MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętając o ofiarach sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Rocznicowe uroczystości w powiecie międzychodzkim

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek 18 września w powiecie międzychodzkim odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, w 84. rocznicę wydarzeń.

W poniedziałek 18 września rano w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Chrzypsku Wielkim miał miejsce apel, po którym zebrani przemaszerowali na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków. Później delegacja przejechała do Orla Wielkiego – Młyn, pod obelisk pamięci Edwarda Urbana.

W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kwilczu miał miejsce najpierw apel tematyczny, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków na Cmentarzu Parafialnym.

W Łowyniu także zorganizowano apel tematyczny w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II, a potem złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Sybiraków na Cmentarzu Parafialnym.

Podobnie w Luboszu, gdzie również odbył się apel tematyczny w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja – prelekcja multimedialna „Pamiętajmy o Sybirakach”.

W Lutomiu apel tematyczny odbył się w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego.

W Kamionnie apel odbył się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, a po apelu przemaszerowano na cmentarz parafialny stary i nowy, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków.

W Sierakowie apel okolicznościowy odbył się cmentarzu parafialnym, a po nim tematyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Sybiraków przez delegację Zespołu Szkół im. prof. Maksymiliana Siły-Nowickiego.

Kulminacją obchodów były uroczystości w stolicy powiatu, czyli w Międzychodzie. O godzinie 14 odbyło się spotkanie delegacji młodzieży Szkoły Podstawowej nr 2 im. Niepodległej w Międzychodzie z członkami Związku Sybiraków na cmentarzu komunalnym, a następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Sybiraków. O godz. 16 ks. dziekan Roman Grocholski odprawił Mszę Świętą w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie – Lipowcu. Tam też tematyczny program artystyczny zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie. O godzinie 17 odbyło się spotkanie przed umieszczoną na murach kościoła Tablicą Pamięci i Wdzięczności Sybiraków, a tam złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Podczas tej uroczystości władze koła wraz z władzami powiatu międzychodzkiego i gminy Międzychód odznaczyły sztandar Nadleśnictwa Międzychód odznaką honorową. Dzień zakończyło zebranie członków Koła Związku Sybiraków z udziałem władz powiatowych i gminnych w Szkole Podstawowej nr 2, w budynku „Harcówki”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto