Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy samorządowcy z powiatu międzychodzkiego są przeciwni udostępnianiu bez podstawy prawnej Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wszyscy samorządowcy z powiatu międzychodzkiego są przeciwni udostępnianiu bez podstawy prawnej Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców (zdjęcia ilustracyjne).
Wszyscy samorządowcy z powiatu międzychodzkiego są przeciwni udostępnianiu bez podstawy prawnej Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców (zdjęcia ilustracyjne). Krzysztof Sobkowski / Jakub Zachciał / Archiwum
Wszyscy samorządowcy z powiatu międzychodzkiego są przeciwni udostępnianiu bez podstawy prawnej Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców.

Większość samorządowców w Polsce sprzeciwia się wydaniu Poczcie Polskiej spisów wyborców w związku z przygotowywanymi - w formie korespondencyjnej - wyborami prezydenckimi. Uważają, że nie ma ku temu podstaw prawnych.

Prośba z Poczty Polskiej dotarła już m.in. do Urzędu Giminy w Sierakowie i Urzędu Gminy w Chrzypsku Wielkim.

- Informacja dotarła - potwierdza Anna Sobieraj, sekretarz Urzędu Gminy w Sierakowie. - Czekamy na wniosek poprawnie podpisany (podpis kwalifikowany). Na chwilę obecną brakuje podstawy prawnej do udostępnienia danych Poczcie Polskiej, ale sytuacja się szybko zmienia - dodaje.

Burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny również zaznacza, że nie ma podstaw prawnych do tego, by Poczta Polska otrzymała od gminy spis wyborców, a jego pogląd w sprawie jest zbieżny ze stanowiskiem Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska.

- Z niepokojem przyjmujemy sygnały o zamiarze wydania polecenia w przedmiocie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Uważamy, że powoływanie się na ustawę z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. jest niewłaściwe. Ustawa ta jest dopiero procedowana w Senacie, a to oznacza, że procedura ustawodawcza nie została zakończona, a sama ustawa nie może stanowić podstawy działania dla organów władzy publicznej. Uważamy również, że obecnie obowiązujące przepisy, określające zasady organizacji wyborów, nie przewidują takiego udziału Poczty Polskiej, który wymagałby udostępnienia temu podmiotowi danych z rejestru PESEL - mówi Krzysztof Wolny. - Jeśli zostanę zmuszony do udostępnienia spisu wyborców bez podstawy prawnej, to wykonam to udostępniając listę bez danych osobowych - dodaje.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych do Urzędu Gminy w Kwilczu wpłynął z kolei kompletny wniosek z Poczty Polskiej, podpisany elektronicznie z załącznikiem - decyzją Premiera wyznaczającym Pocztę Polską jako podmiot właściwy do otrzymania spisu wyborców. Czy to wystarczy, by wybory mogły odbyć się w formie korespondecyjnej?

- Jesteśmy w trakcie analizy tych dokumentów - mówi Daniel Kozubowksi, sekretarz Urzędu Gminy Kwilcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto