MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W odbudowanym dawnym kościele ewangelickim w Sierakowie oficjalnie otwarto dzisiaj Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W odbudowanym dawnym kościele ewangelickim w Sierakowie oficjalnie otwarto dzisiaj Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód (24.06.2023).
W odbudowanym dawnym kościele ewangelickim w Sierakowie oficjalnie otwarto dzisiaj Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód (24.06.2023). Krzysztof Sobkowski
W sobotę 24 czerwca w odbudowanym dawnym kościele ewangelickim w Sierakowie oficjalnie otwarto Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. To jedyna placówka o takim profilu w całym regionie. Zachwyca przede wszystkim architektura budynku, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w krajobrazie miasta. Odbudowa dawnego kościoła kosztowała ponad 10,5 mln zł.

Zabiegi zmierzające do zachowania w krajobrazie Sierakowa budynku dawnego kościoła ewangelickiego trwały ponad 60 lat. Po II wojnie światowej w mieście mieszkańców wyznania ewangelickiego już nie było, a dawna świątynia została przemianowana na magazyny. W połowie lat 90-tych XX wieku obiekt stał się własnością gminy Sieraków i z każdym rokiem niszczał, aż w październiku 2010 roku kościelna wieża się zawaliła. Wielu wtedy wróżyło, że to będzie ostateczny kres budowli. Tymczasem wtedy Urząd Gminy w Sierakowie rozpoczął intensywne działania zmierzające do tego, by znaleźć pieniądze na odbudowę zabytku. W końcu się udało. W 2018 roku gmina pozyskała prawie 6 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i w 2020 roku ruszyły prace.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie otwarte

To wszystko doprowadziło do tego, że w sobotę 24 czerwca przecięto symboliczną wstęgę otwierającą nową funkcję działalności w obiekcie. Od teraz będzie się tam mieściło Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. To jedyna taka placówka w całym regionie.

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem wideo...

od 16 lat

- Sieraków był miastem wielokulturowym. W mieście funkcjonuje kościół ewangelicki, niedaleko stoi dawna synagoga, a teraz oddajemy do użytku dawny kościół ewangelicki. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy tym projekcie. W szczególności pracownikom urzędu Andrzejowi Perzowi, Krzysztofowi Bartkowiakowi i mojemu byłemu zastępcy Arkadiuszowi Świderskiemu - mówił burmistrz gminy Sieraków, Witold Maciołek.

Historię budowy tego obiektu przed ponad 200-laty omówili sierakowscy regionaliści Roman Chalasz i Jarosław T. Łożyński. O procesie inwestycyjnym mówił natomiast Andrzej Perz z Urzędu Gminy Sieraków.

- Ostatecznie odbudowa dawnego kościoła kosztowała 10,585 mln zł, z czego 5,966 mln zł gmina pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - mówił Andrzej Perz.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie - goście gratulują

Symboliczną wstęgę do obiektu przeciął ostatecznie burmistrz gminy Sieraków Witold Maciołek, a towarzyszyli mu Witold Kmieciak - dyrektor Sierakowskiego Ośrodka Kultury, Ryszard Skiba - przewodniczący Rady Powiatu Międzychodzkiego, a także lokalni parlamentarzyści - Zbigniew Ajchler i Jakub Rutnicki.

Odbudowę obiektu chwalił obecny na uroczystości Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Wiele ciepłych słów powiedział także Wacław Napierała, członek zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, który wręczył związkowe odznaczenia Gminie Sieraków, Witoldowi Maciołkowi, Ryszardowi Skibie i Robertowi Jędrzejczakowi z Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

- Dla mnie, jako Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków, to po prostu szczęśliwy dzień. Udało nam się wspólnymi siłami uratować ten zabytek. Przyjeżdżam do Sierakowa od 30 lat i wiem, pamiętam, jak ten obiekt wyglądał, a jak wygląda teraz. Wielkie słowa uznania dla pracowników Urzędu Gminy w Sierakowie i szczególnie dla dr Arkadiusza Świderskiego, który z ogromnym zaangażowaniem pracował na to, by udało się to zrobić - mówiła Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Konserwator Zabytków.

Zuzanna Patela i Kuba Majewski - międzychodzka ekipa, która nosi nazwę "Zagotowani"  (19.06.2023).

Dwoje międzychodzian pojedzie Fiatem 126p z Chorzowa do Port...

Kościół ewangelicki w Sierakowie - historia

Warto wspomnieć, że w trakcie robót pod dawnym kościołem odnaleziono grób, w którym najprawdopodobniej został pochowany Mikołaj Gartenberg – Sadogórski, właściciel Sierakowa w latach 1768 – 1780, za czasów którego wzniesiono budynek kościoła. Zgodnie z decyzją wielkopolskiego konserwatora zabytków, krypta grobowa została tylko zbadana kamerą inspekcyjną, ale nie została otwarta i nadal znajduje się pod posadzką budynku. Wzór posadzki wyróżnia jednak to miejsce.

Sam kościół ewangelicki został wzniesiony w Sierakowie w latach 1782 – 1785. Gmina ewangelicka użytkowała obiekt do 1945 roku, czyli do końca II wojny światowej.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód w Sierakowie - jak przebiegała budowa?

Gmina Sieraków chce zamienić zrujnowany kościół ewangelicki na nowoczesne Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

Gmina Sieraków chce zamienić zrujnowany kościół ewangelicki ...

W Sierakowie trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego (5.06.2020).

W Sierakowie trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego -...

Pod dawnym kościołem ewangelickim w Sierakowie odnaleziono kryptę, w której prawdopodobnie znajdują się szczątki dawnego właściciela miasta (23.07.2020).

Pod dawnym kościołem ewangelickim w Sierakowie odnaleziono k...

Odnaleziona w lipcu w Sierakowie krypta dawnego właściciela miasta - Piotra Mikołaja von Gartenberg-Sadogórskiego - nie zostanie jednak otwarta.

Krypta dawnego właściciela Sierakowa - Piotra Mikołaja von G...

Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Jest dach, wkrótce będzie także wieża południowa (1.04.2021).

Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego. Jes...

Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Wkrótce będzie gotowa wieża południowa budynku (zdjęcia z 19 i 29 kwietnia 2021 roku).

Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego. Wkr...

Po ponad 10 latach wieża dawnego kościoła znów jest w panoramie miasta (25.06.2021).

Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego. Dzi...

Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego, w którym wkrótce powstanie Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. (13.01.2022).

Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego, w k...

Dobiega końca odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Kiedy otwarcie nowego muzeum? (21.04.2022).

Sieraków. Dobiega końca odbudowa dawnego kościoła ewangelick...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto