Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Od 1 czerwca w Międzychodzie oraz Mierzynie będzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Od 1 czerwca w Międzychodzie oraz Mierzynie będzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne.
Od 1 czerwca w Międzychodzie oraz Mierzynie będzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne. Michał Janik
Od Dnia Dziecka w Międzychodzie oraz na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie będzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne. Zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Wiele miast w Polsce ma już w swojej ofercie hulajnogi miejskie, czy rowery miejskie. By skorzystać z takiego sprzętu, wystarczy pobrać na swój telefon dedykowaną aplikację, stworzyć i doładować konto, po czym można ruszać.

Od 1 czerwca wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych będzie też funkcjonowała w Międzychodzie oraz na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie. Wypożyczalnię uruchamia mieszkaniec gminy Międzychód, Michał Janik.

- Na razie będzie do dyspozycji mieszkańców dziesięć hulajnóg. Ale nie wykluczam, że jeśli pomysł się przyjmie, przygotujemy ich więcej – mówi Michał Janik.

Nowa usługa będzie miała premierę 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

- Aby skorzystać z takiej usługi należy pobrać aplikację „VOLT SCOOTERS” na swój smartfon. W dalszej kolejności trzeba się zarejestrować, doładować swoje konto, po czym zeskanować kod QR z hulajnogi i już można się cieszyć z jazdy – zachęca Michał Janik. - W aplikacji, dzięki sygnałowi GPS zamontowanemu w jednośladach, będzie można także zobaczyć, gdzie stoi najbliższa hulajnoga. Będzie też można dokonać rezerwacji, jeśli będzie taka potrzeba – dodaje.

Opłata za start hulajnogi wynosi 2 zł. Potem za każdą minutę jazdy będzie trzeba płacić 50 groszy. Zakładając, że z Mierzyna do Międzychodu będziemy w stanie przejechać w 10 minut, to koszt takiej wyprawy wyniesie nas 7 zł.

Na razie hulajnogi będą rozłożone w kilku miejscach miasta, m.in. na tarasie widokowym, na rynku, przy sklepach spożywczych. Będą także w Mierzynie. Docelowo w Radgoszczy, Gorzyniu, Dzięcielinie, Wielowsi i Muchocinie.

- Będą dostępne od wczesnego poranka do wieczora. Wieczorem będę je zbierał i ładował, więc nie będzie tak, że będą leżały na ulicach porzucone – zaznacza Michał Janik.

Hulajnogi elektryczne w Międzychodzie - przepisy

Zgodnie z prawem, hulajnoga elektryczna daje kierującemu dużo możliwości, ten musi jednak pamiętać przede wszystkim o tym, którędy się nią porusza. Hulajnogą należy jeździć korzystając z drogi dla rowerów lub pasu ruchu dla rowerów w sytuacji, w której są one wyznaczone dla kierunku ruchu obranego przez kierującego. W przeciwnym razie, kierujący hulajnogą elektryczną powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

W wyjątkowych sytuacjach kierujący hulajnoga elektryczna może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, czyli tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą nić 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi i pasa ruchu dla rowerów. Ale uwaga! Po chodniku hulajnogą należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.

Polecane:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto