Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Ścieżki, Drogi, Spacery, czyli… 26 lat Środowiskowego Domu Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
26 lat Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie (17.10.2022).
26 lat Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie (17.10.2022). Krzysztof Sobkowski
Ścieżki, Drogi, Spacery, czyli… 26 lat Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w poniedziałek 17 października w siedzibie ŚDS.

W zasadzie to trudno sobie wyobrazić miasto bez nich i bez szeregu inicjatyw, które podejmują. Stali się nieodłączną częścią Międzychodu przez to, że zdecydowali się wyjść z czterech ścian, powiedzieć „jesteśmy” i zawołać „nie ma się co bać!”. I tak już od prawie trzech dekad...

W tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy im. Świętego Jana Pawła II w Międzychodzie świętuje swoje 26-lecie. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w poniedziałek 17 października w siedzibie ŚDS. Święto miało się odbyć już w 2021 roku, kiedy przypadało okrągłe 25 lat istnienia domu, ale wtedy we znaki wszystkim dawała się pandemia koronawirusa. W trosce o podopiecznych zrezygnowano z tego, a plany przesunięto na 2022 rok.

Podczas poniedziałkowej uroczystości goście mogli zobaczyć spektakl teatralny pod tytułem „Nie ma się co bać!” w reżyserii Izabeli Spławskiej, w którym zagrali sami uczestnicy zajęć.

- Jestem w szoku po tym, co tu się wydarzyło. Wszyscy wyszliście na środek. Jacy wy w tym Międzychodzie fajni jesteście. Świat ludzi nie jest czarno – biały, a fakturowy. Ale tych faktur nie ma się co bać – mówiła Izabela Spławska po tym, jak wszyscy zaproszeni goście na słowa wypowiadane przez uczestników zajęć w ŚDS „Nie ma się co bać!” wstali z miejsc i spontanicznie wkroczyli w finałową scenę spektaklu.

Potem była lista życzeń m.in. od burmistrza gminy Międzychód Krzysztofa Wolnego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Międzychodu Ryszarda Suleja, dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie Anety Gierszewskiej, byłej szefowej ŚDS Danuty Nowak i byłej szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie Teresy Wleklik, starosty międzychodzkiego Rafała Litke, Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód Sylwestra Morawiaka, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie Natalii Czarneckiej, szefowej międzychodzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marii Furchert, przedstawicieli ŚDS w Pniewach, przedstawicieli międzychodzkich przedszkoli, czy szkół powiatowych. Wszyscy w samych superlatywach podkreślali społeczną rolę międzychodzkiego ŚDS-u.

- ŚDS finansowany jest ze środków rządowych, ale gmina Międzychód pomaga. Chcę powiedzieć, że widzimy Waszą aktywność. To, że wychodzicie na zewnątrz, a nie zamykacie się w czterech ścianach. To jest właśnie sens integracji społecznej. Nie można się wstydzić tego, że mamy jakieś ułomności, bo każdy je ma. Ja sam jestem dysortografem, z czego jedni się śmieją, a inni rozumieją – mówił burmistrz Krzysztof Wolny.

Znaczącą rolę, jaką w międzychodzkim społeczeństwie odgrywa ŚDS, zaznaczał także starosta międzychodzki Rafał Litke, który oferował mieszkańcom pomoc przy podejmowaniu kolejnych inicjatyw.

- Bardzo wszystkim dziękuję za miłe słowa oraz życzenia – podkreślała kierownik ŚDS w Międzychodzie, Katarzyna Marciniak.

Oprócz spektaklu, podczas spotkania w ŚDS można było wysłuchać wykładu dr Beaty Tylewskiej – Nowak na temat „Wspólnego wędrowania przez dorosłość”.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzychodzie - historia

Międzychodzki ŚDS rozpoczął swoją działalność 31 stycznia 1996 roku, wtedy w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzychodzie. Obejmował wówczas swoją opieką osiem osób. Administracja miała swoje miejsce w biurach OPS, ale grupy podopiecznych rozsiane były po kilku różnych lokalizacjach.

- Jedna część działała w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Międzychodzie, druga w Klubie Seniora Wrzos przy ulicy Sportowej (dawnej Langowicza), a trzecia w Klubie Seniora Złoty Wiek – wspomina pierwsza kierownik ŚDS, Danuta Nowak.

W 2005 roku ŚDS został przeniesiony do pomieszczeń hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Dworcowej w Międzychodzie. W 2015 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby przy Teresy Remiszewskiej 4. W styczniu 2016 roku w tym miejscu rozpoczęto pisanie nowego rozdziału pracy ŚDS. Wtedy też na emeryturę przeszła Danuta Nowak, a funkcję kierownika powierzono Katarzynie Marciniak. Dziś międzychodzki ŚDS podejmuje wiele inicjatyw, często zupełnie nowatorskich. Jego struktury obejmują pomocą 43 podopiecznych.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzychodzie - czym się zajmuje?

ŚDS to dzienny ośrodek wsparcia, przeznaczony dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną (lekką, umiarkowaną, znaczną) oraz osób przewlekle psychicznie chorych (m.in. schizofrenia, zaburzenia schizoafektywne, schizotypowe, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, depresja). Świadczy usługi wspierająco – aktywizujące, mające na celu poprawę bądź utrzymanie satysfakcjonującego poziomu funkcjonowania psychospołecznego. W międzychodzkim ŚDS działają pracownie: kulinarna, plastyczna, techniczna, artystyczna, poznawczo – edukacyjna, pedagogiczna, komputerowa, a także sala gimnastyczna i gabinet psychologa. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16. Mottem ŚDS w Międzychodzie są słowa Św. Jana Pawła II: „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto