Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminna Spółka Komunalna w Chrzypsku Wlk. odbierze śmieci od mieszkańców

Iwona Paroń
Gminna Spółka Komunalna w Chrzypsku Wlk. odbierze śmieci od mieszkańców gminy. Drugi przetarg zakończył się sukcesem.Umowa została podpisana na rok.

G mina Chrzypsko Wielkie, która zdecydowała się w tym roku na zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, jako pierwsza uwzględniła konieczność objęcia system tereny niezamieszkałe, czyli domki letniskowe i wypoczynkowe. Tempo wprowadzenia zmian za pośrednictwem uchwał było szybkie, ale radni zdążyli kilkakrotnie podjąć dyskusje i wypracować kompromis. Wszystko po to, aby jeszcze w 2015 roku wybrać firmę, która zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie gminy od 2016 roku. Po wejściu w życie tak zwanego „pakietu ustaw śmieciowych” samorząd zdecydował się ogłosić przetarg na obsługę roczną, aby ocenić funkcjonowanie systemu. Dlatego w tym roku urząd ponownie musiał ogłosić konkurs. W tym roku oferenci ubiegali się jednak o kontrakt dwuletni. Takie było założenie pierwszego przetargu, który został jednak unieważniony. Dlaczego?

Otóż swoje oferty złożyły dwa przedsiębiorstwa. Jedna z nich została odrzucona ze względów proceduralnych. Wartość drugiej znacząco przekraczała możliwości budżetowe gminy Chrzypsko Wielkie. Przetarg został więc unieważniony. Nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych został ogłoszony tylko w roku 2016, a nie jak poprzednio na rok 2016 i 2017. Tak jak poprzednio do gminy wpłynęły dwie oferty. Od podmiotów, które złożyły swoje propozycje w pierwszym konkursie ofert.
Bardziej korzystna pod względem ceny była oferta złożona przez Gminną Spółkę Komunalną w Chrzypsku Wielkim Sp z o.o., która w pierwszym postępowaniu została odrzucona ze względu na błąd proceduralny. Gmina Chrzypsko Wielkie zapłaci za to 180 060, 96 złotych. Druga oferta opiewała na kwotę 266 400.
– Oferta złożona przez Gminną Spółkę Komunalną w Chrzypsku Wielkim jest identyczna, a nawet niższa niż złożona w 2014 roku. Taką samą cenę zaproponowaliśmy także w pierwszym przetargu, ponieważ 360 tys. zł miała kosztować dwuletnia obsługa gminy – mówi prezes spółki Daniel Chrobrowski.

Czytaj także:
>>Gminna Spółka Komunalna w Chrzypsku Wlk. będzie miała energię z fotowoltaiki?

Wyjaśnia także, że obsługa gminy w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów to nie jedyne źródło dochodu, ponieważ spółka obsługuje także firmy i osoby prywatne pozostające poza systemem. Zapewnia, że zarobione w ten sposób pieniądze pozwalają na spokojne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
– W 2015 roku udało nam się zakupić nowy pojazd do selektywnej zbiórki odpadów – dodaje prezes.
Wyjaśnia także, że włączenie do systemu terenów niezamieszkałych, czyli domków letniskowych nie spowoduje znaczących zmian finansowych, ponieważ dochód z obsługi tego rodzaju klientów w 2015 roku stanowił niewielki procent dochodu.

Ponadto spółka nadal zajmuje się obsługa tzw. dzwonów, w których do tej pory „lądowały” śmieci turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto