Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku (16.09.2022)
Uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku (16.09.2022) Krzysztof Sobkowski
W piątek 16 września w Międzychodzie odbyły się powiatowe uroczystości poświęcone pamięci ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, w 83. rocznicę tych wydarzeń. Wzięli w nich udział międzychodzcy Sybiracy oraz ich rodziny, przedstawiciele władz powiatowych oraz miejskich, a także delegacje zakładów pracy i instytucji, w tym znacząca grupa młodzieży.

W tym roku uroczystości związane z 83. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku w powiecie międzychodzkim rozpoczęły się już w środę 14 września w Łowyniu, gdzie na Cmentarzu Parafialnym odbył się krótki apel, a także złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków.

Pozostała część zaplanowanych uroczystości odbyła się w piątek 16 września. Najpierw o godzinie 9 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Chrzypsku Wielkim odbył się apel, a następnie przejście na Cmentarz Parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków. Krótkie spotkanie miało miejsce także w Orlu Wielkim – Młyn pod obeliskiem pamięci Edwarda Urbana. O godzinie 10 podobne uroczystości odbyły się w Kamionnie. Tu jednak apel odbył się najpierw w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918 – 1919, a potem przemaszerowano na dwa cmentarze. O godzinie 11 okolicznościowy apel odbył się także w Sierakowie, na Cmentarzu Parafialnym. W Sierakowie były wystąpienia oficjalne, tematyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego, a także złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Sybiraków. O godzinie 12 krótkie spotkanie miało także miejsce w Kwilczu na Cmentarzu Parafialnym.

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - uroczystości w Międzychodzie

Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie w Międzychodzie. O godzinie 14 miało miejsce spotkanie delegacji młodzieży Szkoły Podstawowej nr 2 im. Niepodległej z członkami Związku Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym, gdzie na grobach Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze. O godzinie 16 w kościele parafialnym pw. NSM w Międzychodzie, przez księdza dziekana Romana Grocholskiego odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, a po Mszy zebrani wysłuchali tematycznego programu artystycznego w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie. Przed godziną 17 miało rozpoczęło się spotkanie przed Tablicą Pamięci i Wdzięczności Sybiraków, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz gminy Międzychód – Krzysztof Wolny.

Adam Nowak, prezes zarządu Związku Sybiraków – Koło w Międzychodzie, podczas podziękowań dla wszystkich, którzy wzięli udział w uroczystościach i dla tych, którzy włączyli się w ich organizację podkreślał szczególną rolę i zaangażowanie młodzieży.

- Nas Sybiraków w powiecie międzychodzkim zostało już tylko troje. Cała nadzieja, że będzie zachowana pamięć o tych wydarzeniach jest więc w naszych rodzinach i właśnie w młodzieży. Dziękuję wszystkim za udział w uroczystościach, szczególnie tak licznym delegacjom i pocztom sztandarowym – mówił Adam Nowak.

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - suplement do książki i wyróżnienia

Dzień zakończyło zebranie członków Koła Związku Sybiraków z udziałem władz powiatowych i gminnych w kawiarni przy CAK w Międzychodzie, podczas którego przedstawiciele organizacji rozdawali gościom bezpłatny suplement do trzeciego wydania książki „Nasza Sybiriada. Losy mieszkańców powiatu międzychodzkiego dotkniętych represjami sowieckimi w latach 1939 - 1956”, czyli wydanej kilka lat temu książki traktującej o losach międzychodzkich Sybiraków. Suplement zawiera uzupełnienie o kolejnych siedem nazwisk, które udało się ustalić dzięki pracy prezesa Adama Nowaka, Ryszarda Suleja oraz Artura Paczesnego. Każdy, kto posiada książkę w swojej domowej bibliotece, może również otrzymać bezpłatny suplement. Wystarczy udać się w tej sprawie do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie, do Artura Paczesnego w CAK lub też do międzychodzkiej Drukarni Bożeny Wesołowskiej.

- I wcale nie mam pewności, czy to już wszystkie nazwiska międzychodzkich Sybiraków – zaznaczył Adam Nowak.

Spotkanie było także okazją do wręczenia członkom międzychodzkiego koła dwóch związkowych wyróżnień - "Odznaki Honorowego Sybiraka". Paniom Marioli Pawełka (synowej Sybiraka) i Halinie Arciszewskiej (wdowie po Sybiraku) wręczyli je starosta międzychodzki Rafał Litke oraz burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny.

Wieczór gościom umilili soliści Studia Piosenki działającego przy CAK w Międzychodzie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto