Apel mieszkańców Gorzynia, Skrzydlewa, Kamionny, Gralewa i Głażewa do radnych Rady Miejskiej Międzychodu

Krzysztof Sobkowski
Apel mieszkańców Gorzynia, Skrzydlewa, Kamionny, Gralewa i Głażewa do radnych Rady Miejskiej Międzychodu (16.12.2019). Krzysztof Sobkowski
Znamy treść apelu mieszkańców Gorzynia, Skrzydlewa, Kamionny, Gralewa i Głażewa do radnych Rady Miejskiej Międzychodu w sprawie planowanym zmianom w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Międzychód, który ma na celu zezwolenie na realizację w Gorzyniu inwestycji zakwalifikowanej jako zakład o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia awarii.

APEL DO RADY MIEJSKIEJ MIĘDZYCHODU

Społeczeństwo wiejskie kategorycznie sprzeciwia się przystąpieniu do sporządzenia zmiany MPZP obręb Gorzyń, mającej na celu wprowadzenie zapisu zezwalającego na realizacje inwestycji zakwalifikowanej, jako zakład o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia awarii.

Uzasadnienie

My mieszkańcy z akceptacją i zadowoleniem przyjmowaliśmy informacje, najpierw o uchwaleniu MPZP obręb Gorzyń dla lokalizacji „Strefy Przemysłowej”, którą odbieraliśmy jako szansę dla rozwoju naszych wsi i podniesienia ich atrakcyjności. Szczególną nadzieję i powszechne zadowolenie budziły w nas plany utworzenia Parku Przemysłowo Technologicznego. W pewnym okresie zostały poparte one informacjami burmistrza Krzysztofa Wolnego o podpisaniu porozumień z przedsiębiorcami i UP Poznań mających na celu realizację tego projektu oraz obietnicami pozyskania środków z funduszy unijnych na ten cel. Z nieznanych nam przyczyn ten świetnie zapowiadający się innowacyjny projekt nie został zrealizowany. Nadzieję też dawały plany wprowadzenia gorzyńskiego obszaru przemysłowego do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej, co otworzyłoby możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę niezbędnej infrastruktury i uzyskanie pakietu korzystnych ulg a w konsekwencji pozyskanie atrakcyjnych inwestorów. W kolejnym etapie czytaliśmy publikowane przez pana burmistrza Krzysztofa Wolnego informacje o nagradzaniu Gminy Międzychód oraz osobiście pana burmistrza za plany realizacji projektu Parku Technologicznego i działania proinwestycyjne różnego rodzaju tytułami i wyróżnieniami. Nawiasem mówiąc kosztowało to nas na przestrzeni lat kilkaset tysięcy złotych.
Nadzieje nasze podsycały kolejne informacje o wizytach na targach, kongresach, konferencjach (nawet w Dubaju).
Ponadto dowiadywaliśmy się, o wizytach w ambasadach wielu krajów oraz podejmowaniu inwestorów z różnych stron naszego globu ( Indie, Arabia Saudyjska…). Niestety dla nas te mocarstwowe plany pana burmistrza Krzysztofa Wolnego legły w gruzach a na terenie gminy pojawili się inwestorzy z za miedzy, z Przytocznej, Zakrzewa i Podanina koło Chodzieży. W końcu w 2018 roku przed wyborami samorządowymi obwieszczono, że w Gorzyniu wkrótce powstaną obiekty zakładów meblowych Polipol Meble. Kreślono wizje, pokazywano wizualizacje obiektów fabrycznych, ogłaszano nabory pracowników do zakładu, który ma powstać ale zamiast u nas, to póki co pracują w Skwierzynie a na terenach gorzyńskich były i są uprawy rolnicze. My mieszkańcy terenów sąsiadujących z terenami przemysłowymi ze spokojem i jednocześnie gasnącą nadzieją czekaliśmy na rzetelne informacje. Wiarygodną wiedzą było to, że w 2017 roku UP Poznań sprzedał przedmiotowe grunty a nabywcą okazała się spółka powiązana z głośno zapowiadanym inwestorem Polipol Meble. Wiadomo także, że Gmina Międzychód kupiła grunty pod drogi dojazdowe od strony drogi powiatowej Międzychód –Skrzydlewo. Wiemy także o staraniach Gminy Międzychód o wykonanie zjazdu do obszaru przemysłowego z drogi krajowej nr 24, które do tej pory nie zostały zamknięte i rokowania na szybkie jej załatwienie są mizerne. Wiadomo nam także, że planowane jest wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej do prywatnych zakładów z pieniędzy mieszkańców. Ponadto są plany wydatkowania 7,5 mln zł na wykonanie dróg dojazdowych z pieniędzy podatników. Nie wiemy nic aby podjęto jakiekolwiek starania o pozyskanie środków zewnętrznych na finansowanie tych zadań pomimo głośnych zapowiedzi. Dodając do tego to, że przyszłe koszty utrzymania całej infrastruktury oraz wieloletnie zwolnienia podatkowe to astronomiczne ubytki budżetowe, które poniesiemy realizując ambicje burmistrza Krzysztofa Wolnego zmierzające do zrobienia z Gminy Międzychód przysłowiowego „Tygrysa Gospodarczego”. Potencjalne zyski w tym przypadku dla naszej gminy stają się nie dość, że odległe to jeszcze iluzoryczne. Widzimy, że dzieje się tak w sytuacji gdy burmistrz nie ujawnił żadnego dokumentu wiążącego inwestora do realizacji zapowiadanych przedsięwzięć.

W takich okolicznościach nam mieszkańcom terenów objętych oddziaływaniem środowiskowym planowanej inwestycji szykuje się zmianę MPZP obręb Gorzyń, która w sposób dramatyczny zmienia obraz przyszłej inwestycji.
Planowane wprowadzenie zapisów pozwalających na budowę zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia awarii jest bardzo niebezpieczną „furtką” formalną zezwalającą na budowę wszelkiego rodzaju zakładów stwarzających zagrożenie nie tylko dla zasobów przyrody ale przede wszystkim bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, czyli nas niżej podpisanych oraz przyszłych pracowników. Z wstępnych informacji przekazywanych przez burmistrzów i pracowników urzędu wynika, że inwestor firma Christiana Meble planuje wybudowanie zakładu produkcji pianki tapicerskiej. Największym niebezpieczeństwem tej inwestycji jest to, że jednym z komponentów do jej produkcji jest związek chemiczny Toluen, którego właściwości to między innymi: wysoka łatwopalność, wysoka toksyczność, wysoka drażliwość dla skóry i dróg oddechowych, szkodliwość dla rozrodczości do obumierania płodu włącznie i rakotwórczość. Dodając do tego fakt, że toluen jest podstawowym składnikiem trotylu mamy obraz produkcji, która niesie widmo katastrofy wiszące nad naszymi głowami. Mając na uwadze, że gromadzenie takich substancji w ilości ponad 10 ton zgodnie z przepisami wymaga wyżej cytowanych zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, łatwo sobie wyobrazić, że w sytuacji krytycznej uwolnienie takiej masy o takich właściwościach będzie „piorunującym efektem” a skutki nieodwracalne. Biorąc ponadto pod uwagę fakt, ze przez ten teren przebiega rurociąg przyjaźń z łatwopalną ropą naftową tłoczoną pod ciśnieniem 76 atmosfer, usytuowanie takiej fabryki jest naszym zdaniem pozbawione zdrowego rozsądku i znacząco podwyższa ryzyko przedsięwzięcia oraz potęguje skutki awarii. Oczywiście mamy świadomość, że istniejące przepisy w normalnych warunkach narzucają odpowiednie zabezpieczenia lecz praktycznie co dnia słyszymy z mediów o awariach i katastrofach przed którymi ich ofiary żadne przepisy i zabezpieczenia nie uchroniły. Warto tu wspomnieć awarię gazociągu w Dormowie. Warto mieć także na uwadze fakt, że powstanie i prowadzenie produkcji przez zakłady obciążone takimi stygmatyzującymi środkami produkcji wpłynie dramatycznie na obniżenie naszego poczucia bezpieczeństwa i spowoduje również spadek cen nieruchomości na naszym terenie. Niewątpliwie budowa takiego zakładu przekreśla także szanse na przyciąganie turystów a o inwestorach tej branży mażemy w tej sytuacji zapomnieć.

Reasumując:

My mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych w pobliżu terenów przemysłowych w Gorzyniu oczekujemy konkretnych działań, których efektem będzie powstanie obiektów przemysłowych stwarzających atrakcyjne miejsca pracy zgodnie z cytowanymi w pierwszej części uzasadnienia planami. Jesteśmy otwarci i będziemy zadowoleni wówczas gdy inwestor Christiana Meble wybuduje zakład i będzie prowadziła produkcję mebli. Natomiast mówimy KATEGORYCZNE NIE !!! BUDOWIE ZAKŁADU PRODUKCJI PIANKI. Uważamy, że obowiązujący MPZP dla obrębu Gorzyń daje pełne możliwości aktywizacji gospodarczej tego terenu przy jednoczesnym zabezpieczeniu nas przed skutkami produkcji pogarszającej stan środowiska oraz niosących niebezpieczeństwo awarii.
Mamy nadzieje, że Pani, Panowie Radni pozostaniecie wierni rocie ślubowania, które składaliście przy objęciu mandatu radnego: „… ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE OBOWIĄZKI RADNEGO SPRAWOWAĆ GODNIE, RZETELNIE, UCZCIWIE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE DOBRO MOJEJ GMINY I JEJ MIESZKAŃCÓW ”.
DOBRO MIESZKAŃCÓW WSI GORZYŃ, SKRZYDLEWO, KAMIONNA GRALEWO, GŁAŻEWO A WŁAŚCIWIE WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY MIĘDZYCHÓD LEŻY W WASZYCH RĘKACH.

Mieszkańcy Gminy Międzychód

RELACJĘ ZE SPOTKANIA W GORZYNIU MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ >>>

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ona
17 grudnia, 9:21, Gość:

Największą inwestycją burmistrza jest nowe logo miasta za 36 tysiaków i postawienie plastikowej ławeczki przy laufpompie za kolejne "nasie tysiaków". A wszystko z kieszeni podatnika. Chyba już czas najwyższy na zmianę burmistrza.

19 grudnia, 11:24, Gość:

popieram w 100%

20 grudnia 2019, 13:25, Gość:

referendum o odwołanie Burmistrza ze stanowska? :)

popieram w 100%

G
Gość

Charakterystyka substancji niebezpiecznej:

Tolulienodwuizocyjanian (2,4-/2,6-diizocyjanian toluenu)

Nr CAS: 26471-62-5

Klasyfikacja zgodnie z 1272/2008/WE:

Rakotwórczość, Kategoria 2 (H351)

Toksyczność ostra, Wziewny, Kategoria 1 (H330)

Podrażnienie skóry, Kategoria 2 (H315)

Działanie drażniące na oczy, Kategoria 2 (H319)

Uczulenie dróg oddechowych, Kategoria 1 (H334)

Uczulenie skóry, Kategoria 1 (H317)

Chroniczne narażenie dla środowiska wodnego, Kategoria 3 (H412)

Chciałbyś aby takie coś codziennnie wdychało twoje dziecko wraz z powietrzem bawiąc się pod domem ?

czy pieniądze burmistrza są ważniejsze od naszego zdrowia ?

Stawiajmy nowe miejsca pracy ale w firmach przyjaznych dla środowiska, czy to takie trudne ?

SKOMENTUJ

ZGŁOŚ NADUŻYCIE

G

Gość6 godzin temu

19 grudnia, 21:29, Gość:

Jakoś Marbo również przechowuje znaczną ilość tego środka, i żadne zagrożenie nie wystąpiło nigdy. Całe 40 lat istnienia.

tylko z jednym małym wyjątkiem, czy wiecie ilu już nie żyje co mieli kontakt z tym środkiem?

G
Gość
17 grudnia, 9:21, Gość:

Największą inwestycją burmistrza jest nowe logo miasta za 36 tysiaków i postawienie plastikowej ławeczki przy laufpompie za kolejne "nasie tysiaków". A wszystko z kieszeni podatnika. Chyba już czas najwyższy na zmianę burmistrza.

19 grudnia, 11:24, Gość:

popieram w 100%

referendum o odwołanie Burmistrza ze stanowska? :)

G
Gość
17 grudnia, 9:21, Gość:

Największą inwestycją burmistrza jest nowe logo miasta za 36 tysiaków i postawienie plastikowej ławeczki przy laufpompie za kolejne "nasie tysiaków". A wszystko z kieszeni podatnika. Chyba już czas najwyższy na zmianę burmistrza.

popieram w 100%

G
Gość

Ewidentnie widać, że coś poszło "pod stołem" i teraz kurczowo walczy aby inwestor mógł nawet składowisko chemikaliów sobie postawić.... żenada ...

G
Gość

Co się dziwić...wiadomo musi burmistrz zarobić sobie na gorsze czasy...tam gdzie nikt nie chce przemyśl i szkodliwego tam idą łapówki żeby mogły powstać...no niestety..pieniądz panem...

Tu już dawno widać dyktaturę i aż dziwne że tak długo trwa...

G
Gość

No i tyle w temacie, odnośnie sukcesów Nam Panującego... Żenada.... Pomysłów tysiące, kasa wydana, rezultatów brak,,,, jak to brzmi znajomo...

G
Gość

W tej gminie czas zatrzymał się burmistrz funduje za to mieszkańcom kurniki, wysypiska śmieci słupy energetyczne a gdzie ludzie

G
Gość

Pan burmistrz jak najszybciej niech objedzie najbliższe miasteczka w naszym rejonie aby zobaczył co to znaczy rozwój gospodarczy. Bo na razie to tylko potrafi lansować się w telewizji.

G
Gość

Największą inwestycją burmistrza jest nowe logo miasta za 36 tysiaków i postawienie plastikowej ławeczki przy laufpompie za kolejne "nasie tysiaków". A wszystko z kieszeni podatnika. Chyba już czas najwyższy na zmianę burmistrza.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3