Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Gra miejska na terenie Sierakowa, czyli… ponad 200 uczestników, trzy godziny dobrej zabawy i tajemnica do rozwiązania

Daria Waśkowiak
Gra miejska na terenie Sierakowa, czyli… ponad 200 uczestników, trzy godziny dobrej zabawy i tajemnica do rozwiązania.
Gra miejska na terenie Sierakowa, czyli… ponad 200 uczestników, trzy godziny dobrej zabawy i tajemnica do rozwiązania. Mariusz Malinowski Fotografia
Aż osiem punktów kontrolnych, trzy godziny dobrej zabawy, ponad 200 uczestników i jedna wielka tajemnica do rozwiązania. Tak w skrócie można opisać losy niedzielnej gry miejskiej prowadzonej w Sierakowie. O tytuł najlepszego detektywa walczyli przedstawiciele szkół z powiatu międzychodzkiego, ale również pasjonaci historycznych zagadek. W tegorocznej edycji wydarzenia mogły startować drużyny składające się z dwóch do pięciu osób.

Gra została osadzona jesienią 1806 roku, gdzie Sieraków już trzynasty rok znajduje się pod pruską władzą. Napoleon zaczyna swój marsz na wschód i budzi wśród Polaków nadzieję na odrodzenie państwa polskiego. Społeczność się mobilizuje, przepędza pruskie wojska, szyje mundury i gromadzi żywność. I właśnie ta żywność staje się kluczowym elementem rozgrywki w grze terenowej. Do Sierakowa przybywa przedstawiciel Józefa Wybickiego, który ma nadzorować gromadzenie zapasów dla polskiego i francuskiego wojska. W tym czasie do miasta rzeką Wartą wpływa transport z ziemniakami, które giną w tajemniczych okolicznościach. Kto zawinił? Kto za tym stoi? Gdzie się podziały pyrki? Na te wszystkie pytania musieli odpowiedzieć zawodnicy, by odkryć winnego całego zamieszania.

Gra toczyła się w różnych częściach miasta m.in. przy cmentarzu, w parku miejskim, na terenie Stada Ogierów, przystani nad Wartą, w budynkach Przedszkola Przyjaciół Książki, w kawiarni Napoleon Cafe, w Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Sieraków, w Muzeum Zamek Opalińskich gdzie zlokalizowano punkty kontrole. Tam na uczestników czekali bohaterowie rozgrywki, którzy w zamian za wykonanie zadań ofiarowali pomoc w znalezieniu winnego.

Ostatecznie w rozgrywce najlepsze okazały się drużyny żeńskie, które doskonale wytypowały winnego oraz odnalazły miejsce, w którym została schowana żywność.

Wyniki tegorocznej gry miejskiej w Sierakowie:

  • 1. Gang wilczej stopy - 15 punktów
  • 2. Dziewczyny z 8d - 14 punktów
  • 2. Jesieniary - 14 punktów

Gra miejska pt.: „Żywią i bronią” została przygotowana wspólnie przez Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie oraz stowarzyszenie Pospolite Ruszenie. Wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto