Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda awansował pośmiertnie na stopień generała brygady Wincentego Nowaczyńskiego z Kamionny

Krzysztof Sobkowski
Działania związane z nadaniem Wincentemu Nowaczyńskiemu stopnia generała brygady rozpoczął Paweł Pawlak z Izdebna.

CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA PRZY AUCIE

CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA Z PLACU KOŚCIUSZKI

Jedziesz na święta? Jedź ostrożnie. Klip policji
Działania związane z nadaniem Wincentemu Nowaczyńskiemu stopnia generała brygady rozpoczął Paweł Pawlak z Izdebna. CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA PRZY AUCIE CIĘŻARÓWKA COCA-COLA W MIĘDZYCHODZIE > ZDJĘCIA Z PLACU KOŚCIUSZKI Jedziesz na święta? Jedź ostrożnie. Klip policji Krzysztof Sobkowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda awansował pośmiertnie na stopień generała brygady Wincentego Nowaczyńskiego z Kamionny. To pierwszy polski generał w historii powiatu międzychodzkiego.

Jeśli mówić o lokalnej historii i działaniach niepodległościowych w latach 1918 - 1921 to nie można pominąć w tym Wincentego Nowaczyńskiego - bohatera Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko - bolszewickiej; odznaczonego Orderem Virtuti Militari; dowódcy 68. Pułku Piechoty i brygad Korpusu Obrony Pogranicza; obrońcy Warszawy 1939 roku; więźnia hitlerowskiego obozu przejściowego w Skwierzynie; zamordowanego 31 stycznia 1940 roku w Forcie VII w Poznaniu.

Wincenty Nowaczyński urodził się 16 marca 1883 r. w Kamionnie. Tam też, w latach 1889 - 1897, uczęszczał do miejscowej szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w seminarium nauczycielskim w Międzyrzeczu, a następnie w Paradyżu, które ukończył w 1903 r. zdobywając zawód nauczyciela. W tym samym roku odbył służbę wojskową w 6. Pułku Piechoty w Poznaniu. W 1914 r. został powołany do Armii Cesarstwa Niemieckiego. 20 lutego 1919 r. został przyjęty do Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim i przydzielony do 3. pułku Strzelców Wielkopolskich, późniejszego 57. pułku Piechoty Wielkopolskiej. W czerwcu 1920 r. objął dowództwo 68. pułku Piechoty Wielkopolskiej i sprawował je do zimy 1927 r. W czasie wojny z bolszewikami, 22 lipca 1920 r., nad Niemnem został ciężko ranny, za co uhonorowano go orderem Virtuti Militari V klasy oraz mianowano na stopień majora. W 1924 r. awansował na stopień pułkownika. W listopadzie 1927 r. został przeniesiony do Korpusu Ochro-ny Pogranicza i mianowany dowódcą 3. Brygady Ochrony Pogranicza w Wilejce. W lipcu 1929 r. został przeniesiony na równorzędne stanowisko dowódcy 1. Brygady Ochrony Pogranicza, a 30 września 1932 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Zamieszkał wówczas w Głażewie, a w 1936 r. nabył gospodarstwo w Izdebnie, gdzie zamieszkał z żoną i czwórką dzieci. We wrześniu 1939 r. walczył jako ochotnik w obronie Warszawy, pełniąc funkcję delegata komendanta miasta Warszawy. Po kapitulacji załogi stolicy trafił do niewoli niemieckiej. 14 października 1939 r., po zwolnieniu z niewoli, powrócił do Izdebna. Dwa dni później, w Chrzypsku Wielkim został zatrzymany przez gestapo i aresztowany w Międzychodzie, a następnie torturowany w Skwierzynie. 31 stycznia 1940 r. został przetransportowany do Fortu VII w Poznaniu i tam zamordowany.

O godną pamięć dla Wincentego Nowaczyńskiego i pośmiertne mianowanie go na stopień generała brygady od kilku lat zabiegał mieszkaniec Izdebna - Paweł Pawlak. Ważną rolę w staraniach odegrał również międzychodzianin - płk Stanisław Szukalski i Artur Paczesny z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie. Wniosek przez kilka miesięcy przeleżał w Ministerstwie Obrony Narodowej. Kilka tygodni temu trafił w końcu do Kancelarii Prezydenta RP.

- Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2018 r. płk Wincenty Nowaczyński został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady - potwierdziła nam kancelaria na początku grudnia.

- Temu człowiekowi po prostu się to należało - nie ukrywa radości Paweł Pawlak.

Niedawno gen. Wincenty Nowaczyński został doceniony w Skwierzynie. To tam znajduje się - jedyna jak do tej pory - tablica pamięci jego nazwiska. Zadbał o to działający w Skwierzynie Klub Garnizonowy pod przywództwem Zygmunta Kadłubińskiego. Kolejna tablica - już w styczniu 2019 roku - ma pojawić się w miejscu urodzenia generała Nowaczyńskiego, czyli w Kamionnie. Uroczystości zaplanowano na 20 stycznia.

Jedziesz na święta? Jedź ostrożnie. Klip policji

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto