Mieszkańcy Sierakowa nie mieli dostępu do wody podczas upału. Radny pyta o powody, prezes WPK wyjaśnia

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Mieszkańcy nie mieli dostępu do wozy
Mieszkańcy nie mieli dostępu do wozy Pixabay
Udostępnij:
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sieraków Mariusz Paradowski w formie oficjalne interpelacji zwrócił się do burmistrza Witolda Maciołka w istotnej dla mieszkańców sprawie, a mianowicie wstrzymania dostaw wody w Sierakowie, które wystąpiło 26 czerwca.

W swoim piśmie radny – powołując się na dobro mieszkańców, jak i liczne zapytania w tej sprawie – pyta o powody sytuacji, dodając, że nie był to pierwszy raz.

- „_Chciałbym zadać kilka pytań, by wyjaśnić przyczyny tej decyzji, która w dużej mierze ograniczyła możliwości zaspokojenia celów socjalno – bytowych mieszkańców. Chciałbym podkreślić, że każdy odbiorca w mieście i gminie ma umowę na dostarczanie wody zawartą z gminnym podmiotem, z której nie wynika, że w upalne dni woda będzie wyłączana. Brakowało też wcześniej informacji o wstrzymaniu dostaw, więc mieszkańcy nie mogli wcześniej zabezpieczyć sobie potrzebnej ilości wody_” – zaznacza w swoim piśmie.

Radny prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania:

czy wstrzymanie dostaw wody spowodowane było awarią?;
kto podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw wody?;
czy dalej stosowane będą metody wstrzymania dostaw wody w upalne dni?;
czy infrastruktura wodociągowa na terenie całej gminy jest przygotowana, by takie sytuacje się nie powtarzały?;
kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację?;
do kogo mieszkańcy mogą ubiegać się o ewentualne odszkodowania?

W związku z faktem, że sytuacja była poważna, radny nie musiał długo czekać na odpowiedź. Burmistrz Sierakowa bardzo szybko odniósł się do sprawy, a dokładnie to przekazał radnemu – jako wyjaśnienie całej sytuacji – pismo od prezesa Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sierakowie, właśnie w tej sprawie. Pismo wpłynęło do Urzędu Miasta dzień przed złożeniem przez radnego interpelacji, a więc 27 czerwca.

Prezes Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Sierakowie Robert Ciszak wyjaśnia, że w związku ze szczególnie trudnymi warunkami pogodowymi, na obszarze działania WPK zdarzały się w ostatnim okresie przypadki spadku ciśnienia na sieci wodociągowej, obejmujące niektóre obszary gminy. Borykaliśmy się również z okresowym brakiem wody pitnej. Zaistniałe okoliczności były następstwem szczególnie wysokiego poboru wody.

Prezes wskazał, że gdy odbiorcy w krótkim czasie, w największym zapotrzebowaniu na wodę decydują się m.in. napełniać wodą zbiorniki, to następstwem takiej sytuacji jest niedobór wody. Dodał również, że alternatywą jest rozbudowa bądź budowa nowej stacji – co jednak, jak dodaje – wiązałoby się z kosztami, także dla samych odbiorców. Dodał, że prostszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie się do apeli, by w upalne dni mieszkańcy napełniali swoje zbiorniki na wodę bądź wykorzystywali wodę do intensywnego podlewania wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdyż to nie spowoduje przerw i zapewni odpowiednie ciśnienie.

Prezes WPK zaznaczył także, że pobór wody w skrajnie upalnych dniach sięgał nawet dwukrotności przeciętnego zużycia.

„_Pragnę zagwarantować mieszkańcom możliwie największy komfort korzystania z dostaw wody, wyłączenia będą występowały w godzinach nocnych, natomiast w godzinach dziennych – tylko jeśli będzie to konieczne, stosując zasadę wyłączeń częstszych, ale możliwie najkrótszych_” – zapewnia prezes, prosząc jednocześnie mieszkańców o odrobinę zrozumienia i dobrej woli, by wyeliminować problem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Świat bez broni jądrowej. Apel w 77. rocznicę ataku na Nagasaki

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie