Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warta w Międzychodzie przekracza stan alarmowy. Grozi nam powódź?

Redakcja
W środę 21 lutego władze gminy zareagowały na wysoki stan rzeki Warty, która przepływa przez gminę. Powołano pogotowie przeciwpowodziowe, sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

W minioną środę odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji na rzece Warcie, tj. przekroczenia przez nią poziomu ostrzegawczego, który od kilku dni wzniósł się powyżej ustalonych 380 centymetrów.

- Nie jest ono znaczące, a do kolejnego stanu alarmowego brakuje jeszcze sporo – stan alarmowy występuje na poziomie 430 cm. Spotkanie było właśnie jednym z elementów czynności organizacyjnych w ramach pogotowia przeciwpowodziowego. Omówiliśmy podstawowe aspekty, tj. jakie posiadamy siły i środki możliwe do ewentualnych działań, stan wyposażenia magazynu przeciwpowodziowego, czy dalsze czynności sprawdzające zdolności działania i współpracy różnego typu podmiotów i instytucji – wyjaśnia Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny.

Jak dodaje, pogotowie przeciwpowodziowe, jakie zostało powołane, umożliwia prowadzenie czynności organizacyjnych, sprawdzenie gotowości działania podległych służb i instytucji.

- Jeszcze raz podkreślam i zapewniam – nie dzieje się na razie nic nadzwyczajnego, co mogłyby u Państwa wywoływać jakikolwiek niepokój. Jest wręcz odwrotnie – są to standardowe działania podejmowane w ramach tzw. zarządzania kryzysowego, czyli podejmujemy teraz te czynności, aby zapobiec – ewentualnie w przyszłości – sytuacji kryzysowej, tj. powodzi, która jednak aktualnie nam nie grozi – kończy szef gminy.

W związku z powołaniem pogotowia, burmistrz podjął stosowne zarządzenie. W jego uzasadnieniu czytamy, że pogotowie przeciwpowodziowe jest wprowadzane wówczas, gdy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi lub istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się zazwyczaj ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Podczas pogotowia przeciwpowodziowego stosuje się wzmożoną obserwację infrastruktury przeciwpowodziowej i stanów wód.

- W przypadku rzeki Warta ustalony dla wodowskazu poziom ostrzegawczy wynosi 380 cm. W ostatnich dniach poziom faktyczny rzeki waha się pomiędzy tą wartością +/- 2 cm. Pierwszy odczyt wskazujący na stan ostrzegawczy miał miejsce 19 lutego 2024 r. W dacie wydawania przedmiotowego zarządzenia poziom ten wynosił 384 cm, co wskazuje na dzienny przyrost w ww. zakresie. Zgodnie z przyjętym i obowiązującym na terenie gminy Międzychód dokumentem „Plan operacyjny ochrony przed powodzią w gminie Międzychód” w sytuacji, gdy stan ostrzegawczy jest przekroczony Burmistrz Międzychodu ogłasza - w pierwszej kolejności - pogotowie przeciwpowodziowe.

Wprowadzenie pogotowia jest poprzedzone analizą stanów wody na rzece Warcie oraz wydaniem w tej kwestii rekomendacji przez Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół taki obradował 21 lutego 2024 r. i wydał rekomendację do wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego.

- Mając na względzie zabezpieczenie życia i zdrowia mieszkańców gminy oraz ich mienia zasadnym jest wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy Międzychód. Jednocześnie wprowadzenie pogotowia nie skutkuje ujemnymi konsekwencjami dla mieszkańców i innych podmiotów, a służy jedynie rozpoznaniu, monitorowaniu oraz aktualizowaniu procedur, struktur, sił i środków, jakie byłyby konieczne w sytuacji wystąpienia kolejnego stanu, tj. alarmowego i dalszemu podnoszeniu się poziomu rzeki, aż do stanu krytycznego, co aktualnie nie jest prognozowane – uzasadnił szef gminy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto