MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy mogą już ubiegać się o dodatek emerytalny

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Kwilcz
Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która niedawno zaczęła obowiązywać w całym kraju, wprowadziła szereg zmian, obowiązków i przywilejów dla strażaków - ochotników. I choć na początku wzbudzała w środowisku kontrowersje, to ostatecznie za aprobatą strażackiego środowiska ją uchwalono.

W dużym skrócie istotą ustawy jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą, której zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykonują.

Ostateczny kształt ustawy – po konsultacjach ze środowiskami ochotników – zmieniono względem pierwowzoru, bo ten – jak pamiętamy wzbudzał kontrowersje w niektórych sprawach i był negatywnie odbierany przez strażaków. Należy podkreślić jednak, że jeszcze na etapie omawiania wszyscy byli zgodni co do jednej kwestii, a więc dodatku emerytalnego dla druhów zasłużonych dla ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa mieszkańców.

- Myślę, że to jest w porządku że dodatek do emerytury dostaną strażacy, którzy chociaż raz w roku wyjechali do zdarzenia, którzy przez wszystkie lata pokazywali, że bez względu na konsekwencje gotowi byli nieść pomoc potrzebującym – usłyszeliśmy od ochotnika z jednej z jednostek w naszym powiecie.

Kwestia dodatków emerytalnych tym, na co ochotnicy od dawna czekali. Właśnie doprecyzowano wszystko prawnie i zasłużeni strażacy mogą już ubiegać się o wsparcie.

- Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP - poinformowano.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Dodać również należy, że świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA:
- wypłata następuje miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze (art. 18 ust. 2 ustawy);

- zgodnie z art. 51. ust 1. ustawy, osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od   miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.

Jak ubiegać się o dodatek emerytalny dla członka OSP? - Kliknij TUTAJ

Widząc, jak duże jest zaangażowanie w działalność ochotników w poszczególnych jednostkach na terenie powiatu, należy podejrzewać, że chętnych do dodatkowych świadczeń na pewno nie zabraknie.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto