. Uzasadnieniem wyboru daty jest właśnie przypadająca w ten dzień rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z dowódcą Łukaszem Cieplińskim.
I choć w czasie kampanii wrześniowej Łukasz Ciepliński walczył w szeregach Armii Pomorze, a następnie większą część życia poświęcił Podkarpaciu to jednak lata młodości spędził w Kwilczu, to tutaj szlifowały się jego wartości i postawa. W 2007 roku prezydent odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego – najwyższym możliwym odznaczeniem państwowym RP. Jednak 16-lat wcześniej, gdy Stanisław Wierzchowiecki (związany niegdyś z Kwilczem, aktualnie mieszkający w Lesznie) starał się, by przemianować kwilecką ulicę 35-lecia PRL na Łukasza Cieplińskiego i dostał poparcie ówczesnego wiceprzewodniczącego KK NSZZ ”Solidarność” – właśnie Lecha Kaczyńskiego - mieszkańcy Kwilcza nie zgodzili się na zmianę... Później były także propozycje nadania imienia Cieplińskiego kwileckiemu gimnazjum, czy drużynie harcerskiej (takie pomysły przedstawiał przewodniczący rady gminy Grzegorz Korpik), jednak do dnia dzisiejszego pierwszą i ostatnią inicjatywą mającą na celu trwałe uczczenie podpułkownika było ufundowanie pamiątkowej tablicy na murze kościoła.
W skali kraju Łukasz Ciepliński doczekał się większej admiracji. Ulicę jego imienia możemy spotkać np. w Krakowie. W małej miejscowości Witkowice, w pobliżu jednego z mostów nad Bzurą znajduje się pamiątkowa tablica z wizerunkiem bohatera. Powstał także komiks poświęcony jego losom. Najbardziej doceniono Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie: jedna z głównych arterii w mieście nosi jego imię, w teatrze wystawiano sztukę jemu poświęconą, w Rzeszowie działa Klub Historyczny im. Łukasza Cieplińskiego. – Przeprowadzono głosowanie wśród uczniów i nauczycieli, i w ten sposób w latach 90’ wybrano patrona szkoły - mówi Marlena Duliban, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. – Ówczesny dyrektor szkoły, historyk Piotr Kruk chciał przekazać uczniom charyzmę podpułkownika, jego głęboką myśl, która stała się przesłaniem szkoły: „Co szlachetne i wielkie – przyjmij, co płytkie i nikczemne – odrzucaj.” To jest wielka postać – dodaje Marlena Dulian. W szkole znajduje się izba pamięci poświęcona patronowi, 26 listopada w rocznicę urodzin Łukasza Cieplińskiego szkoła obchodzi Dzień Patrona, natomiast w rocznicę śmierci organizowany jest Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych pod patronatem: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Co więcej – jeszcze w tym roku w Rzeszowie planowane jest ustawienie pomnika Łukasza Cieplińskiego – jak zaznacza pracownik biura prasowego miasta Katarzyna Pawlak w drodze konkursu wybrana została już koncepcja, miasto daje teren (skwer przy ul. Cieplińskiego), natomiast środki pochodzą z trzech źródeł: od Komitetu Społecznego Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego, z budżetu miasta oraz z budżetu urzędu marszałkowskiego – wszyscy przekazali po 100 tys. pln, jednak najprawdopodobniej i ta kwota jeszcze nie wystarczy, trwają więc dalsze poszukiwania sponsorów.
Gdzie w takim razie urodził się Łukasz Ciepliński?... Kwileckie obchody związane z 61. rocznicą śmierci rozpoczną się 2 marca o. godz. 11 mszą świętą, po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową. Część artystyczną w Zespole Szkół w Kwilczu zaplanowano na godz. 12. Dla zgłębienia biografii podpułkownika polecamy artykuł historyczny „W 60. rocznicę tragicznej śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego” (autorzy: Monika Lehmann, Marcin Lehmann), który ukazał się w 27 wydaniu „Tygodnia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto