Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Danuta "Saga" Tomaszewska na zawsze w naszej pamięci

Iwona Paroń
Danuta "Saga" Tomaszewska na zawsze w naszej pamięci. Wyjątkowa kobieta, niezwykła artystka pozostawiła po sobie ogromy dorobek artystyczny.

Wciąż wielu trudno uwierzyć w konieczność pożegnania się z mieszkanką Sierakowa. Wielu nie dowierza, że czeka ich ostatnia droga,podczas której odprowadzą na wieczny spoczynek artystkę wyjątkową jaką była Danuta „Saga” Tomaszewska. Kobieta skromna, życzliwa, serdeczna, ale przede wszystkim utalentowana, obdarzona niezwykłym zmysłem artystycznym, społeczniczka.

Danuta „Saga” Tomaszewska przez ostatnie kilka lat serdecznie witała w progach pracowni ceramicznej wszystkich, którzy wyrazili zainteresowania nauką ceramiki. Jej losy nie zawsze pozwalały wiązać życie z pasją, ale ostatnie lata swojego życia spędziła zajmując się tym, co ceniła sobie najbardziej.
Danuta Tomaszewska urodziła się 17 września 1955 roku. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych i już wtedy przybrała przydomek „Saga”. W swoich praca czerpała bowiem z podań, tradycji, mitów, a każde dzieło miało swoją historię.

- Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych: Ochrona Prawna Dóbr Kultury w Poznaniu. Ceramik , rzeźbiarz, malarz i pedagog sztuki. Autorka publikacji popularyzujących ceramikę. Kurator wystaw i animator działań kulturalno-artystycznych. Członek Związku Ceramików Polskich oraz Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. Uczestniczka corocznych Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych w Zdunach koło Krotoszyna - opisuje jej dorobek naukowy Ryszard Jaskuła.

Jej prywatne życie spowodowało, że zamieszkała w Sierakowie i podjęła prace w Nadleśnictwie Sieraków. To czas, kiedy zapomina o swojej pasji. Po kilkunastu latach to niemal przypadek, jakim było jej zetkniecie ze świeżą gliną i wysłanie wykonanej pracy na konkurs, gdzie zajęła wysokie miejsce sprawił, że Sieraków zyskał nie tylko artystkę, ale także instruktorkę. To był też moment, kiedy zdecydowała się zakończyć swoją zawodową pracę i resztę życia poświęcić sztuce. Dzięki jej zaangażowaniu i współpracy oraz działaniom Gminy oraz Sierakowskiego Ośrodka Kultury, Sieraków mógł poszczycić się wzorcową pracownią, w której młodzież szkolna oraz pasjonaci ceramiki mogą nabywać wiedzę oraz realizować prace ceramiczne. Do tej pory czynili to pod okiem kobiety o ogromnej pasji.

- Ceramika jest rodzajem sztuki, który trzeba po prostu kochać. Znosić cierpliwie kaprysy gliny, która potrafi pęknąć w najmniej oczekiwanym miejscu. Wiedzę na temat ceramiki zdobywałam długo, często metodą prób i błędów - mówiła artystka, która przez kilka ostatnich lat zajmowała się wytwarzaniem oryginalnych materiałów promujących gminę Sieraków. Ponadto uczestniczyła w wielu konkursach i chętnie wystawiała swoje prace, przygotowując się do wystaw przez kilka miesięcy.

Danuta „Saga Tomaszewska” odeszła po ciężkiej chorobie. Ceramiczne pasje kontynuują
również syn - Gniewko Tomaszewski (ceramika użytkowa) oraz córka Maja Kramer.

Ostatnie wystawy - 2016 rok :
„ Różne Oblicza Ceramiki „ - galeria Radzyń Podlaski , Puławy [kurator], Zduny, Warszawa
„Złota Linia „ - galeria Myślenice , Ostrava [ Czechy], NOT Wrocław
Wystawa na wodzie [kurator] Warszawskie Spotkania Ceramiczne - Warszawa
Wystawy poplenerowe Zduny, Les Terres D ,Artistes w Dreux [ Francja] , Jelenia Góra i inne

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto