Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółka Komunalna w Chrzypsku Wielkim inwestuje

Iwona Paroń
Spółka Komunalka w Chrzypsku Wielkim inwestuje
Spółka Komunalka w Chrzypsku Wielkim inwestuje
Spółka Komunalna w Chrzypsku Wielkim zainwestuje w nową studnię głębinową. Zastąpi ona ujęcie wody nr 3 w Białczu. Dlaczego?

To, że nowa studnia głębinowa musi powstać w gminie Chrzypsko Wielkie jest pewne od kilku tygodni. Od piątku wiadomo też w jakiej technologii zostanie przygotowana. Powód inwestycji wartej około 200 tys. zł. jest prosty - spadek wydajności oraz jakości wody z dotychczas eksploatowanego ujęcia nr 3. Stacja uzdatniania wody znajdująca się w Białczu pozwala na zasilenie blisko 300 gospodarstw domowych w wodę. Od dłuższego czasu pojawiają się jednak problemy.

Czytaj także:
>>Spółka Komunalna w Chrzypsku wielkim inwestuje w odnawialne źródła?

- Znacząco zmniejszyła się wydajność studni, poniżej 15 m sześciennych na godzinę. Ponadto woda zawiera bardzo duże ilości drobnych frakcji piasku co znacząco zwiększa koszty oczyszczania oraz przyspiesza zużycie urządzeń - w szczególności pompy głębinowej - mówi Daniel Chrobrowski, prezes Gminnej Spółki Komunalnej w Chrzypsku Wielkim.

Po piątkowym spotkaniu z projektantem wiadomo, że studnia zostanie wywiercona na głębokości 110 metrów i powinna uzyskać wydajność ok 50 m sześciennych na godzinę. Nowy odwiert ma powstać w sąsiedztwie obecnie eksploatowanego. Wiadomo już też, że spółka komunalne w Chrzypsku Wielkim zdecyduje się na wariant, w którym wykorzystane zostaną wzmocnione rury PCV KV. Użycie rur stalowych zwiększyłoby koszty o około 100 tys. zł.

- Mieszkańcy nie muszą jednak obawiać się o problemy i przerwy w dostawie wody. Awaria studni, a raczej jej mniej wydajna praca to problem, z którym radzimy sobie od listopada. Przez ten czas nie odnotowaliśmy poważnych zagrożeń z w gospodarce wodnej. Dopóki nie zostanie uruchomiony nowy odwiert, będziemy korzystali z istniejących studni głębinowej - uspokaja prezes spółki komunalnej w Chrzypsku Wielkim.

- Prace nad nową studnią rozpoczną się jak tylko uzyskamy stosowne zezwolenia i uzgodnienia. W optymistycznym wariancie już w lipcu-sierpniu - dodaje Daniel Chrobrowski z Gminnej Spółki Komunalnej.
W związku z inwestycją, która w głównej mierze obciąży budżet spółki, mieszkańcy muszą liczyć się w przyszłości ze wzrostem kosztów za wodę.

Podczas posiedzenia komisji prezes spółki zapowiedział, że w 2017 roku prawdopodobnie wzrosną koszty metra sześciennego wody. W tym roku zatwierdzona została stawka za wodę na poziomie z ubiegłego roku.
Niemniej wykonanie nowego ujęcia wody pozwoli nie tylko na mniejszą eksploatację innych urządzeń, ale spowoduje także, że w ciągu godziny spółka będzie pozyskiwała o 35 metrów sześciennych wody więcej. Wydaje się więc, że to dobra inwestycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto